fbpx

Venture capital w Polsce. Podsumowanie roku 2021 i trendy na rok 2022

Avatar photo
Kolejny sukces na rynku venture capital w Polsce. W 2021 roku 379 spółek pozyskało łącznie 3,6 mld zł od 113 funduszy – wskazują dane przedstawione przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners w nowym raporcie. W ubiegłym roku zanotowano wzrost inwestycji o 1,5 mld zł w stosunku do roku 2020, a spółki pozyskały więcej kapitału niż łącznie w 2019 i 2020.

DocPlanner, Ramp, Uncapped, Packhelp oraz Infermedica to 5 spółek, które uczestniczyły w największych rundach 2021. Jak podkreśla Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures – aż 80 proc. środków w 2021 roku trafiło do 15 start-upów. Rynek venture capital rośnie coraz szybciej, a spółki dynamicznie wkraczają na arenę międzynarodową. 

Rynek venture capital w Polsce w 2021 roku 

Wartość inwestycji na rynku venture capital w 2021 roku wzrosła o 70 proc. w stosunku do roku ubiegłego. Inwestorzy zaangażowali 3,6 mld zł w 379 spółek. Odbyło się 425 transakcji. 

Rekordowy okazał się IV kwartał – polskie i zagraniczne fundusze przekazały ponad 1,2 mld zł. Dane wskazują, że to najlepszy wynik w historii venture capital w Polsce. W całym 2019 roku pozyskano tyle samo kapitału. 

W 2021 roku wyłonił się pierwszy polski jednorożec. Chociaż informacji wciąż nie potwierdzono, szacunki wskazują, że to spółka DocPlanner objęła pozycję lidera na rynku. PFR Ventures i Inovo Venture Partners wskazuje, że spółka mogła pozyskać finansowanie rzędu 600 mln zł. Na drugim miejscu plasuje się spółka Uncapped (301 mln zł w rundzie B), a za nią kolejno – Ramp (220 mln zł w rundzie A), Packhelp (190 mln zł w rundzie B) oraz Infermedica (120 mln w rundzie B). 

Aleksander Mokrzycki, wiceprezes zarządu w PFR Ventures podkreśla, że polskie spółki przyciągają coraz więcej funduszy z całego świata. W 2021 roku wartość międzynarodowego kapitału wzrosła do 50 proc. (21 proc. w 2020 r.)

Inwestorzy najchętniej finansują spółki z branży zdrowia. Dane przedstawione przez PFR Ventures i Inovo Venture Partners wskazują, że 14 proc. transakcji obejmowało innowacje medyczne. Na drugim miejscu znajdują się finanse oraz IT i usługi internetowe – obie branże uczestniczyły w ponad 6 proc. transakcji. Inwestorzy najrzadziej finansują spółki z branży muzycznej. 

Co czeka rynek venture capital w 2022 roku?

Tomasz Swieboda, partner w Inovo Venture Partners zwraca uwagę na trzy ważne trendy na rynku venture capital – rosnący udział kapitału prywatnego, większą liczbę późnych rund oraz wchodzenie polskich spółek na arenę międzynarodową. 

Eksperci wskazują również, że rok należał będzie do spółek medycznych oraz telemedycznych. Pandemia sprawiła, że start-upy digital health weszły w dynamiczną fazę rozwoju. Chociaż trudna sytuacja na świecie stopniowo wyhamowuje, specjaliści prognozują utrzymanie trendu. 

Na uwagę zasługują również startupy z branży climate tech. W III kwartale 2021 r. światowe spółki pozyskały łącznie 30,8 mld dolarów. W Polsce dużą rolę odegrają szczególnie organizacje działające w obszarze transformacji energetycznej czy rolnictwa. 

Drugą branżą są zintegrowane usługi finansowe (ang. embedded finance). W Polsce stopniowo rośnie popularność usług “kup teraz, zapłać później”, np. AllegroPay, a płatności ratalne stają się atrakcyjne dla większej grupy odbiorców. 

Oprócz trendów związanych z kierunkami rozwoju start-upów istotne są również zmiany prawne. W ramach Polskiego Ładu wprowadzono ulgę dla venture capital. Program ma na celu zachęcić do inwestycji w polskie przedsiębiorstwa i start-upy za pośrednictwem venture capital. 

Nowa ulga podatkowa zakłada, że inwestor (osoba fizyczna) może skorzystać z ulgi w wysokości 50 proc. kwoty inwestycji, w roku podatkowym. Podmiot ma możliwość zaangażowania środków w funduszu VC w formie alternatywnej spółki inwestycyjnej (ASI) lub bezpośrednio w spółki kapitałowe, w których co najmniej 5% udziałów (akcji) posiada ASI.

Total
8
Shares
Poprzedni wpis

Złoty coraz słabszy. Najgorszy wynik od 2009 r. NBP interweniuje

Następny Wpis

Poznaj lepiej świat gier video, w imię szczytnego celu

Powiązane wpisy

Rynek venture capital w 2022 roku. Sytuacja bez zmian, ale nie ma powodu do obaw

Z danych przedstawionych w raporcie PFR Ventures i Inovo VC wynika, że w 2022 roku na polskim rynku venture capital 435 spółek pozyskało łącznie 3,6 mld zł od 244 funduszy. Biorąc pod uwagę 2021 rok, wartość pozostała bez zmian. Eksperci zwracają uwagę na pozytywny aspekt sytuacji, ponieważ w skali globalnej obserwowano spadki. W Europie zanotowano o 25 proc. mniejszą wartość finansowania rok do roku, a w USA spadek wyniósł 30 proc.
Więcej

Pitch deck u polskich startupów. Jak wyglądają prezentacje inwestorskie?

Dobry pitch deck to pierwszy krok w przekonaniu inwestora do zaangażowania kapitału w pomysł. W prezentacjach znajdują się najważniejsze informacje dotyczące projektu, ale również organizatorów. Wiele poradników wskazuje na duże znaczenie dodatkowych materiałów - elementów graficznych, badań rynkowych i konsumenckich czy wizualizacji oraz biznesplanu. Jak wyglądają prezentacje inwestorskie w praktyce? PFR Ventures przeanalizowało 131 pitch decków, a wyniki przedstawiono w raporcie Analiza prezentacji inwestorskich polskich startupów.
Avatar photo
Więcej