fbpx

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Avatar photo
Z raportu EY “Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023” wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.

Wysoka inflacja, a także podniesione kilkukrotnie stopy procentowe to czynniki, które wpłynęły na spadek dostępności kredytów hipotecznych wśród nabywców indywidualnych. W ubiegłym roku 4 proc. wolumenu inwestycji należało do prywatnego najmu instytucjonalnego (PRS). 

122 transakcje na rynku nieruchomości

Z danych przedstawionych w raporcie  EY “Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023” wynika, że w ubiegłym roku zawarte zostały 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Rok wcześniej było to 5,9 mld euro. Chociaż najwięcej transakcji dotyczyło rynku w stolicy, coraz większe znaczenie mają również rynki lokalne. 22 proc. wolumenu inwestycji pochodziło od inwestorów europejskich, a jedna trzecia ze Stanów Zjednoczonych. 

37 proc. inwestycji należało do sektora biurowego – zanotowano wzrost o 8 proc. rok do roku. Znaczący spadek miał miejsce w sektorze nieruchomości magazynowych. W 2021 roku roczny udział wolumenu inwestycji wyniósł 54 proc. a w 2022 roku było to 34 proc. Z kolei w sektorze handlowym zanotowano wzrost rok do roku – 14 proc. W tym obszarze zawarto co czwartą transakcję. W podsumowaniu badania zwrócono uwagę na wciąż trwającą dominację parków handlowych oraz convenience centers, ale pojawią się również duże centra handlowe. Sytuacja na polskim rynku nieruchomości została oceniona jako stabilna poza segmentem mieszkalnym, który zmaga się z mniejszą dostępnością kredytów dla osób fizycznych.

Dobra kondycja polskiej gospodarki i zmiany na rynku nieruchomości

Eksperci EY ocenili również kondycję polskiej gospodarki. W raporcie można przeczytać o przewidywaniach dotyczących 2023 roku. Przekroczenie wolumenu inwestycji z lat 2021-2022 prawdopodobnie będzie dużym wyzwaniem ze względu na zewnętrzne warunki. Anna Kicińska, partnerka EY, liderka Grupy Rynku Nieruchomości zwróciła uwagę na szybkie odbicie polskiego rynku po pandemii, który wciąż stanowi atrakcyjne miejsce dla inwestorów zagranicznych. 

2023 rok to kolejne zmiany na rynku nieruchomości. Najemcy szukają elastycznych warunków nie tylko pod względem czasu trwania umowy, ale również innych aspektów. Rosną również oczekiwania w zakresie standardu i funkcji nieruchomości, a także bezpieczeństwa, ochrony czy komfortu. Autorzy raportu zwrócili również uwagę na możliwy spadek popytu na rynku najemców ze względu na rosnące koszty eksploatacji oraz wysokie czynsze. 

W bieżącym roku uczestnicy rynku będą musieli zmierzyć się nie tylko z czynnikami zewnętrznymi i gospodarczymi, ale również zmianami w zachowaniu najemców i odbiorców. Duże znaczenie będzie mieć elastyczność, a także umiejętność dostosowywania się do nowych warunków. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Znaczący wzrost kursu akcji Frozen Way po debiucie na NewConnect – powrót gamingu do łask inwestorów?

Następny Wpis

Jawność wynagrodzeń ma zmniejszyć lukę płacową między kobietami i mężczyznami

Powiązane wpisy

Otwarcie rynku kredytów w UE? Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu składa wniosek do Komisji Europejskiej

Polacy płacą nawet ponad czterokrotnie wyższe odsetki od kredytu niż Niemcy. Jak wskazuje prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak - przy kredycie na 30 lat wynoszącym 400 tys. zł w Polsce odsetki wyniosą 558 tys. zł, a w Niemczech - 132 tys. zł. SSBB złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o otwarcie rynku i łatwiejsze zaciąganie kredytów na terenie UE.
Avatar photo
Więcej

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Określenie wartości nieruchomości to jeden z najważniejszych kroków podczas sprzedaży mieszkania, domu czy lokalu użytkowego. Cena odzwierciedlająca sytuację rynkową pozwala zawrzeć umowę satysfakcjonującą dla obu stron - sprzedawcy i kupującego. Jak oszacować wartość nieruchomości? Kiedy zwrócić się o wsparcie do rzeczoznawcy majątkowego?
Avatar photo
Więcej