Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawierająca również przepisy o wsparciu kredytobiorców została podpisana przez prezydent RP 14 lipca 2022 r. Wakacje kredytowe to jedno z głównych działań wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, ale oprócz tego są również finansowe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Zmiany mają pomóc finansowo ok. 2 mln Polaków mierzących się z trudnościami w spłacie kredytów wynikających z inflacji.
Wakacje kredytowe 2022 – czy warto?
Wakacje kredytowe od początku budziły kontrowersje na rynku. Zdaniem banków odroczenie płatności rat dla wszystkich właścicieli zobowiązań z kilkoma ograniczeniami to zbyt duża grupa docelowa. Nie każdy mierzy się z trudnościami w spłacie.
Banki przygotowały również podsumowanie opisujące wpływ wakacji kredytowych na wyniki. Część organizacji zmuszona będzie wdrożyć plan naprawczy. Na sytuację wpłynie ilość osób zainteresowanych odroczeniem spłaty zobowiązań. Niektóre banki przewidują, że z udogodnienia skorzystają nawet wszyscy uprawnieni.
Właściciele zobowiązań mierzą się z podwójną narracją na rynku. Banki zniechęcają do wzięcia udziału w wakacjach kredytowych, m.in. poprzez możliwe utrudnienia w dostępie do finansowania czy wzrost kosztów innych usług bankowych. Natomiast Ministerstwo Finansów aktywnie zachęca do skorzystania z wakacji kredytowych i podkreśla, że część środków można przeznaczyć na pozbycie się zobowiązań.
Wakacje kredytowe – co warto wiedzieć?
Wakacje kredytowe dotyczyć będą jednej umowy zawartej w złotówkach na zakup nieruchomości przeznaczonej do własnego użytkowania. Mogą trwać nawet 8 miesięcy:
- po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
- po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.
Obejmą część kapitałową i odsetkową. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.
Ministerstwo Finansów szacuje, że zobowiązania zmniejszą się nawet o 3 mld zł w ciągu roku.
Z odroczenia płatności mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyli okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy.
Wakacje kredytowe 2022 – jak złożyć wniosek?
Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu można składać od 29 lipca.
Może zostać złożony pisemnie – w formie papierowej albo elektronicznie przez bankowość elektroniczną, a także mailowo. Bank nie może odmówić udzielenia wakacji kredytowych, jeżeli zostały spełnione warunki regulowane prawnie.
Kalkulator Bankier.pl
Kredytobiorcy, którzy wezmą udział w badaniu opinii Bankier.pl mają szansę skorzystać z kalkulatora opłacalności wakacji kredytowych. Arkusz kalkulacyjny ułatwi analizę dwóch wariantów – obniżenie raty oraz pozostawienie okresu spłaty bez zmian, a także skrócenie czasu spłaty rat. Wystarczy przygotować informacje zawarte w harmonogramie spłaty kredytu – wysokość kwoty pozostałej do spłaty, oprocentowanie oraz datę ostatniej raty.