fbpx

56 proc. Polaków popiera budowę elektrowni atomowej w Polsce

Avatar photo
Ruszyły prace nad pierwszą elektrownią atomową w Polsce. Od kilku tygodni media donoszą o kolejnych ustaleniach i wyborze amerykańskiego partnera do dostarczenia technologii jądrowej. W kraju od lat mówiło się o budowie elektrowni jądrowej, a w niektórych środowiskach Polacy byli podzieleni. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Social Changes na zlecenie wPolityce.pl wynika, że aż 56 proc. Polaków ma pozytywne zdanie dotyczące budowy elektrowni.

Na początku 2021 r. przyjęto Politykę Energetyczną Polski do 2040 r. Jednym z założeń jest uruchomienie do 2033 r. reaktora jądrowego. W Polsce ponad 70 proc. energii pochodzi z węgla, a projekt PEP 2040 to odpowiedź na konieczność dopasowania się do warunków UE. Stopniowe odchodzenie od energii węglowej ma doprowadzić do stanu w 2030 r., kiedy udział węgla ma nie przekraczać 56 proc. Natomiast OZE mają stanowić 23 proc. w strukturze energetycznej. Do 2043 r. ma powstać w Polsce 6 bloków generujących energię z atomu. Ważny dokument to również przyjęty w 2014 r. i zaktualizowany w 2020 r. Program polskiej energetyki jądrowej. 

Pierwsza elektrownia atomowa w Polsce 

Pod koniec października br. rząd potwierdził, że dostawcą technologii jądrowej dla pierwszej elektrowni została amerykańska firma Westinghouse. Obecny kontrakt dotyczy jednej elektrowni, a pierwszy blok ma powstać do 2033 r. Oficjalnie decyzja została zatwierdzona 2 listopada poprzez przyjęcie projektu uchwały dotyczącej budowy elektrowni atomowej. Realizacją zajmie się Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. 

Obiekt powstanie w miejscowości Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo na Pomorzu w technologii AP1000. Pierwsze trzy reaktory, które powstaną mają mieć moc 4 GW. Minister klimatu i środowiska zwróciła uwagę, że już jeden reaktor pokrywa zapotrzebowanie na energię 4 mln gospodarstw domowych, a trzy nawet 12 mln. 

Budowa ma zacząć się w 2026 r. Obecnie trwają również prace koncepcyjne i negocjacje w sprawie budowy drugiej elektrowni. W Programie polskiej energetyki jądrowej wersji z 2020 r. przedstawiono, że w Polsce ma powstać od 6 do 9 GWe zainstalowanej mocy jądrowej. Nowe technologie takie jak SMR, HTR, Gen IV mają pojawić się najwcześniej po 2040 r. 

Elektrownia atomowa – korzyści z budowy 

Elektrownia atomowa zwiększy bezpieczeństwo energetyczne państwa. Dywersyfikacja źródeł energii pozwoli na większą niezależność od rynkowych cen surowców takich jak węgiel, gaz czy ropa. W podsumowaniu Programu polskiej energetyki jądrowej rząd zwrócił uwagę na możliwość kupowania i gromadzenia zapasów paliwa jądrowego. Elektrownia umożliwi także większą stabilizację na rynku cen prądu dla odbiorców. Chociaż koszt inwestycji jest duży, obiekt pracuje średnio 60-80 lat. Korzystanie z energii jądrowej to także szereg korzyści dla środowiska naturalnego – nie emituje szkodliwych substancji głównie dwutlenku węgla, związków azotu i siarki oraz pyłów. 

Powstanie elektrowni to również nowe miejsca pracy i sygnał do rozwoju przedsiębiorczości oraz nauki. Podczas budowy jednego bloku zatrudnienie znajdzie nawet 2400 osób, w tym 1600 w pracy budowlanej wynika z szacunków na podstawie danych Departamentu Energii USA. W trakcie eksploatacji pracę otrzyma nawet ponad 500 osób. 

Czy Polacy chcą mieć elektrownię jądrową?

Z badań przeprowadzonych przez Social Changes na zlecenie wPolityce. pl wynika, że aż 56 proc. Polaków ma pozytywne zdanie dotyczące budowy elektrowni. Respondenci zapytani o poparcie budowy dwóch elektrowni atomowych wskazali odpowiedź “zdecydowanie tak” oraz “raczej tak”. 24 proc. nie popiera budowy, a 20 proc. nie ma zdania. Nieco mniej osób podchodzi pozytywnie do budowy obiektów przez prywatne konsorcja – odpowiedź przychylną wskazało 42 proc. ankietowanych. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Skuteczny networking. Jak zbudować sieć kontaktów?

Następny Wpis

Biznes w modelu SaaS. Korzyści dla klienta i dostawcy rozwiązań

Powiązane wpisy

Jak rekrutować pracowników w IT? 5 praktycznych wskazówek

Branża IT od lat zmaga się z niedoborem pracowników. Specjalistów szukają startupy, firmy technologiczne, e-commerce, a nawet duże organizacje działające na rynku od lat. Potrzeby kompetencyjne zależą od specyfiki działalności. Poszukiwani są nie tylko programiści, ale również osoby nie wykorzystujące kodu, np. project managerowie, UX designerzy czy testerzy. W IT wciąż panuje rynek pracownika, który w połączeniu z deficytem specjalistów sprawia, że skuteczna rekrutacja to sztuka. Doświadczeni eksperci działający na rynku od lat mogą przebierać w ofertach pracy.
Avatar photo
Więcej

Sprzedaż B2B – jakich błędów unikać? 3 najpopularniejsze błędy handlowców

Jak sprzedawać skutecznie w branży B2B? Zaufanie klienta to jeden z podstawowych filarów gwarantujący realizację założonych celów. Klienci z branży B2B szukają wsparcia wśród ekspertów, którym mogą powierzyć ważne aspekty działalności - szybkość produkcji, komunikację z własnymi odbiorcami czy jakość oferowanych produktów. Jakich błędów unikać podczas sprzedaży? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Avatar photo
Więcej