fbpx

Wynajem długoterminowy i krótkoterminowy. Który opłaca się bardziej?

Avatar photo
Inwestowanie w nieruchomości na wynajem to wciąż dobry sposób na lokatę kapitału. Rynek mieszkaniowy w Polsce po raz kolejny zmienił się pod wpływem m.in. czynników zewnętrznych – rosnących stóp procentowych, ale również zmian społecznych. W jaki sposób opłaca się wynajmować mieszkanie – długoterminowo czy krótkoterminowo? Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę podejmując decyzję?
Dlaczego Polacy kupują mniej mieszkań?

Co miesiąc Biuro Informacji Kredytowej podsumowuje miniony okres pod względem napływających wniosków o kredyt hipoteczny. Porównując ostatnie miesiące w stosunku do okresów analogicznych w poprzednim roku widać znaczące spadki. Polacy nie starają się o kredyty głównie ze względu na wysokie stopy procentowe i zmianę warunków dotyczących przyznawania pozytywnej decyzji przez jednostki finansowe. Kolejne argumenty przemawiające za wstrzymaniem decyzji o zakupie własnego mieszkania to wysoka inflacja oraz podwyżki cen energii. 

Coraz więcej polskich i ogólnoświatowych raportów zwraca uwagę na zmiany społeczne. Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1995 roku wyróżnia się dużą mobilnością. W odróżnieniu od poprzednich generacji najmłodsi uczestnicy rynku rzadko są zainteresowani zakupem mieszkania na własność. Młodzi ludzie cenią możliwość zmiany miejsca zamieszkania i szybkiego przenoszenia się w nowe miejsca. Brak stałości i wiązania się na wieloletnią umowę z bankiem sprzyja wartościom, które cenią – wolności, elastyczności oraz globalizacji. 

Wynajem długoterminowy – wady i zalety 

Wynajem długoterminowy to pewność stabilnego zysku. Właściciel nie musi regularnie szukać nowych nabywców, a prawa i obowiązki obu stron reguluje umowa oraz Ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego. Wynajmujący nie musi również martwić się o regularne sprzątanie mieszkania. W wielu przypadkach nieruchomość nie musi być również w pełni wyposażona. Na rynku znajdują się również najemcy z własnymi meblami, którzy szukają lokali nie w pełni wyposażonych. 

Zmieniają się potrzeby nabywców. Coraz więcej osób docenia udogodnienia płynące z wynajmu w nowym budownictwie – aranżację strefy wspólnej, przyjazne sąsiedztwo czy wysoki komfort budownictwa. Wciąż mocną pozycję mają również mieszkania z rynku wtórnego, szczególnie ze względu na dobrą lokalizację. 

Wynajem krótkoterminowy – wady i zalety  

Wielu inwestorów zwraca uwagę, że wynajem krótkoterminowy jest bardziej opłacalny niż długoterminowy i może stanowić dodatkowe źródło dochodu. Nie jest to jednak rozwiązanie dla wszystkich. 

Nieruchomość musi być ciągle w obiegu – wszystkie przestoje, kiedy stoi puste nie generują zysku i stanowią niewykorzystaną szansę. Wynajem na doby wymaga regularnej kontroli nad mieszkaniem. Sprzątanie, wymiana pościeli czy uzupełnienie produktów to obowiązek właściciela. Część inwestorów decyduje się na wsparcie zewnętrznej firmy zajmującej się obsługą lokalu. Współpraca generuje jednak dodatkowe koszty, a całkowity zysk z inwestycji spada. 

Właściciel musi również dbać o stały napływ nowych klientów. Zarządzanie rezerwacjami, reklama na platformach czy w mediach społecznościowych to ważne kroki w codziennej aktywności na rynku wynajmu krótkoterminowego. Duże nakłady pracy, mniejsza stabilność zysków oraz nierówność sprawiają, że część osób rezygnuje z wynajmu na doby na rzecz długoterminowych najemców. 

Co wybrać? 

Duże znaczenie ma lokalizacja nieruchomości. 

Zarówno turyści, jak i osoby podróżujące w celach biznesowych najczęściej wybierają lokalizacje w centrum miasta z łatwym dostępem do komunikacji miejskiej. Bez trudu można znaleźć najemców w nadmorskich i górskich miejscowościach czy dużych miastach wojewódzkich – Warszawie, Gdańsku czy Poznaniu. Mieszkanie położone nad morzem, w górach czy centrum dużego miasta bez problemu znajdzie najemców na doby generując duże zyski. Warto jednak pamiętać, że na ostateczny zarobek właściciela wpływa wiele czynników również takich, na które nie ma wpływu jak pogoda zmniejszająca ilość rezerwacji w nadmorskich miejscowościach czy wzrost cen sprawiający, że turyści rezygnują z podróży. 

Posiadając mieszkanie w mniejszym mieście albo oddalone od centrum łatwiej znaleźć najemców długoterminowych. Wynajem wiąże się również z większą stabilizacją oraz mniejszym zaangażowaniem. To lepsze rozwiązanie dla osób, które nie mają czasu albo ochoty na regularne zajmowanie się obsługą nieruchomości. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Praca zdalna. Zmiany w Kodeksie pracy od 2023 r.

Następny Wpis

Ceny prądu w 2023 r. dla właścicieli fotowoltaiki

Powiązane wpisy

Czy zbliża się upadek Twittera?

Korzystając z licznych problemów Twittera po przejęciu go przez miliardera Elona Muska, koncern Meta wprowadził na rynek konkurencyjną aplikację Threads. Użytkownicy w Unii Europejskiej nie będą mieli na razie szans sprawdzić działania nowej platformy, gdyż ta nie jest dostępna z uwagi na wątpliwości co do zgodności z europejskim prawem ochrony i przetwarzania danych.
Avatar photo
Więcej

Ceny prądu w 2023 r. dla właścicieli fotowoltaiki

Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 r. ma chronić odbiorców przed rosnącymi stawkami. Tarcza Solidarnościowa gwarantuje, że od 1 stycznia nowego roku ceny prądu utrzymają się na poziomie z ubiegłych miesięcy. Do 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ma zaakceptować nowe taryfy. Mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu oraz net-meteringu.
Avatar photo
Więcej