fbpx

Europejska Agencja Kosmiczna finansuje leżenie w łóżku. 12 tys. euro za udział w badaniu  

Avatar photo
12 tys. euro za leżenie w łóżku? Europejska Agencja Kosmiczna finansuje badania słoweńskich naukowców polegające na leżeniu w łóżku przez 60 dni. Nietypowa metoda ma zbadać wpływ braku aktywności fizycznej na organizm człowieka i pozwolić na zrozumienie skutków długotrwałego unieruchomienia. Wyniki badania mają umożliwić opracowanie skutecznych metod ograniczenia negatywnego wpływu braku aktywności na organizm człowieka podczas misji kosmicznych.

Pomimo kontrowersji nietypowe badanie przyciągnęło uwagę wielu osób. Dla niektórych może to być nie tylko szansa na zarobienie pieniędzy, ale także okazja do wniesienia wkładu w badania naukowe, które nastawione są na poprawę zrozumienia funkcjonowania organizmu ludzkiego.

Trudne warunki dla dobra nauki 

Badanie prowadzone przez naukowców ma zbadać efekty, jakie może wywołać brak ruchu na organizm człowieka, w szczególności na układ mięśniowy, kostny oraz funkcje fizjologiczne. Chociaż ekspertom wydaje się nieco kontrowersyjne, uzyskane wyniki mogą pomóc w rozwoju nie tylko nauki o zdrowiu, ale również sektora kosmicznego. 

Ochotnicy biorący udział w badaniu spędzą większość czasu w łóżku z minimalnymi możliwościami ruchu. Będą poddawani regularnym badaniom medycznym, w tym monitorowaniu parametrów fizjologicznych, takich jak ciśnienie krwi, tętno, poziom tlenu we krwi. Badanie ma pozwolić także na zbadanie wpływu braku grawitacji na organizm ludzki i dostarczenie informacji, które mogą być przydatne w przyszłych misjach kosmicznych.

12 tys. euro wynagrodzenia 

W zamian za udział w nietypowym badaniu ochotnicy otrzymają wynagrodzenie w wysokości 12 tysięcy euro. Dla wielu osób może to być kuszącą propozycją, szczególnie w przypadku uczniów czy studentów. Słoweńscy naukowcy poszukują mężczyzn w wieku 18-45 lat, ważących mniej niż 95 kilogramów. Ważny punkt to również dobry ogólny stan zdrowia. Portal sloveniatimes.com podaje, że w ciągu 3 dni zgłosiło się ponad 200 osób. 

Europejska Agencja Kosmiczna finansuje badania 

Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się sfinansować badania prowadzone przez słoweńskich naukowców. Wyniki badań mają być użyteczne przede wszystkim w opracowaniu technik służących lepszemu znoszeniu misji kosmicznych przez astronautów. W trakcie badania uczestnicy mają zostać poddani testom np. połączenia stanu niedotlenienia z bezczynnością. Uzyskane wyniki mają przełożyć się na wdrożenie rozwiązań minimalizujących utratę tkanki kostnej oraz zaniku mięśni, a także ograniczyć zmiany w układzie sercowo-naczyniowym. 

Europejska Agencja Kosmiczna powstała w 1975 roku, a w jej skład wchodzą 22 państwa. Zajmuje się eksploracją i wykorzystaniem przestrzeni kosmicznej dla dobra ogółu, promując przedsięwzięcia naukowe i przemysłowe w przestrzeni kosmicznej.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Szwedzki start-up jak Ikea? Nowość na rynku elektryków  

Następny Wpis

Inflacja wciąż wysoka, ale Polacy z optymizmem patrzą w przyszłość  

Powiązane wpisy