fbpx

W co inwestować w 2022 roku? Branże, które warto znać

Avatar photo
Rosnąca inflacja sprawia, że coraz więcej inwestorów szuka nowych kierunków lokowania i pomnażania kapitału. Decydując się na inwestycje na giełdzie mają do dyspozycji różne instrumenty. Akcje polskich i zagranicznych spółek to jedna z najpopularniejszych form, pozwalająca osiągać wysokie stopy zwrotu. Na jakie branże warto zwrócić uwagę w 2022 roku inwestując na giełdzie?

Zanim zdecydujesz się inwestować na giełdzie w akcje spółek, upewnij się, że posiadasz niezbędną wiedzę i doświadczenie. Rozważając przeznaczenie środków na zakup akcji warto również uwzględnić dywersyfikację portfela. Angażowanie środków w akcje jednej lub kilku spółek to ryzykowne rozwiązanie ze względu na wysoką zmienność cen. Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie notowane są spółki z wielu branż pogrupowane w tzw. indeksy sektorowe.

Globalne kierunki inwestycyjne

W jakie branże i sektory warto inwestować w 2022 roku? Analitycy Wells Fargo Advisors przygotowali raport 2022 Equity Sector Outlook: Back to Basics wskazujący perspektywiczne kierunki inwestycyjne na światowym rynku. Zwracają uwagę na trzy główne branże – telekomunikacja, surowce, usługi publiczne oraz nieruchomości. 

Jednocześnie eksperci podkreślają, że obecnie w każdej branży wyróżniają się projekty o dużym potencjale wzrostu. Dodają również, że inwestorzy ponownie docenią jakościowe biznesy ze stabilnym bilansem i przepływami pieniężnymi, które posiadają umiejętność wzrostu w każdych warunkach. 

Branża telekomunikacji, mediów oraz technologii to coraz dynamiczniej rozwijający się obszar. Pandemia zmieniła nawyki konsumentów nie tylko w kwestii zakupów, ale również spędzania czasu wolnego. Wiele gospodarstw domowych poprawiło jakość łączy internetowych, a interaktywne formy rozrywki i mediów stały się nową codziennością. Istotny wpływ na rozwój sektora ma także coraz większa popularność technologii 5G. 

Analitycy zwracają również uwagę na niedocenione przez wiele lat spółki z sektora surowców. Wypowiedzi ekspertów zaprezentowane w raporcie WisdomTree The Case for Investing in Broad Commodities podkreślają, że inwestycja w surowce to konieczny element długoterminowej strategii. Stanowi zabezpieczenie przed inflacją, a także zapewnia dywersyfikację portfela. 

Pozytywny wpływ, zdrowie i personalizacja 

Climate tech to branża zyskująca coraz większą popularność inwestycyjną na świecie. Rosnąca świadomość środowiskowa i społeczna, a także nowe regulacje prawne wpływają na atrakcyjność branży. Inwestorzy angażują się nie tylko ze względu na oczekiwaną wysoką stopę zwrotu, ale również chęć uczestniczenia w projektach wywierających pozytywny wpływ. Popularność zyskują spółki zajmujące się obszarem transformacji energetycznej czy zrównoważonego rolnictwa – przede wszystkim projekty związane z alternatywą dla produkcji mięsa. Zainteresowaniem cieszą się również spółki z branży biochemikaliów. 

Medtech to jedna z branż, która najwięcej zyskała podczas pandemii. Ludzie na całym świecie przekonali się, jak niezbędne, a jednocześnie komfortowe są rozwiązania medtech. Kontakt z lekarzem na odległość, narzędzia ułatwiające samodzielną diagnostykę podstawowych parametrów czy szybkie teleporady to obecnie codzienność dla wielu pacjentów. Znaczenie zyskiwać będą spółki z obszaru biotechnologii, telezdrowia oraz innowacyjnych technologii napędzanych algorytmami AI/ML. 

Pandemia przyspieszyła również rozwój e-commerce na świecie. Coraz więcej klientów zamawia produkty prosto do domu, a także korzysta z usług online w formie m.in. szkoleń czy konsultacji.  Personalizacja, szybka obsługa czy omnichannel to obecnie podstawowe elementy działań marketingowych w Internecie. Innowacyjne rozwiązania oferuje rosnąca branża Martech. Połączenie marketingu i nowych technologii w centrum stawia odbiorcę. Liczba rozwiązań oferowanych przez polskie i zagraniczne spółki stale rośnie, a ich znaczenie dla biznesu rozumie coraz więcej organizacji. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

5 najważniejszych zmian prawnych na rynku nieruchomości w 2022 r.

Następny Wpis

Jakie są obecnie trendy na rynku gamingowym?

Powiązane wpisy

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiły, że wielu inwestorów zaczęło szukać alternatywnych metod ochrony wartości kapitału. Popularność zaczęły zyskiwać m.in. inwestycje w dzieła sztuki, biżuterię, metale szlachetne czy alkohole. Lokowanie środków w materialnych przedmiotach zyskuje popularność nie tylko wśród mniej doświadczonych osób, ale również inwestorów, którzy od lat działają na rynku.
Avatar photo
Więcej

Czy warto inwestować w sztukę?

Rynek sztuki notuje kolejne rekordy. W ubiegłym roku w Polsce inwestorzy oraz kolekcjonerzy przeznaczyli na dzieła sztuki ponad 600 mln zł. Inwestowanie w sztukę to długoterminowa forma lokowania kapitału. Często na zysk trzeba poczekać nawet pięć czy dziesięć lat. Dla wielu inwestorów angażowanie środków w materialny przedmiot zwiększa poczucie bezpieczeństwa i pozwala skutecznie zdywersyfikować portfel.
Avatar photo
Więcej