Proces due diligence. Na czym polega?

pexels

Zanim inwestor podejmie decyzje o inwestycji musi szczegółowo poznać kondycję spółki. Proces due diligence pozwala na zebranie wszechstronnych informacji  i prawidłową wycenę. Stanowi podstawę korzystnej transakcji kapitałowej, a także długoterminowej relacji z założycielami spółki. Na czym polega i kto przeprowadza due diligence? 

Due diligence umożliwia zidentyfikowanie szans i ryzyka związanego z inwestycją, poznanie specyfiki spółki oraz branży, a także określenie harmonogramu transakcji. Wyniki analiz zrealizowanych w ramach procesu stanowią punkt wyjścia do negocjacji. 

Due diligence – czym jest?

Procedura due diligence zapoczątkowana została w Stanach Zjednoczonych, gdzie zrodziła się w amerykańskiej wykładni prawa cywilnego. W 1933 r. proces upowszechnił się, przede wszystkim za sprawą przyjęcia Securities Act. Polskie tłumaczenie procedury, które oznacza badanie (dochodzenie) z należytą rzetelnością i starannością nie cieszy się dużą popularnością wśród inwestorów. 

Proces due diligence umożliwia ocenę kondycji spółki oraz przedstawienie ryzyka związanego z inwestycją kapitałową. Zakres due diligence zależy od rodzaju spółki oraz profilu prowadzonej działalności. Po zapoznaniu się z wynikami analiz zrealizowanych w ramach procesu następuje faza negocjacji. Due diligence to ostatni etap fazy przedtransakcyjnej. 

Procedura nie jest audytem, chociaż często bywa z nim utożsamiana. Główna różnica polega na tym, że due diligence obejmuje nie tylko otoczenie wewnętrzne, ale również zewnętrzne. Procedura zapewnia kompleksowe i wszechstronne informacje o spółce. 

Procedura wykorzystywana jest przez inwestorów planujących nabyć akcje lub udziały, ale także podczas sprzedaży całego przedsiębiorstwa, łączenia dwóch spółek czy wprowadzania organizacji do obrotu publicznego. 

Zakres due diligence w spółce 

Analiza w ramach procesu due diligence obejmuje takie aspekty funkcjonowania spółki jak: 

  • finanse – sprawdzane są sprawozdania finansowe m.in. bilans oraz rachunek zysków i strat, a także informacje o przepływach pieniężnych i zmianach w strukturze kapitału; 
  • handel – analizowane są wyniki sprzedaży produktów lub usług, grupa docelowa oraz konkurencja spółki, sprawdza się również m.in. informacje o dostawcach i dystrybutorach;  
  • prawo – pod uwagę bierze się zawarte umowy, warunki pozwoleń, praw własności oraz zobowiązania. Sprawdzane są również informacje o ewentualnych postępowaniach sądowych; 
  • obciążenia podatkowe – wydawana jest ocena na podstawie stopnia regulowania zobowiązań podatkowych oraz wykorzystanych tarcz; 
  • organizacja i kapitał ludzki – sprawdzana jest struktura organizacyjna spółki, a także aspekty kadrowo-płacowe, pod uwagę bierze się również kulturę organizacyjną; 
  • technologia – analizuje się sposób produkcji, efektywność i wydajność systemu oraz potencjał wytwórczy. 

Każdy proces due diligence wygląda inaczej. Pogłębiona analiza pozwala sprawdzić, czy spółka spełnia oczekiwania inwestora. Procedura zostaje dopasowana do rodzaju oraz specyfiki spółki, a także aspektów ważnych z punktu widzenia potencjalnego inwestora. Zakres due diligence obejmuje najczęściej kwestie finansowe, prawne, technologiczne, organizacyjne i sprzedażowe. Prawidłowo przeprowadzony proces pozwala na ocenę szans i zagrożeń inwestycyjnych oraz wycenę spółki. 

Kto przeprowadza due diligence? 

Due diligence realizują wykwalifikowani specjaliści. W proces angażowani są biegli rewidenci, prawnicy, rzeczoznawcy, doradcy podatkowi, a także eksperci branżowi np. specjaliści nowych technologii czy odnawialnych źródeł energii. Osoby specjalizujące się w poszczególnych obszarach analizują dokumentację z uwzględnieniem tajemnic spółki. W prawidłowej realizacji procesu liczy się szczegółowość i dokładność. Proces może zlecić inwestor albo sprzedający. Niektórzy założyciele decydują się na realizację procesu jeszcze przed rozmowami z inwestorami. Procedura nazywana jest Vendor Due Diligence i pozwala poznać szanse i ryzyka związane z transakcją.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Polski rynek odnawialnych źródeł energii – rozwój, perspektywy i trendy

Następny Wpis

Stopy rosną – kredyty drożeją

Powiązane wpisy

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Jak wojna w Ukrainie wpłynie na polską i światową gospodarkę? Wśród skutków wymienia się m.in. kolejny wzrost cen żywności. Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na zbliżający się kryzys zbożowy. Jak przedstawiają się prognozy wzrostu cen żywności w najbliższym czasie? Czy Polska będzie musiała zmierzyć się z brakami żywności?
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA