fbpx

Wakacje kredytowe 2022. Ruszył nabór wniosków

Avatar photo
Wakacje kredytowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych to jedno z rozwiązań, które ma pomóc w niwelowaniu negatywnych skutków wzrostu stóp procentowych. Od początku pomysł budził wiele kontrowersji i pytań, ale rząd zdecydował o uruchomieniu odroczenia płatności rat kredytów hipotecznych. 29 lipca ruszył nabór wniosków.
nensuria

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawierająca również przepisy o wsparciu kredytobiorców została podpisana przez prezydent RP 14 lipca 2022 r. Wakacje kredytowe to jedno z głównych działań wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, ale oprócz tego są również finansowe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Zmiany mają pomóc finansowo ok. 2 mln Polaków mierzących się z trudnościami w spłacie kredytów wynikających z inflacji. 

Wakacje kredytowe 2022 – czy warto? 

Wakacje kredytowe od początku budziły kontrowersje na rynku. Zdaniem banków odroczenie płatności rat dla wszystkich właścicieli zobowiązań z kilkoma ograniczeniami to zbyt duża grupa docelowa. Nie każdy mierzy się z trudnościami w spłacie. 

Banki przygotowały również podsumowanie opisujące wpływ wakacji kredytowych na wyniki. Część organizacji zmuszona będzie wdrożyć plan naprawczy. Na sytuację wpłynie ilość osób zainteresowanych odroczeniem spłaty zobowiązań. Niektóre banki przewidują, że z udogodnienia skorzystają nawet wszyscy uprawnieni. 

Właściciele zobowiązań mierzą się z podwójną narracją na rynku. Banki zniechęcają do wzięcia udziału w wakacjach kredytowych, m.in. poprzez możliwe utrudnienia w dostępie do finansowania czy wzrost kosztów innych usług bankowych. Natomiast Ministerstwo Finansów aktywnie zachęca do skorzystania z wakacji kredytowych i podkreśla, że część środków można przeznaczyć na pozbycie się zobowiązań. 

Wakacje kredytowe – co warto wiedzieć? 

Wakacje kredytowe dotyczyć będą jednej umowy zawartej w złotówkach na zakup nieruchomości przeznaczonej do własnego użytkowania. Mogą trwać nawet 8 miesięcy: 

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Obejmą część kapitałową i odsetkową. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Ministerstwo Finansów szacuje, że zobowiązania zmniejszą się nawet o 3 mld zł w ciągu roku. 

Z odroczenia płatności mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyli okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy.

Wakacje kredytowe 2022 – jak złożyć wniosek? 

Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu można składać od 29 lipca. 

Może zostać złożony pisemnie – w formie papierowej albo elektronicznie przez bankowość elektroniczną, a także mailowo. Bank nie może odmówić udzielenia wakacji kredytowych, jeżeli zostały spełnione warunki regulowane prawnie. 

Kalkulator Bankier.pl 

Kredytobiorcy, którzy wezmą udział w badaniu opinii Bankier.pl mają szansę skorzystać z kalkulatora opłacalności wakacji kredytowych. Arkusz kalkulacyjny ułatwi analizę dwóch wariantów – obniżenie raty oraz pozostawienie okresu spłaty bez zmian, a także skrócenie czasu spłaty rat. Wystarczy przygotować informacje zawarte w harmonogramie spłaty kredytu – wysokość kwoty pozostałej do spłaty, oprocentowanie oraz datę ostatniej raty. 

Total
8
Shares
Poprzedni wpis

Niepewność rynkowa sprzyja nowym inwestycjom? Analitycy komentują

Następny Wpis

Koszty zatrudnienia pracownika 2022

Powiązane wpisy

Home staging. Dlaczego warto zdecydować się na usługę?

Home staging pozwala zwiększyć szansę na sprzedaż czy wynajem mieszkania. Profesjonalne przygotowanie przestrzeni sprawia, że zyskuje większą atrakcyjność w oczach potencjalnych nabywców. Home staging czerpie z technik aranżacji wnętrz i sprytnych trików, które pozwalają szybko oraz niskim nakładem środków stworzyć komfortową przestrzeń.
Avatar photo
Więcej