fbpx

Znowu drożej? Wzrost cen mieszkań w Polsce

Avatar photo
Od stycznia do września br. oddano do użytku ponad 164 tys. mieszkań. Wzrosła również liczba mieszkań z pozwoleniem na budowę oraz ilość rozpoczętych nowych budów mieszkań.

Na rynku nieruchomości odnotowano kolejny wzrost cen mieszkań. W 2021 r. zapłacimy za mieszkanie nawet o 50 proc. więcej niż jeszcze 6 lat temu. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat sytuacja nie zmieni się, a ceny sukcesywnie będą rosnąć. Jakie są przyczyny i gdzie zapłacimy za nieruchomość najwięcej? 

Ceny mieszkań 2021 – kolejny wzrost 

Z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w drugim kwartale 2021 r. ceny mieszkań w Polsce wzrosły o 3,1 proc. w stosunku do pierwszego kwartału. 

Większy wzrost cen dotyczył mieszkań z rynku wtórnego, wynosił 3,6 proc. Z kolei kupując mieszkanie na rynku pierwotnym musimy zapłacić średnio o 2,5 proc. więcej. Analizując ostatnie 6 lat wyraźnie widać, że mieszkania zdrożały o 45,5 proc. w stosunku do br. Sprzedawcy na rynku wtórnym zwiększyli ceny średnio o 56,1 proc. a deweloperzy o 33,5 proc. 

Do głównych przyczyn zjawiska można zaliczyć rosnące ceny gruntów, materiałów oraz popyt przewyższający podaż – tłumaczy Michał Strąk, ekspert ds. inwestycji na rynku nieruchomości. – Ceny rosną szybciej na rynku wtórnym ze względu na dogodne lokalizacje mieszkań w dużych miastach oraz brak nowych nieruchomości. Rynek pierwotny nie nadąża z produkcją mieszkań.

Wielu analityków prognozowało, że pandemia wpłynie na spowolnienie wzrostu cen. Biorąc pod uwagę statystyki za drugi kwartał 2021 i 2020 widać, że za mieszkanie ponownie musimy zapłacić więcej, tym razem o 8,3 proc. Sytuacja dotyczy zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Warto jednak dodać, że dynamika podwyżek spowolniła. Porównując lata 2019 i 2020 zanotowano 16 proc. wzrost cen mieszkań w Polsce. 

Gdzie mieszkania są najdroższe? 

Raport GUS przedstawia również zmiany na rynku cen mieszkań z uwzględnieniem podziału na województwa. Największą podwyżkę cen zanotowano na Śląsku, gdzie wzrosły o 10,2 proc. Na kolejnych pozycjach znalazły się województwa:

  • pomorskie z podwyżką o 9,7 proc. 
  • podkarpackie i dolnośląskie z podwyżką o 9,5 proc. 
  • łódzkie z podwyżką o 9,3 proc. 

Co z Warszawą? Stolica otwiera wiele rankingów najdroższych miast pod względem cen nieruchomości, jednak dynamika wzrostu w województwie mazowieckim plasuje się poza podium. Na Mazowszu mieszkania podrożały średnio o 8,2 proc. w ciągu ostatniego roku. Najwolniejszy wzrost cen obserwujemy w województwach: świętokrzyskim (6,3 proc.) i małopolskim (6,6 proc.).

Największą popularnością cieszą się mieszkania od 50 do 80 m kw. oraz segmenty od 100 do 130 m kw. Konsumenci zwracają dużą uwagę na lokalizację i dobrą komunikację z centrum – wyjaśnia Michał Strąk. – Wśród osób zainteresowanych zakupem nieruchomości dominują młode rodziny, ale również single i firmy, które szukają miejsc na biura – dodaje. 

W pierwszym kwartale 2020 r. średnio za metr kwadratowy mieszkania płaciliśmy 4 567 zł, w analogicznym okresie 2021 r. – 4 944 zł. Analiza cen mieszkań w największych polskich miastach wskazuje, że najdroższe lokale znajdują się w Warszawie, Gdańsku, Gdyni i Krakowie. Przeciętna cena transakcyjna na rynku pierwotnym w stolicy to 10 666 zł (za m kw.) Z kolei w Zielonej Górze, Kielcach i Opolu mieszkania są najtańsze. 5 307 zł to wartość przeciętnej transakcji na rynku pierwotnym w stolicy województwa lubuskiego.  

Ceny mieszkań – prognozy 2022

Mieszkania w Polsce będą drożały ze względu na coraz mniejsze możliwość nabycia gruntów przez deweloperów oraz galopujące wzrosty cen robocizny, materiałów i usług – podkreśla Michał Strąk. 

Rekordowy popyt na rynku nieruchomości w połączeniu z trudnościami po stronie podaży sprawia, że mieszkania będą coraz droższe. Chociaż deweloperzy dążą do zaspokojenia konsumenckich potrzeb muszą liczyć się z coraz mniejszymi możliwościami nabycia gruntów nie tylko w dogodnych lokalizacjach w centrum miasta. Rosną również ceny materiałów budowlanych, a co za tym idzie koszty całej inwestycji. Tylko we wrześniu 2021 ceny wzrosły średnio o 21,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu w ubiegłym roku. Po stronie podaży występują również problemy związane z brakiem pracowników budowlanych. 

Z drugiej strony, konsumenci chętnie angażują kapitał w nieruchomości. Niskoprocentowe lokaty sprawiają, że bardziej opłacalna jest inwestycja oszczędności np. w mieszkanie.  

———
Redakcja nefs.pl

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Venture capital w Polsce – nowy rekord inwestycyjny coraz bliżej? Prognozy na koniec 2021 r.

Następny Wpis

Jaki jest polski rynek gier? Gaming w 2021 roku

Powiązane wpisy

Ceny mieszkań rosną. Nowa analiza PKO Banku Polskiego

Z analizy Monitoringu cen mieszkań PKO Banku Polskiego wynika, że średnia cena transakcyjna za m kw. mieszkania na rynku pierwotnym w 6 największych miastach wzrosła w I kwartale 2023 roku. Analitycy zwracają uwagę na odbudowującą się siłę nabywczą na rynku mieszkaniowym w Polsce. Przez pół roku można było obserwować korektę cen. W minionych miesiącach po raz pierwszy średnia cena na rynku pierwotnym w 6 największych miastach przekroczyła poprzedni szczyt z II kwartału 2022 roku.
Avatar photo
Więcej