fbpx

Nowa zimna wojna? USA nakłada kolejne sankcje na Chiny

Avatar photo
Stany Zjednoczone zablokowały możliwość sprzedaży chipów AI do Chin. Coraz częściej napięte relacje między mocarstwami nazywane są nową zimną wojną, a w mediach pojawiają się kolejne doniesienia o sankcjach i blokadach. Obie strony w oficjalnych komunikatach zwracają uwagę przede wszystkim na kwestie bezpieczeństwa. 

Warto przypomnieć, że dotychczas w USA zablokowane zostały takie marki jak Huawei i TikTok, a w Chinach nie ma możliwości zakupu chipów od Micron Technology. Coraz większe znaczenie zyskuje również rywalizacja stron w zakresie sztucznej inteligencji. 

Chiny bez chipów z USA 

W Stanach Zjednoczonych trwają prace nad wprowadzeniem nowych sankcji dla Chin obejmujących dostawy zaawansowanych chipów AI od Nvidii oraz innych firm — przede wszystkim chipów H800 oraz A800, ale także narzędzi niezbędnych do ich wytwarzania. Głównym celem działań podejmowanych przez amerykańską administrację jest ograniczenie dostępu do nowoczesnych technologii, które mogłyby zostać wykorzystane w chińskiej armii. Sankcje, które zaczną obowiązywać w ciągu 30 dni od ustalenia, obejmą również Rosję i Iran.

W raporcie przygotowanym przez Center for Security and Emerging Technology na Uniwersytecie Georgetown z czerwca ubiegłego roku wykazano, że w ciągu 8 miesięcy w 2020 roku chińskie wojsko zakupiło 97 chipów, z czego większość stworzyły firmy z USA — Nvidia, Xilinx, Intel i Microsemi. Stany Zjednoczone wprowadziły już restrykcje pod koniec ubiegłego roku, ale mimo to chipy wciąż pojawiały się na chińskim rynku. Zdaniem rządzących przepisy wymagają regularnej aktualizacji. 

Przedstawiciele Stanów Zjednoczonych zwracają uwagę, że wprowadzone sankcje mają znaczenie wyłącznie militarne. Chipy są wykorzystywane w procesie tworzenia rozwiązań AI i zaawansowanych technologii przydatnych w wojsku. 

Z drugiej strony rzecznik chińskiej ambasady zwrócił uwagę, że wprowadzone ograniczenia to podważenie międzynarodowych stosunków gospodarczych i zasad gospodarki rynkowej oraz uczciwej konkurencji. 

Sytuacja amerykańskich producentów 

Zdaniem Nvidia nowe regulacje są zgodne z obowiązującym prawem i spółka nie przewiduje, aby miały istotny wpływ na wyniki firmy. Poprzednie sankcje wręcz umocniły pozycję giganta, a układy scalone nadal są niekwestionowanym liderem na chińskim rynku. 

Agencja Reuters zwraca jednak uwagę, że w dłuższej perspektywie, firma może odczuć skutki sankcji, ponieważ Chiny prawdopodobnie zaczną szukać alternatywnych dostawców komponentów. Pierwsze oznaki zmiany sytuacji są już widoczne. Po ogłoszeniu nowych regulacji, akcje Nvidii spadły we wtorek z poziomu ponad 460 dolarów do 430 dolarów. Następnie zanotowano korektę — cena akcji podniosła się do poziomu 444 dolarów, ale po czasie ponownie zaobserwowano spadek, co skończyło się względną stabilizacją w środę na poziomie około 439 dolarów. Oznacza to spadek o 4,68 procent w porównaniu z ceną zamknięcia we wtorek.

W Chinach podobny wpływ sankcji odczuła firma Baidu, która również działa w obszarze sztucznej inteligencji. Firma właśnie zaprezentowała Erniego 4.0, czyli odpowiedź na popularny ChatGPT. Zdaniem analityków nowa wersja nie różni się znacząco od poprzedniej. W efekcie akcje Baidu na giełdzie w Hongkongu spadły o 1,32 procent. Eksperci uspokajają, sugerując, że notowania firmy wzrosną, gdy nowy model znajdzie praktyczne zastosowanie. Baidu ogłosiło, że Ernie 4.0 będzie wykorzystywany we wszystkich produktach, takich jak Baidu Drive (usługa przechowywania danych, konkurująca z Google Drive) i Baidu Map (rywal Google Maps). 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wspólnoty zainwestują w OZE? Większość mieszkańców chce instalacji w blokach 

Następny Wpis

Goldman Sachs analiza po wyborach w Polsce

Powiązane wpisy

Wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Który opłaca się bardziej?

Inwestowanie w nieruchomości na wynajem to wciąż dobry sposób na lokatę kapitału. Rynek mieszkaniowy w Polsce po raz kolejny zmienił się pod wpływem m.in. czynników zewnętrznych - rosnących stóp procentowych, ale również zmian społecznych. W jaki sposób opłaca się wynajmować mieszkanie - długoterminowo czy krótkoterminowo? Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję?
Avatar photo
Więcej

Kobiety w IT. Kim są i na jakich stanowiskach pracują?

Z roku na rok przybywa kobiet pracujących w IT. Chociaż panie wciąż stanowią mniejszość, stopniowo upadają kolejne mity. Szczególnie młode osoby wchodzące na rynek pracy dostrzegają absurd powszechnych opinii dotyczących np. większej predyspozycji mężczyzn do pracy z nowymi technologiami. Kim są kobiety w polskiej branży IT i jakie stanowiska najczęściej zajmują?
Avatar photo
Więcej