fbpx

W co inwestować w 2022 roku małe kwoty?

Avatar photo
Zyskowna inwestycja nie musi wiązać się z dużym kapitałem na start. Operowanie niewielką kwotą pozwala zdobyć wiedzę i doświadczenie, a także przekonać się, jak w praktyce działają mechanizmy. Warto zacząć od inwestowania małych środków stawiając pierwsze kroki na rynku.
Inwestowanie wśród Polaków 

Polacy niechętnie oszczędzają. Dane przedstawione w raporcie Assay Index 2021. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków wskazują, że aż 44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. 56 proc. osób zgromadziło średnio niemal 30 tys. zł dodatkowych środków, na które składa się gotówka, lokaty oraz pieniądze na koncie. 

Jedynie 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje, a ponad 60 proc. nigdy nie miało związku z inwestowaniem. Niewielki udział osób na rynku wynika głównie z panujących przekonań. 

58 proc. uważa, że do inwestowania niezbędna jest rozległa wiedza o finansach oraz ekonomii, 40 proc. to osoby przekonane, że do inwestowania potrzebne są duże środki, a 34 proc. wskazuje, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem. Jedynie 38 proc. Polaków twierdzi, że inwestowanie można zacząć od niewielkich kwot. 

Za najbezpieczniejsze oraz najbardziej zyskowne inwestycje uznawane są nieruchomości (58 proc.), metale szlachetne (33 proc.) oraz dzieła sztuki (18 proc.). Panujące przekonania i niewielka wiedza o inwestycjach sprawiają, że osoby bez doświadczenia wybierają formy związane z rzeczywistym obiektem. Lokowanie kapitału w budynki czy np. złoto wydaje się prostsze i mniej abstrakcyjne niż instrumenty finansowe. Podejście dominuje wśród osób starszych. 

Jak pomnożyć małe pieniądze?

Pierwszy krok to określenie kwoty, którą możesz wykorzystać na inwestycję. Dla każdego ”małe pieniądze” będą inne. Cena sprzedaży jednej obligacji skarbowej wynosi już 100 zł. Na starcie nawet niewielki kapitał ma ogromne znaczenie. Podejmując decyzję dołączasz do grupy inwestorów. Otwierają się przed Tobą drzwi do wiedzy i doświadczenia. Początkowe inwestycje nie przynoszą dużych zysków, ale pozwalają poznać zasady rynku inwestycyjnego, który z czasem poznajesz coraz lepiej. Lokowanie dużych środków bez doświadczenia wiąże się z ryzykiem. 

Kolejny krok to wybór formy inwestycji. W co inwestować małe kwoty, czyli rzędu kilkuset, kilku tysięcy złotych? 

  • inwestycje na giełdzie – akcje, 
  • obligacje skarbowe i przedsiębiorstw. 
  • fundusze ETF,
  • lokaty. 

Każda forma pozwala osiągać zyski, ale równocześnie ma wady i zalety, które należy znać przed podjęciem decyzji. 

W co inwestować na giełdzie małe kwoty? 

Inwestycje w akcje można zacząć już od małych kwot. Warto wiedzieć, że lokata kapitału w spółki wiąże się z ryzykiem np. utraty wartości akcji czy nawet załamaniem rynku. Na początku warto wybierać największe podmioty znajdujące się na GPW, które cyklicznie wypłacają dywidendę. Inwestor może sprzedać akcje po wyższym kursie po upływie kilku lat, ale również zarabia na bezpośrednim, cyklicznym zwrocie z tytułu posiadanej dywidendy. Inwestycja w akcje zapewnia od 5 do nawet 15 proc. zysku z tytułu dywidendy. 

Inwestycje w akcje wymagają jednak przygotowania. Zanim zdecydujesz się zainwestować w akcje konkretnej spółki zdobądź jak najwięcej informacji nie tylko o spółce, ale również funkcjonowaniu giełdy. Czytaj czasopisma i książki branżowe, słuchaj audycji i podcastów prowadzonych przez doświadczonych inwestorów i obserwuj portale internetowe. Oprócz kapitału wiedza i doświadczenie to podstawowe filary inwestycji na giełdzie papierów wartościowych. Nawet niewielkie kwoty inwestuj wyłącznie w instrumenty, które rozumiesz. 

Druga grupa instrumentów to obligacje, czyli papiery wartościowe uznawane za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe na świecie. Dla początkujących inwestorów dobrym rozwiązaniem są obligacje skarbowe wyróżniające się największym bezpieczeństwem oraz gwarancją zwrotu środków z odsetkami, a także łatwością oszacowania zysku. Obligacje emitowane przez przedsiębiorstwo są najbardziej ryzykowne, wiążą się z możliwością niedotrzymania warunków przez emitenta. 

Instrumenty to także prosta struktura, a ich zakup nie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. Inwestycje można zacząć już od 100 zł, a ceny nie zmieniają się. Nabywca nie ponosi żadnych dodatkowych opłat czy prowizji. Nie trzeba również zakładać i utrzymywać konta. 

Małe kwoty inwestycji a fundusz ETF 

ETF to fundusz bazujący na określonych indeksach. Posiada strategię skoncentrowaną na odwzorowaniu w portfelu ich składu. Inwestor posiada akcje wszystkich spółek, które należą do funduszu. Rozwiązanie sprawdzi się u początkujących inwestorów – nie muszą szukać i oceniać konkretnych spółek. 

ETF-y zapewniają wiele możliwości odpowiadających oczekiwaniom np. pod względem kategorii czy wypłacanej dywidendy. Zarówno fundusze, jak i inwestycje bezpośrednio w spółki wymagają rachunku maklerskiego. Zaletą funduszy indeksowych jest możliwości handlowania poszczególnymi jednostkami. Często za zakup nie są pobierane prowizje. 

Czy opłaca się inwestować w lokatę? 

Lokaty bankowe nigdy nie stanowiły najbardziej zyskownej formy inwestycyjnej. W ciągu ostatnich kilku lat ich atrakcyjność spadła jeszcze bardziej. Dopiero w połowie 2022 roku eksperci zaczęli zwracać uwagę, że lokaty ponownie stają się zyskowne wraz ze wzrostem oprocentowania produktów. Warto obserwować, w jakim kierunku rozwinie się sytuacja na rynku lokat w Polsce. 

Total
1
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Czym jest i jak opatentować wynalazek?

Następny Wpis

6 popularnych mitów na temat inwestowania

Powiązane wpisy

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Ile sprzedano obligacji w 2022 roku?

Ministerstwo Finansów przedstawiło wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w grudniu oraz całym 2022 roku. Łączna wartość obligacji sprzedanych przez cały ubiegły rok była rekordowa i wyniosła 57,1 mld zł. Popyt na obligacje oszczędnościowe rośnie od kilku lat. Nabywcy najchętniej sięgali po obligacje 4-letnie, a najrzadziej po 12-miesięczne premiowe.
Avatar photo
Więcej

Czym zajmuje się rynek NewConnect?

Nie tylko duże organizacje z kapitalizacją rynkową na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych mają szansę na debiut giełdowy. NewConnect otwiera się na małe i średnie podmioty o dużej dynamice, które dopiero budują pozycję w branży. Alternatywny system obrotu zapewnia możliwość szybszego rozwoju poprzez dostęp do kapitału od inwestorów. Obecnie na NewConnect notowanych jest 378 spółek, w tym aż 374 z Polski. Łączna kapitalizacja wynosi 14 463,18 mln zł.
Avatar photo
Więcej