fbpx

Dom albo mieszkanie za granicą. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Avatar photo
Dom albo mieszkanie za granicą to dobry pomysł na lokatę oszczędności, ale również regularne zarabianie. Popularnością cieszą się głównie turystyczne regiony i miasta, które przyciągają odwiedzających z całego świata. Rosnąca inflacja, zmiany gospodarczo-polityczne w kraju i wybuch wojny w Ukrainie sprawiły, że od marca 2022 roku zainteresowanie zagranicznymi inwestycjami wzrosło wśród Polaków. Jak inwestować w nieruchomości i ile można zarobić?

Na początku 2022 roku popyt na nieruchomości poza granicami Polski znacząco wzrósł, podkreśla portal money.pl. Z analiz wynika, że wielu pośredników w ciągu miesiąca sprzedawało tyle nieruchomości, ile w ciągu całego roku. Głównym kierunkiem zakupów jest Hiszpania, ale popularność zyskują również Włochy, Chorwacja, Malta czy Bułgaria. 

Czy warto inwestować w nieruchomości zagraniczne?

Zakup nieruchomości za granicą to alternatywa dla inwestowania w mieszkania na lokalnym rynku. Globalizacja, otwartość rynków i swoboda w przemieszczaniu się na terenie Unii Europejskiej sprawiają, że zagraniczne nieruchomości od lat stanowią dobry sposób na pomnażanie kapitału. 

Nabywcy mają dwie opcje – zakup domu albo mieszkania i odsprzedaż z zyskiem po zwiększeniu wartości nieruchomości albo przeznaczenie na wynajem. Większą popularnością cieszy się oddanie lokalu na określony czas w ręce wynajmujących. 

Na rynku zagranicznym wciąż można znaleźć atrakcyjne oferty nieruchomości w dobrych miejscach pod względem turystycznym. Ich ilość spada jednak z dnia na dzień z uwagi na rosnący popyt. Inwestorzy korzystali z okazji i kupowali mieszkania czy domy w mniejszych, ale popularnych miejscowościach za ceny nieruchomości w dużych miastach w centrum Polski. Stopa zwrotu z zaangażowanego kapitału często okazywała się wyższa niż przy inwestycji na lokalnym rynku. Dom w Hiszpanii, blisko morza z ładnym widokiem, można wynająć za wyższą kwotę niż w Polsce. Na opłacalność przedsięwzięć wpływa również forma zarabiania na nieruchomości. Wynajem krótkoterminowy pozwala generować większe zyski, a w sezonie wakacyjnym wartość dodatkowo rośnie. 

Kupno mieszkania za granicą – od czego zacząć?

Inwestycja wymaga jednak nie tylko kapitału, ale również wiedzy prawnej, doświadczenia i znajomości języka. Punkt obowiązkowy to angielski, ale warto również rozumieć podstawy narodowego języka obowiązującego w kraju zakupu. 

W każdym państwie obowiązują jednak inne zasady nabywania nieruchomości przez obcokrajowców. W kwestiach prawnych i formalnych dużym wsparciem jest działalność agencji pośredniczących. Chociaż współpraca wiąże się z dodatkowym kosztem warto się na nią zdecydować. Dotychczas specjaliści pomagali również w kwestiach pozyskania finansowania. Jak podaje portal money.pl obecnie część pośredników odnotowuje tak duży popyt, że nie jest w stanie zajmować się dodatkową usługą. Kupując mieszkanie za granicą po raz pierwszy warto więc skontaktować się z dobrym doradcą kredytowym na lokalnym rynku. Konsultację można pominąć na nabywając mieszkanie za gotówkę.

Gdzie warto inwestować w nieruchomości za granicą?

Inwestycję w nieruchomości za granicą warto zacząć od europejskiego rynku głównie z uwagi na bliskość i mniejsze bariery kulturowo-językowe. 

Od lat popularnością cieszy się Hiszpania jako miejsce atrakcyjne turystycznie i inwestycyjne. Pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku średnia cena za m2 wynosiła ok. 2 tys. euro. Nabywcy posiadający 100 – 120 tys. euro mogli zainwestować w mieszkanie o powierzchni ponad 50 m2 w nadmorskiej miejscowości przyciągającej turystów. Zakup domu wiązał się z większym kosztem, ale wciąż porównywalnym do cen dostępnych na polskim rynku. 

Pośrednicy na rynku hiszpańskim podkreślają, że standard nieruchomości jest dużo wyższy niż w Polsce, m.in. większość osiedli ma nowoczesne strefy wspólne, a do udogodnień domu należy doliczyć własny basen i ogród. 

Inne popularne kierunki to Włochy, Chorwacja, Malta czy Bułgaria. 

Chociaż popyt stale rośnie, wciąż można znaleźć na rynku nieruchomości w atrakcyjnych cenach i miejscach. Wielu inwestorów czuje się bezpieczniej lokując kapitał w obcej walucie, szczególnie w czasach gospodarczo-politycznej niepewności. Inwestycja w nieruchomości za granicą to kolejny sposób na dywersyfikację portfela. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

50 proc. energii z OZE. Nowy rekord na rynku

Następny Wpis

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

Powiązane wpisy

Dlaczego startupy upadają? 5 popularnych przyczyn

Prowadzenie biznesu wiąże się z niepewnością. W przypadku startupów ryzyko niepowodzenia rośnie. Wdrażanie innowacyjnego produkt czy usługi wiąże się z możliwością popełniania błędów przez założycieli, ale również ryzykiem związanym z czynnikami zewnętrznymi. Niektórych błędów można jednak uniknąć. Jakie są najpopularniejsze przyczyny upadku startupów?
Avatar photo
Więcej

Wpływ AI na działalność firm

Jednym z najważniejszych trendów w dzisiejszej gospodarce jest rozwój technologii, a zwłaszcza tej związanej ze sztuczną inteligencją (AI). Początkowo stanowiący jedynie naukowy eksperyment, AI przekształciło się w potężne narzędzie biznesowe, zdolne do zrewolucjonizowania sposobu funkcjonowania i rozwoju przedsiębiorstw we współczesnym świecie.
Avatar photo
Więcej