fbpx

Loty odwołane lub opóźnione. Strajki uderzają w podróżujących

Avatar photo
Przy planowaniu wakacyjnego urlopu branie pod uwagę strajku pracowników transportu to w ostatnich latach coraz częstsza praktyka. Utrudnienia w funkcjonowaniu transportu będą miały miejsce w kilku europejskich krajach. Powód? Brak zgody na niskie wynagrodzenia i złe warunki pracy. Porty lotnicze są zatłoczone, pracowników brakuje, a samolotów przybywa. W tym roku do protestów dołączyli również pracownicy transportu naziemnego.
Chaos komunikacyjny

W zeszłym roku protest kontrolerów i pracowników lotnisk sparaliżował niebo w Europie. Dodatkowo redukcja etatów podczas pandemii i wzmożony ruch turystyczny bezpośrednio po niej sprawił, że wiele europejskich lotnisk było sparaliżowanych. Problem strajkujących pracowników powraca.

13 lipca 2023 roku strajkowali pracownicy kolei w ramach protestu przeciwko pogarszającym się warunkom pracy zmianowej. W Mediolanie odwołano połowę połączeń. W sobotę 15.07.23, od godziny 10 zaczął obowiązywać 8- godzinny strajk pracowników włoskich lotnisk i dotyczył on wszystkich pracowników, począwszy od osób odpowiedzialnych za check-in, po bagażowych. We Włoszech odwołano około tysiąca lotów, a protest dotknął aż 250 tysięcy podróżnych.

“Przemoc wobec branży turystycznej”

Codacons, organizacja ochrony praw konsumenta złożyła w prokuraturze i Trybunale Rozrachunkowym zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa w postaci zaprzestania świadczenia usług publicznych.

Mamy do czynienia z formą niebywałej przemocy wobec obywateli i branży turystycznej. 250 tysiącom osób grozi to, że będą uziemione i stracą dni wakacji i pieniądze za pobyt w hotelach. Te łączne szkody to setki milionów euro – tak komentował sprawę prezes stowarzyszenia Carlo Rienzi.

Jednocześnie wyraził swoje oburzenie organizacją strajku w czasie sezonu letniego.

Nie chcę przekreślać prawa do strajku, ale nie można szkodzić innym pracownikom oraz turystom – oświadczył Matteo Salvini, włoski minister infrastruktury i transportu.

Nie tylko Italia

W Belgii w weekend 15-16 lipca strajkowali pracownicy irlandzkich linii lotniczych Ryanair. Odwołane loty dotyczą lotniska Bruksela- Charleroi. W trakcie pandemii piloci zgodzili się na obniżkę płac w wysokości 20%. Pandemia się zakończyła, a tanie linie lotnicze nie przedstawiły rozwiązania kompromisowego, dlatego pracownicy zdecydowali się na strajk. Protestowało około 80 % pilotów linii.

Do kulminacji chaosu dołączyły lotniska w Niemczech, Hamburgu i Düsseldorfie, gdzie 13 lipca ze względu na protestujących grup aktywistów klimatycznych pojawiły się opóźnienia. Protestujący w Hamburgu zdołali wtargnąć na teren pasa startowego i spowodowali odwołanie 36 lotów.

Strajki i zakłócenia będą trwać przez całe wakacje

We Francji nadal trwają protesty w związku z planowaną reformą mającą podnieść wiek emerytalny. Ryanair odwołał już 900 lotów. W Hiszpanii od 27 lutego piloci Iberia Regional Nostrum strajkują w każdy poniedziałek i piątek. Od 6 czerwca związek pilotów prowadzi „codzienny nieokreślony strajk”. Jak na razie nie widać propozycji załagodzenia sprawy. W Portugalii zaś strajk personelu pokładowego odbędzie się w dniach 21-25 lipca.

Od 28 lipca do 1 sierpnia oraz od 4 do 8 sierpnia zapowiadane są protesty przez 950 pracowników lotniska Gatwick. Linia lotnicza easyJet już zlikwidowała 2 procent połączeń w obawie przed opóźnieniami. Gatwick jest kluczowym węzłem komunikacyjnym dla kierunków południowoeuropejskich. W dniach dotkniętych strajkiem miało odlecieć z lotniska 4 410 lotów, co daje liczbę około 840 tysięcy potencjalnych pasażerów.

Covidowy kryzys branży lotniczej to już historia. Flightradar24 odnotował rekordową dobową liczbę lotów komercyjnych jednego dnia- 6 lipca 2023 roku było ich 134 386. W pewnym momencie w powietrzu znajdowało się jednocześnie aż 20 tysięcy maszyn.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Mentalność lombardu? Takich rzeczy lepiej nie mówić. Problemy założyciela Aliexpress

Następny Wpis

Sztuczna inteligencja przejmie etaty? Tak wynika z raportu OECD

Powiązane wpisy

Organizacja czasu pracy w małej firmie. 5 wskazówek, jak zarządzać czasem zespołu

Dobry lider potrafi nie tylko angażować i inspirować do działania, ale również stawiać jasno określone cele. Niezbędna jest także umiejętność zarządzania czasem własnym oraz pozostałych członków zespołu. Planowanie, optymalizacja działań, monitorowanie, ale również motywowanie i świadomość tzw. rozpraszaczy pozwala efektywniej osiągać założone cele. Warto pamiętać, że lider to również członek zespołu, który powinien dawać dobry przykład oraz inspirować do podejmowania trafnych decyzji na co dzień.
Avatar photo
Więcej

Jak zacząć oszczędzać na prądzie? Sposoby na niższe rachunki w domu i firmie

Oszczędzanie energii pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Często wystarczy zmiana drobnych, codziennych nawyków, żeby poprawić sytuację. Wyłączanie światła, kiedy jest niepotrzebne, energooszczędne urządzenia czy przemyślane zarządzanie ogrzewaniem to proste sposoby, które regularnie wykonywanie przez wiele osób przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Oszczędzanie energii w domu czy biurze jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy.
Avatar photo
Więcej