Venture capital w Polsce – nowy rekord inwestycyjny coraz bliżej? Prognozy na koniec 2021 r.

Rynek venture capital w Polsce ma szansę na kolejny rekord inwestycyjny. Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju szacuje, że spółki pozyskają nawet 2,5 mld zł finansowania w 2021 r. Głównymi beneficjentami środków od inwestorów i funduszy venture capital są firmy z branży biotechnologicznej, e-commerce czy technologii informatycznych. 

Nawet 2,5 mld zł finansowania dla startupów w 2021 r. 

Podczas jesiennej edycji kongresu Impact’21 Paweł Borys podkreślił, że PFR szczególnie koncentruje się na rozwoju venture capital w Polsce. Pozytywna dynamika rynku sprawia, że finansowanie z funduszy VC może sięgnąć nawet 2,5 mld zł. Warto dodać, że blisko pięć lat temu wartość ta wynosiła około 250 mln zł. 

Dużą popularnością cieszą się spółki z branży biotechnologicznej, e-commerce oraz technologii informatycznych. Rośnie również potencjał firm specjalizujących się w odnawialnych źródłach energii i transformacji energetycznej. 

Spowolnienie gospodarki tylko chwilowe 

Pomimo zbliżającego się spowolnienia gospodarczego, nie ma powodów do obaw. Spadek wywołany pandemią, a następnie rekordowe odbicie aktywności sprawiają, że gospodarka potrzebuje stabilizacji. Duże wahania wpłynęły szczególnie na łańcuch dostaw i logistykę w wielu branżach. 

Paweł Borys zwrócił uwagę na sytuację w azjatyckich fabrykach, które przez ograniczenia związane z pandemią musiały przeorganizować pracę i znaleźć nowych nabywców. Doprowadziło to do problemów z realizacją bieżących zamówień z Europy. 

Trudności w obszarze łańcucha dostaw w połączeniu z rosnącą inflacją i kryzysem energetycznym sprawiają, że wskaźniki koniunktury gospodarczej stopniowo ulegają pogorszeniu. 

Zdaniem Prezesa PFR spowolnienie gospodarcze potrwa około dwóch kwartałów. Paweł Borys podkreślił również, że dużą rolę odegra ponowne uruchomienie inwestycji i zaangażowanie rządów w Europie i USA. Prognozowany jest 4,5 – 5 proc. wzrost w 2022 r. 

Rekord na rynku venture capital w Polsce w 2020 r.

W 2020 r. polskie spółki pozyskały łącznie 2,1 mld zł. Odnotowano 70% wzrost wartości inwestycji w stosunku do roku poprzedniego. 300 polskich spółek pozyskało finansowanie zarówno od polskich jak i zagranicznych funduszy. Nawet trudna sytuacja gospodarcza wywołana przez pandemię nie spowolniła rynku, a venture capital odnotowało nowy rekord łącznej wartości inwestycji. 

Najwięcej kapitału, bo aż 331 mln zł, trafiło do ICEYE – spółki prowadzącej operacje satelitarne. Na drugim miejscu znalazło się Brainly, czyli platforma oferująca rozwiązania na rynku edukacji online. Spółka pozyskała 302 mln zł finansowania. Z kolei na trzecim miejscu 

uplasowało się Booksy, światowy lider na rynku rezerwacji wizyt online w branży health & beauty (266 mln zł finansowania). 

Rok 2021 najlepszy w historii venture capital w Polsce? 

Jedynie w ciągu 6 miesięcy br. fundusze zainwestowały ponad 1,1 mld zł w 207 spółek. W trzecim kwartale roku zrealizowano 110 transakcji z udziałem 105 funduszy. Polskie spółki pozyskały łącznie prawie 600 mln zł. 

Okres od sierpnia do września to jeden z najmocniejszych kwartałów w historii polskiego rynku venture capital. 

Podsumowując w 3 kwartały 2021 r. spółki pozyskały 1,76 mld zł. W ciągu 9 miesięcy łączna wartość inwestycji wyniosła o 40% więcej niż w całym 2019 r.  

Największe rundy finansowania trafiły do Proteon Pharmaceuticals i Vue Storefront. Pierwsza spółka z branży biotechnologicznej tworzy rozwiązania pozwalające na poprawę efektywności ekonomicznej gospodarstw rolnych. Wszystkie produkty są przyjazne środowisku naturalnemu, a firma działa w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju. Proteon Pharmaceuticals pozyskało blisko 100 mln zł. Druga firma Vue Storefront tworzy rozwiązanie dla e-commerce, które zwiększają wydajność witryny i wspierają sprzedaż w sklepach internetowych. Uzyskała finansowanie w wysokości 69 mln zł.


———
Redakcja Nefs.pl

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Startupy – przykłady polskich spółek, które odniosły globalny sukces

Następny Wpis

Znowu drożej? Wzrost cen mieszkań w Polsce

Powiązane wpisy

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?
Więcej

Polski insurtech Gabi kupiony przez Experian

Polskie startupy słyną na całym świecie ze swojej innowacyjności i potencjału do dalszego wzrostu. Nie dziwi więc, kiedy stają się łakomym kąskiem na międzynarodowym rynku. W ostatnim czasie w tym kontekście głośno było o Gabi – firmie, która została przejęta za ponad 1,3 miliarda złotych
Więcej

Venture capital w Polsce. Podsumowanie roku 2021 i trendy na rok 2022

Kolejny sukces na rynku venture capital w Polsce. W 2021 roku 379 spółek pozyskało łącznie 3,6 mld zł od 113 funduszy - wskazują dane przedstawione przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners w nowym raporcie. W ubiegłym roku zanotowano wzrost inwestycji o 1,5 mld zł w stosunku do roku 2020, a spółki pozyskały więcej kapitału niż łącznie w 2019 i 2020.
Więcej
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA