fbpx

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Avatar photo
Z raportu EY “Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023” wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.

Wysoka inflacja, a także podniesione kilkukrotnie stopy procentowe to czynniki, które wpłynęły na spadek dostępności kredytów hipotecznych wśród nabywców indywidualnych. W ubiegłym roku 4 proc. wolumenu inwestycji należało do prywatnego najmu instytucjonalnego (PRS). 

122 transakcje na rynku nieruchomości

Z danych przedstawionych w raporcie  EY “Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023” wynika, że w ubiegłym roku zawarte zostały 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Rok wcześniej było to 5,9 mld euro. Chociaż najwięcej transakcji dotyczyło rynku w stolicy, coraz większe znaczenie mają również rynki lokalne. 22 proc. wolumenu inwestycji pochodziło od inwestorów europejskich, a jedna trzecia ze Stanów Zjednoczonych. 

37 proc. inwestycji należało do sektora biurowego – zanotowano wzrost o 8 proc. rok do roku. Znaczący spadek miał miejsce w sektorze nieruchomości magazynowych. W 2021 roku roczny udział wolumenu inwestycji wyniósł 54 proc. a w 2022 roku było to 34 proc. Z kolei w sektorze handlowym zanotowano wzrost rok do roku – 14 proc. W tym obszarze zawarto co czwartą transakcję. W podsumowaniu badania zwrócono uwagę na wciąż trwającą dominację parków handlowych oraz convenience centers, ale pojawią się również duże centra handlowe. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości została oceniona jako stabilna poza segmentem mieszkalnym, który zmaga się z mniejszą dostępnością kredytów dla osób fizycznych.

Dobra kondycja polskiej gospodarki i zmiany na rynku nieruchomości

Eksperci EY ocenili również kondycję polskiej gospodarki. W raporcie można przeczytać o przewidywaniach dotyczących 2023 roku. Przekroczenie wolumenu inwestycji z lat 2021-2022 prawdopodobnie będzie dużym wyzwaniem ze względu na zewnętrzne warunki. Anna Kicińska, partnerka EY, liderka Grupy Rynku Nieruchomości zwróciła uwagę na szybkie odbicie polskiego rynku po pandemii, który wciąż stanowi atrakcyjne miejsce dla inwestorów zagranicznych. 

2023 rok to kolejne zmiany na rynku nieruchomości. Najemcy szukają elastycznych warunków nie tylko pod względem czasu trwania umowy, ale również innych aspektów. Rosną również oczekiwania w zakresie standardu i funkcji nieruchomości, a także bezpieczeństwa, ochrony czy komfortu. Autorzy raportu zwrócili również uwagę na możliwy spadek popytu na rynku najemców ze względu na rosnące koszty eksploatacji oraz wysokie czynsze. 

W bieżącym roku uczestnicy rynku będą musieli zmierzyć się nie tylko z czynnikami zewnętrznymi i gospodarczymi, ale również zmianami w zachowaniu najemców i odbiorców. Duże znaczenie będzie mieć elastyczność, a także umiejętność dostosowywania się do nowych warunków. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Znaczący wzrost kursu akcji Frozen Way po debiucie na NewConnect – powrót gamingu do łask inwestorów?

Następny Wpis

Jawność wynagrodzeń ma zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami

Powiązane wpisy

6 barier w rozwoju startupów w 2022 roku. Co hamuje innowacyjne spółki w Polsce?

Po kilku stosunkowo dobrych latach polskie startupy czekają nowe wyzwania. W trakcie pandemii duża część innowacyjnych spółek zanotowała wzrosty, a kryzys nie dotknął rynku venture capital. Tymczasem wojna w Ukrainie, niepewna sytuacja gospodarcza i wysoka inflacja sprawiły, że inwestorzy ostrożniej podchodzą do angażowania kapitału. Z danych przedstawionych w raporcie Fundacji Startup Poland wynika, że dodatkowo spółki wciąż muszą mierzyć się z walką o pracowników, zmieniającym się prawem czy trudnościami z ekspansją zagraniczną.
Avatar photo
Więcej

Nvidia z imponującymi wynikami na koniec kwartału

Nvidia, gigant branży chipów, kolejny raz imponuje wynikami finansowymi, osiągając zysk netto na poziomie 9,24 mld dolarów w trzecim kwartale 2023 roku. To wzrost o imponujące 1258% w porównaniu do roku poprzedniego. Przychody firmy także rosną, osiągając 18,12 miliarda dolarów, co oznacza kwartalny wzrost o 34% i zwiększenie o 206% rok do roku.
Avatar photo
Więcej