fbpx

Tylko 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje oszczędności

Avatar photo
Polacy nie lubią inwestować – wynika z badania przeprowadzonego przez Grupę Assay. Jedynie 16 proc. aktywnie inwestuje oszczędności, a ponad 60 proc. nigdy nie miało doświadczeń z inwestowaniem. Jeżeli Polacy zdecydują się na inwestycję, wybierają bezpieczne rozwiązania – lokaty, obligacje i oszczędności na koncie.

Assay Index to wskaźnik pokazujący gotowość inwestycyjną. Pod uwagę brane są przekonania (postrzeganie i nastawienie), potencjał oraz doświadczenie. Na podstawie przeprowadzonych badań wskaźnik ukształtował się na poziomie 33/100. Podsumowując Polacy są wciąż w początkowej fazie dojrzałości inwestycyjnej. Widać jednak potencjał w społeczeństwie. Aż 37 proc. osób w wieku od 18 do 24 lat ma pozytywne nastawienie wobec inwestowania. 

Ile oszczędności mają Polacy?

Dane przedstawione w badaniu Assay Index 2021. Wskaźnik gotowości inwestycyjnej Polaków wskazują, że aż 44 proc. Polaków nie ma żadnych oszczędności. 56 proc. osób zgromadziło średnio niemal 30 tys. zł dodatkowych środków, na które składa się gotówka, lokaty oraz pieniądze na koncie. Aż 17 proc. ankietowanych nie umiało określić, ile oszczędności posiada. Z badania wynika, że więcej oszczędności gromadzą mężczyźni niż kobiety, a także osoby w wieku od 45 do 54 lat. 

W przypadku utraty źródła dochodu ponad połowa ankietowanych ma poczucie, że będzie w stanie utrzymać się do pół roku. 

Polacy na rynku inwestycji 

Jedynie 16 proc. Polaków aktywnie inwestuje, a ponad 60 proc. nigdy nie miało związku z inwestowaniem. Niewielki udział osób na rynku wynika głównie z panujących przekonań. 

58 proc. uważa, że do inwestowania niezbędna jest rozległa wiedza o finansach oraz ekonomii, 40 proc. to osoby przekonane, że do inwestowania potrzebne są duże środki, a 34 proc. wskazuje, że inwestycje zawsze wiążą się z ryzykiem. Jedynie 38 proc. Polaków twierdzi, że inwestowanie można zacząć od niewielkich kwot. 

39 proc. z osób oszczędzających trzyma pieniądze na koncie bieżącym, niewiele mniej, bo 34 proc. wybiera konto oszczędnościowe, a 19 proc. lokatę. Eksperci zwracają uwagę, że trzymanie nadwyżki na koncie, a nawet lokacie sprawia, że właściciel kapitału traci nawet 3-4 proc. w ciągu roku.

Ponad 60 proc. nigdy nie inwestowała. 25 proc. Polaków zdecydowała się na zakup obligacji, lokaty albo przechowuje oszczędności na koncie. 

W co inwestujemy?

Za najbezpieczniejsze oraz najbardziej zyskowne inwestycje uznawane są nieruchomości (58 proc.), metale szlachetne (33 proc.) oraz dzieła sztuki (18 proc.). Panujące przekonania i niewielka wiedza o inwestycjach sprawiają, że osoby bez doświadczenia wybierają formy związane z rzeczywistym obiektem. Lokowanie kapitału w budynki czy np. złoto wydaje się prostsze i mniej abstrakcyjne niż instrumenty finansowe. Podejście dominuje wśród osób starszych. 

6 proc. inwestujących wybiera jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego (TFI), tyle samo inne instrumenty finansowe (np. polisy ubezpieczeniowe). Jedynie 5 proc. decyduje się na akcje spółek na giełdzie papierów wartościowych (GPW) i są to głównie mężczyźni w wieku powyżej 65 lat. Jakiekolwiek doświadczenie z akcjami ma jednak nieco więcej osób, bo 13 proc. ankietowanych. Obecnie niższa wartość wskazuje, że nie kontynuują działalności na giełdzie papierów wartościowych. 

Prawie połowa Polaków, bo aż 47 proc., ma obojętny stosunek do inwestowania. Brak zainteresowania wynika głównie z niewiedzy oraz panujących przekonań. Polacy nie pogłębiają wiedzy o instrumentach finansowych, ponieważ wierzą, że potrzebne są duże środki oraz specjalistyczna wiedza ekonomiczna. Popularnością cieszą się lokaty oraz inne tradycyjne instrumenty, które nie wymagają regularnego zaangażowania ze strony inwestora. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Czym zajmuje się rynek NewConnect?

Następny Wpis

Kryzys w firmie. Jak przetrwać?

Powiązane wpisy

Czym zajmuje się rynek NewConnect?

Nie tylko duże organizacje z kapitalizacją rynkową na poziomie kilkudziesięciu milionów złotych mają szansę na debiut giełdowy. NewConnect otwiera się na małe i średnie podmioty o dużej dynamice, które dopiero budują pozycję w branży. Alternatywny system obrotu zapewnia możliwość szybszego rozwoju poprzez dostęp do kapitału od inwestorów. Obecnie na NewConnect notowanych jest 378 spółek, w tym aż 374 z Polski. Łączna kapitalizacja wynosi 14 463,18 mln zł.
Avatar photo
Więcej

Na czym polegają obligacje indeksowane inflacją?

Obligacje powszechnie uznawane są za najbezpieczniejsze instrumenty finansowe. Rosnąca inflacja i spadek wartości pieniądza sprawiły, że coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na obligacje indeksowane inflacją. Głównym emitentem w Polsce jest Skarb Państwa, a rzadziej również inne organizacje.
Avatar photo
Więcej