fbpx

Skuteczny networking. Jak zbudować sieć kontaktów?

Avatar photo
Na rozwój biznesu ma wpływ wiele czynników. Strategia działania, umiejętności w zespole, zasoby i finansowanie… to wszystko ma duże znaczenie w procesie budowania pozycji rynkowej. Trudno jednak odnieść sukces bez sieci kontaktów z partnerami, kontrahentami, a nawet samorządami i władzami lokalnymi. Czym jest networking i jak zbudować trwałą sieć kontaktów?

Nie trzeba być być duszą towarzystwa, żeby zbudować własną sieć. Często pierwsze znajomości przychodzą same podczas codziennej pracy. Warto mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Umiejętność obserwacji, słuchania oraz wyłapywania informacji są cenne w biznesie na wielu polach. 

Czym jest networking? 

Networking polega na nawiązywaniu oraz utrzymywaniu relacji biznesowych, ale nie tylko. Główny cel to wymiana doświadczeń oraz wiedzy, a w przyszłości również podjęcie współpracy. Trwałe relacje oparte na zaufaniu i wzajemnym szacunku to nieocenione wsparcie dla biznesu. Networking pozwala szybciej znaleźć partnerów, kontrahentów czy pracowników dzięki sieci wzajemnych kontaktów oraz poleceń. Dobrym miejscem do nawiązywania relacji twarzą w twarz są konferencje, szkolenia oraz inne spotkania nie tylko branżowe. 

Obecnie w erze cyfrowej dużą rolę odgrywają media społecznościowe. Social networking obejmuje popularne platformy przede wszystkim LinkedIn, Twitter czy Facebook. Tworzenie wirtualnej sieci można zacząć od obserwacji osób i firm, z którymi warto rozpocząć współpracę w przyszłości. Z czasem znajomości z mediów społecznych przenoszą się do świata offline. 

Jak prowadzić networking? 

Skuteczny networking wymaga określonego planu działania. Zastanów się, jakie relacje będą dla Ciebie cenne teraz, ale również w przyszłości. Zbieranie kontaktów i wizytówek dla samego kolekcjonowania w większości przypadków nie ma sensu, a wręcz może prowadzić do niespełnionych oczekiwań drugiej strony. Równocześnie baza kontaktów powinna być różnorodna – od partnerów dedykowanych Twojemu biznesowi, przez prawników, dziennikarzy, marketingowców aż po naukowców, którzy są ekspertami w danej dziedzinie oraz przedstawicieli władz. 

Kolejny krok to określenie sposobu, w jaki można nawiązać wybrane relacje. Networking można prowadzić online w mediach społecznościowych, ale przede wszystkim offline – na konferencjach i szkoleniach, ale również w ramach dotychczasowych kontaktów. Warto zacząć od spojrzenia na obecną sieć kontaktów nie tylko biznesowych. Rodzina i znajomi oraz ich znajomości mogą okazać się skarbnicą wartościowych kontaktów z polecenia. Budowanie sieci przez Internet jest prostym i skutecznym rozwiązaniem, ale nie należy ograniczać się wyłącznie do wirtualnej rzeczywistości. Różnorodność w sposobach pozyskiwania kontaktów rozszerza pole działania i umożliwia dotarcie do ludzi, których nie podpowiedziałby najlepszy algorytm. 

Wzajemność to jedna z najważniejszych zasad w networkingu. Pamiętaj, że nie tylko Tobie zależy na wiedzy oraz doświadczeniu drugiej strony. Pomagaj partnerom, a również Ty otrzymasz wsparcie w momencie, gdy będzie potrzebne. Nie odrzucaj pomocy i pozwól wykazać się partnerom. Bądź otwarty na wsparcie innych. Równocześnie ucz się słuchać i rozumieć potrzeby innych. Prezentuj się z dobrych stron, ale bez przemęczania odbiorcy. 

Networking to proces. Zaczyna się jeszcze przed zdobyciem kontaktu i nawiązaniem relacji. Budowanie skutecznej sieci partnerów wymaga czasu i pracy obu stron. Nie jest tożsamy z nachalnością. Zbyt intensywne zabieganie o uwagę drugiej strony może prowadzić do efektu odwrotnego od zamierzonego. Potencjalny partner zrazi się i wyrzuci Twoją wizytówkę do kosza. 

Networking wymaga systematycznej pracy – nie tylko zdobywania nowych kontaktów, ale przede wszystkim podtrzymywania już zdobytych. Bądź otwarty, patrz szeroko i słuchaj. Budowanie dobrych relacji to długa, ale przyjemna praca. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

WIRON czyli nowy wskaźnik zamiast WIBOR. Co warto wiedzieć?

Następny Wpis

56 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce

Powiązane wpisy

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Dom albo mieszkanie za granicą to dobry pomysł na lokatę oszczędności, ale również regularne zarabianie. Popularnością cieszą się głównie turystyczne regiony i miasta, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Rosnąca inflacja, zmiany gospodarczo-polityczne w kraju i wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że od marca 2022 roku zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami wzrosło wśród Polaków. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?
Avatar photo
Więcej

WIRON czyli nowy wskaźnik zamiast WIBOR. Co warto wiedzieć?

WIRON (wcześniej WIRD) ma zastąpić wskaźnik WIBOR wskazuje Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej (KS NGR) ds. wskaźników. Zmiana czynnika wpływającego na wysokość oprocentowania kredytów ma sprawić, że wysokie raty spadną. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę, że rozwiązanie nie jest tak proste, jak się wydaje. Co warto wiedzieć o nowym wskaźniku?
Avatar photo
Więcej

Leasing na rynku samochodów osobowych. Prognozy na 2023 r.

Rok 2022 był wymagający dla większości branż w Polsce i na świecie. Trudności nie ominęły również leasingu na rynku samochodów osobowych. Na początku roku specjaliści spodziewali się odbicia po pandemii, która trwała blisko dwa lata. Tymczasem na arenie globalnej pojawiło się kolejne zagrożenie. Wojna w Ukrainie sprawiła, że sytuacja w łańcuchach dostaw znowu stała się niepewna. Jak będzie wyglądał 2023 r.? Eksperci PKO Leasing przedstawili cztery główne trendy dotyczące leasingu samochodów osobowych.
Avatar photo
Więcej