fbpx

Wspólnoty zainwestują w OZE? Większość mieszkańców chce instalacji w blokach 

Avatar photo
Aż 74 proc. mieszkańców bloków popiera inwestycję wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych w odnawialne źródła energii — wynika z badania zrealizowanego na zlecenie VeloBanku. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) przypomina, że to dobry moment ze względu na dostępne granty. 
Granty BGK — kto może dostać? 

Grant BGK umożliwi sfinansowanie 50 proc. kosztu netto instalacji albo modernizacji OZE w budynku. Większość obiektów wielorodzinnych ma duże możliwości niezbędne do zainstalowania systemu fotowoltaicznego. Lokalizacja paneli na dachu zapewni nie tylko energię dla mieszkańców, ale również nadwyżkę, która przyczyni się do obniżenia rachunków za prąd. 

Grant OZE przysługuje na zakup, montaż lub budowę nowej instalacji odnawialnego źródła energii albo modernizację instalacji OZE, w wyniku której zainstalowana moc systemu wzrośnie o co najmniej 25 proc. Poza tym dotyczy instalacji zapewniającej energię na potrzeby konkretnego budynku, a przedsięwzięcie jeszcze nie zostało rozpoczęte. Pod uwagę brane są również aspekty dotyczące wpływu instalacji na cele środowiskowe. 

Kto może otrzymać grant Banku Gospodarstwa Krajowego?

  • wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe
  • jednostki samorządu terytorialnego
  • towarzystwa budownictwa społecznego
  • społeczne inicjatywy mieszkaniowe
  • spółki prawa handlowego
  • osoby fizyczne

Wyłączenie stanowią jednostki budżetowe i samorządowe zakładów budżetowych.

Mieszkańcy otwarci na inwestycje w OZE

Z badania zrealizowanego na potrzeby VeloBanku wynika, że aż 74 proc. mieszkańców budynków wielorodzinnych popiera inwestycję wspólnoty albo spółdzielni w system OZE. Z danych wynika, że w grupie osób otwartych na zieloną energię w blokach dominują osoby w wieku 35-44 lata – 82 proc. oraz najstarsi powyżej 55 roku życia – 78 proc. 

Przykład stanowi Spółdzielnia Mieszkaniowa Wrocław-Południe, która zdecydowała się na inwestycję w panele społeczne, co pozwoliło nawet 16-krotnie obniżyć rachunki za prąd. W jednym z bloków, którym zarządza spółdzielnia, zamontowano niedawno hybrydową ciepłownię funkcjonującą w oparciu o fotowoltaikę, pompy ciepła i magazyny energii. Zgodnie z założeniami opłaty za wodę mają spaść średnio o 30 proc. 

Inwestycja w OZE w bloku 

Grant BGK przeznaczony na refinansowanie kosztów inwestycji to duże wsparcie dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych działających jeśli inwestor prowadzi w danym budynku działalność gospodarczą. Całkowity budżet programu do rozdysponowania wynosi 448 mln zł. Wniosek można składać do 30 czerwca 2026 r. Warto jednak pamiętać, że może zostać ograniczony wcześniej ze względu na dużą liczbę zainteresowanych. 

Grant umożliwi wsparcie w wysokości 50 proc. kosztu netto. Pozostałą część można sfinansować za pomocą rządkowych programów, dotacji czy kredytów. Banki, w tym m.in. VeloBank, coraz częściej decydują się na stworzenie specjalnej oferty dla inwestorów angażujących środki na zieloną energię. Zainteresowani mogą liczyć nie tylko na kredyt, ale również na wsparcie merytoryczne czy podczas procesu uzyskiwania dotacji. VeloBank proponuje także specjalny kredyt z grantem OZE. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

5G ogólnodostępne. Rozstrzygnięto aukcję  

Następny Wpis

Nowa zimna wojna? USA nakłada kolejne sankcje na Chiny

Powiązane wpisy

Ceny prądu w 2023 r. dla właścicieli fotowoltaiki

Ustawa zamrażająca ceny prądu w 2023 r. ma chronić odbiorców przed rosnącymi stawkami. Tarcza Solidarnościowa gwarantuje, że od 1 stycznia nowego roku ceny prądu utrzymają się na poziomie z ubiegłych miesięcy. Do 17 grudnia Urząd Regulacji Energetyki ma zaakceptować nowe taryfy. Mechanizm maksymalnej ceny energii elektrycznej dotyczy również prosumentów rozliczających się w systemie net-billingu oraz net-meteringu.
Avatar photo
Więcej

Ruch B Corp. Wzrost gospodarczy to nie wszystko 

Coraz więcej spółek w Polsce i na świecie decyduje się na sformalizowanie odpowiedzialności społecznej. Podejmowane działania pozwalają na osiągnięcie większej wiarygodności dotyczącej zrównoważonego rozwoju, co przekłada się na pozytywny odbiór ze strony klientów czy partnerów. Certyfikat B Corp to potwierdzenie, że spółka umiejętnie łączy wzrost gospodarczy z troską o klimat i społeczności.
Avatar photo
Więcej