fbpx

Wakacje kredytowe 2022. Ruszył nabór wniosków

Avatar photo
Wakacje kredytowe dla właścicieli kredytów mieszkaniowych to jedno z rozwiązań, które ma pomóc w niwelowaniu negatywnych skutków wzrostu stóp procentowych. Od początku pomysł budził wiele kontrowersji i pytań, ale rząd zdecydował o uruchomieniu odroczenia płatności rat kredytów hipotecznych. 29 lipca ruszył nabór wniosków.
nensuria

Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom zawierająca również przepisy o wsparciu kredytobiorców została podpisana przez prezydent RP 14 lipca 2022 r. Wakacje kredytowe to jedno z głównych działań wprowadzone przez Ministerstwo Finansów, ale oprócz tego są również finansowe wsparcie z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców oraz nowy wskaźnik oprocentowania kredytów. Zmiany mają pomóc finansowo ok. 2 mln Polaków mierzących się z trudnościami w spłacie kredytów wynikających z inflacji. 

Wakacje kredytowe 2022 – czy warto? 

Wakacje kredytowe od początku budziły kontrowersje na rynku. Zdaniem banków odroczenie płatności rat dla wszystkich właścicieli zobowiązań z kilkoma ograniczeniami to zbyt duża grupa docelowa. Nie każdy mierzy się z trudnościami w spłacie. 

Banki przygotowały również podsumowanie opisujące wpływ wakacji kredytowych na wyniki. Część organizacji zmuszona będzie wdrożyć plan naprawczy. Na sytuację wpłynie ilość osób zainteresowanych odroczeniem spłaty zobowiązań. Niektóre banki przewidują, że z udogodnienia skorzystają nawet wszyscy uprawnieni. 

Właściciele zobowiązań mierzą się z podwójną narracją na rynku. Banki zniechęcają do wzięcia udziału w wakacjach kredytowych, m.in. poprzez możliwe utrudnienia w dostępie do finansowania czy wzrost kosztów innych usług bankowych. Natomiast Ministerstwo Finansów aktywnie zachęca do skorzystania z wakacji kredytowych i podkreśla, że część środków można przeznaczyć na pozbycie się zobowiązań. 

Wakacje kredytowe – co warto wiedzieć? 

Wakacje kredytowe dotyczyć będą jednej umowy zawartej w złotówkach na zakup nieruchomości przeznaczonej do własnego użytkowania. Mogą trwać nawet 8 miesięcy: 

  • po 2 miesiące w trzecim i czwartym kwartale 2022 r.
  • po 1 miesiącu w każdym z czterech kwartałów 2023 r.

Obejmą część kapitałową i odsetkową. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

Ministerstwo Finansów szacuje, że zobowiązania zmniejszą się nawet o 3 mld zł w ciągu roku. 

Z odroczenia płatności mogą skorzystać kredytobiorcy, którzy zawarli umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r. oraz zakończyli okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy.

Wakacje kredytowe 2022 – jak złożyć wniosek? 

Wniosek o zawieszenie spłaty rat kredytu można składać od 29 lipca. 

Może zostać złożony pisemnie – w formie papierowej albo elektronicznie przez bankowość elektroniczną, a także mailowo. Bank nie może odmówić udzielenia wakacji kredytowych, jeżeli zostały spełnione warunki regulowane prawnie. 

Kalkulator Bankier.pl 

Kredytobiorcy, którzy wezmą udział w badaniu opinii Bankier.pl mają szansę skorzystać z kalkulatora opłacalności wakacji kredytowych. Arkusz kalkulacyjny ułatwi analizę dwóch wariantów – obniżenie raty oraz pozostawienie okresu spłaty bez zmian, a także skrócenie czasu spłaty rat. Wystarczy przygotować informacje zawarte w harmonogramie spłaty kredytu – wysokość kwoty pozostałej do spłaty, oprocentowanie oraz datę ostatniej raty. 

Total
8
Shares
Poprzedni wpis

Niepewność rynkowa sprzyja nowym inwestycjom? Analitycy komentują

Następny Wpis

Koszty zatrudnienia pracownika 2022

Powiązane wpisy

Otwarcie rynku kredytów w UE? Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu składa wniosek do Komisji Europejskiej

Polacy płacą nawet ponad czterokrotnie wyższe odsetki od kredytu niż Niemcy. Jak wskazuje prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak - przy kredycie na 30 lat wynoszącym 400 tys. zł w Polsce odsetki wyniosą 558 tys. zł, a w Niemczech - 132 tys. zł. SSBB złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o otwarcie rynku i łatwiejsze zaciąganie kredytów na terenie UE.
Avatar photo
Więcej

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Określenie wartości nieruchomości to jeden z najważniejszych kroków podczas sprzedaży mieszkania, domu czy lokalu użytkowego. Cena odzwierciedlająca sytuację rynkową pozwala zawrzeć umowę satysfakcjonującą dla obu stron - sprzedawcy i kupującego. Jak oszacować wartość nieruchomości? Kiedy zwrócić się o wsparcie do rzeczoznawcy majątkowego?
Avatar photo
Więcej