Venture capital w Polsce – nowy rekord inwestycyjny coraz bliżej? Prognozy na koniec 2021 r.

Rynek venture capital w Polsce ma szansę na kolejny rekord inwestycyjny. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju szacuje, że spółki pozyskają nawet 2,5 mld zł finansowania w 2021 r. Głównymi beneficjentami środków od inwestorów i funduszy venture capital są firmy z branży biotechnologicznej, e-commerce czy technologii informatycznych. 

Nawet 2,5 mld zł finansowania dla startupów w 2021 r. 

Podczas jesiennej edycji kongresu Impact’21 Paweł Borys podkreślił, że PFR szczególnie koncentruje się na rozwoju venture capital w Polsce. Pozytywna dynamika rynku sprawia, że finansowanie z funduszy VC może sięgnąć nawet 2,5 mld zł. Warto dodać, że blisko pięć lat temu wartość ta wynosiła około 250 mln zł. 

Dużą popularnością cieszą się spółki z branży biotechnologicznej, e-commerce oraz technologii informatycznych. Rośnie również potencjał firm specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii i transformacji energetycznej. 

Spowolnienie gospodarki tylko chwilowe 

Pomimo zbliżającego się spowolnienia gospodarczego, nie ma powodów do obaw. Spadek wywołany pandemią, a następnie rekordowe odbicie aktywności sprawiają, że gospodarka potrzebuje stabilizacji. Duże wahania wpłynęły szczególnie na łańcuch dostaw i logistykę w wielu branżach. 

Paweł Borys zwrócił uwagę na sytuację w azjatyckich fabrykach, które przez ograniczenia związane z pandemią musiały przeorganizować pracę i znaleźć nowych nabywców. Doprowadziło to do problemów z realizacją bieżących zamówień z Europy. 

Trudności w obszarze łańcucha dostaw w połączeniu z rosnącą inflacją i kryzysem energetycznym sprawiają, że wskaźniki koniunktury gospodarczej stopniowo ulegają pogorszeniu. 

Zdaniem Prezesa PFR spowolnienie gospodarcze potrwa około dwóch kwartałów. Paweł Borys podkreślił również, że dużą rolę odegra ponowne uruchomienie inwestycji i zaangażowanie rządów w Europie i USA. Prognozowany jest 4,5 – 5 proc. wzrost w 2022 r. 

Rekord na rynku venture capital w Polsce w 2020 r.

W 2020 r. polskie spółki pozyskały łącznie 2,1 mld zł. Odnotowano 70% wzrost wartości inwestycji w stosunku do roku poprzedniego. 300 polskich spółek pozyskało finansowanie zarówno od polskich jak i zagranicznych funduszy. Nawet trudna sytuacja gospodarcza wywołana przez pandemię nie spowolniła rynku, a venture capital odnotowało nowy rekord łącznej wartości inwestycji. 

Najwięcej kapitału, bo aż 331 mln zł, trafiło do ICEYE – spółki prowadzącej operacje satelitarne. Na drugim miejscu znalazło się Brainly, czyli platforma oferująca rozwiązania na rynku edukacji online. Spółka pozyskała 302 mln zł finansowania. Z kolei na trzecim miejscu 

uplasowało się Booksy, światowy lider na rynku rezerwacji wizyt online w branży health & beauty (266 mln zł finansowania). 

Rok 2021 najlepszy w historii venture capital w Polsce? 

Jedynie w ciągu 6 miesięcy br. fundusze zainwestowały ponad 1,1 mld zł w 207 spółek. W trzecim kwartale roku zrealizowano 110 transakcji z udziałem 105 funduszy. Polskie spółki pozyskały łącznie prawie 600 mln zł. 

Okres od sierpnia do września to jeden z najmocniejszych kwartałów w historii polskiego rynku venture capital. 

Podsumowując w 3 kwartały 2021 r. spółki pozyskały 1,76 mld zł. W ciągu 9 miesięcy łączna wartość inwestycji wyniosła o 40% więcej niż w całym 2019 r.  

Największe rundy finansowania trafiły do Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka z branży biotechnologicznej tworzy rozwiązania pozwalające na poprawę efektywności ekonomicznej gospodarstw rolnych. Wszystkie produkty są przyjazne środowisku naturalnemu, a firma działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Proteon Pharmaceuticals pozyskało blisko 100 mln zł. Druga firma Vue Storefront tworzy rozwiązanie dla e-commerce, które zwiększają wydajność witryny i wspierają sprzedaż w sklepach internetowych. Uzyskała finansowanie w wysokości 69 mln zł.


———
Redakcja Nefs.pl

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Startupy – przykłady polskich spółek, które odniosły globalny sukces

Następny Wpis

Znowu drożej? Wzrost cen mieszkań w Polsce

Powiązane wpisy

Ile zarabia founder? Wynagrodzenia w startupie

Founder to często osoba zarabiająca najmniej w startupie. Rozwój projektu wiąże się z koniecznością zatrudnienia wykwalifikowanych pracowników, których wynagrodzenia kształtują się na wysokim poziomie. Założyciel zaczyna czerpać satysfakcjonujące korzyści dopiero po częściowej sprzedaży czy debiucie na giełdzie.
Więcej

Jak pozyskać finansowanie firmy w ramach venture capital?

Innowacyjny pomysł, który zmieni rynek to połowa sukcesu. Na wczesnym etapie rozwoju każda spółka potrzebuje nie tylko dodatkowych środków finansowych, ale również wsparcia merytorycznego. Współpraca venture capital zapewnia kompleksowe wsparcie — od finansowania przez kształtowanie procesów biznesowych aż po ułatwienie międzynarodowej ekspasji.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA