UX i UI – czym są? Korzyści z wdrożenia projektowania zorientowanego na użytkownika

Prowadzisz sklep internetowy i chcesz przyciągnąć nowych klientów, którzy zostaną na dłużej? A może masz stronę pełniącą rolę internetowej wizytówki Twojej firmy? Wygoda i atrakcyjność witryny w oczach użytkowników to jeden z najważniejszych parametrów bez względu na rodzaj prowadzonej działalności. UX i UI to dwie dziedziny czerpiące z m.in. designu, nowych technologii czy digital marketingu. Czym są i jak mogą poprawić skuteczność Twojej strony internetowej?

Każdego dnia firmy walczą o uwagę odbiorców w sieci. Sklepy internetowe szukają nowych klientów i zachęcają do powrotu osoby, które skorzystały z oferty, firmy usługowe oraz platformy z sektora B2B dążą do zwiększenia konwersji w postaci telefonów czy przesłanych formularzy. W centrum wszystkich działań znajdują się potrzeby i oczekiwania użytkowników. Znajomość koncepcji i narzędzi UX oraz UI pozwala tworzyć witryny chętnie odwiedzane przez odbiorców oraz osiągać założone cele. 

Czym jest User Experience? 

UX czerpie z różnych dziedzin, m.in. designu, psychologii, nowych technologii, wzornictwa czy ergonomii. Przez dobry UX strony internetowej rozumiemy kombinację czynników wpływających na ogół wrażeń użytkowników, m.in. interfejs czyli przyciski czy zakładki, typografię – wielkość czcionek, rodzaj fontu, wygląd – kolory oraz design, treść – jakość i sposób przekazu. User Experience dotyczy więc niemal wszystkich aspektów funkcjonowania witryny. 

W codziennej pracy UX designer regularnie współpracuje z deweloperami, przygotowuje koncepcje oraz strukturę produktu, a także proponuje makiety i prototypy. Do zadań należy również testowanie wprowadzanych rozwiązań oraz ocena rezultatów. Osoba zatrudniona na stanowisku musi wykazywać się nie tylko kreatywnością i innowacyjnym podejściem, ale również umiejętnością analizy danych, myślenia strategicznego i wyciągania wniosków. 

Czym jest User Interface? 

User Interface koncentruje się na wszystkich elementach umożliwiających interakcję z użytkownikiem. W praktyce przez UI najczęściej rozumie się Graphical User Interface, czyli wizualne aspekty strony internetowej, aplikacji czy dowolnego produktu. Designer odpowiada nie tylko za walory estetyczne, ale również komunikacyjne. UI obejmuje m.in. kolorystykę, rozkład tekstu, wygląd i rodzaj animacji czy przycisków. Dobry projekt sprawia, że użytkownik intuicyjnie porusza się po stronie, a kontakt z witryną wyróżnia się czytelnością i estetyką. 

Najczęściej na stanowisku UI Designer pracują graficy. W zawodzie niezbędna jest kreatywność, nieszablonowe podejście, ale również duża empatia i umiejętność zrozumienia potrzeb odbiorców. Dobry UI Designer potrafi połączyć własną estetykę, trendy w branży i branding firmy z oczekiwaniami użytkowników. 

User Interface vs User Experience 

UI i UX to obszary ściśle powiązane ze sobą. UX designer projektuje doświadczenia użytkownika, a następnie analizuje wdrożone rozwiązania. Monitoruje wyniki, wyciąga wnioski i regularnie obserwuje konkurencję. Wykrywa również błędy w istniejących produktach. Osoba odpowiedzialna za UI dba o wygląd elementów na stronie czy w aplikacji zaplanowanych przez UX designera. 

User Interface to więc część User Experience. Przemyślana strategia i współpraca w obu obszarach to gwarancja realizacji założonych celów – konwersji w e-commerce czy zbierania leadów B2B. UX/UI wpływa również na pozycjonowanie strony. Roboty Googla doceniają intuicyjne oraz wygodne witryny, na których użytkownicy chętnie wykonują interakcje i spędzają dużo czasu. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Webinar live: Rozwój Golden Eggs Studio i plany na przyszłość

Następny Wpis

Kryzys zbożowy coraz bliżej? Minister rolnictwa wyjaśnia

Powiązane wpisy

Nowe technologie i optymalizacja zarządzania nieruchomościami. 5 pytań do Studio Vector

Studio Vector tworzy i rozwija innowacyjne narzędzia wspierające optymalizację procesów zarządzania nieruchomościami. W portfolio spółki znajduje się m.in. inteligentna platforma wspierająca w podejmowaniu decyzji, symulator edukacyjny czy Akademia Efektywnego Zarządzania Nieruchomościami. Rozwiązania oferowane przez Studio Vector udowadniają, że nowe technologie mogą służyć również budynkom.
Więcej

Czas na złotą erę streamingu? 3 kierunki rozwoju branży gamingowej

Gaming to jedna z najszybciej rozwijających się branż w segmencie cyfrowej rozrywki. Co roku odnotowuje kolejne rekordy, a na rynku pojawia się coraz więcej wysokiej jakości produkcji dla graczy w każdym wieku. W jakim kierunku rozwija się rynek gier? Popularnością cieszą się niemal wszystkie typy gamingowej rozrywki - od klasycznych produkcji na konsole, przez mobile aż po VR i streaming.
Więcej

Cyfrowe kompetencje w biznesie

Kompetencje cyfrowe to kluczowe umiejętności nie tylko w obszarze kariery zawodowej, ale również życia codziennego. Komputer z dostępem do Internetu jest podstawowym narzędziem w wielu miejscach pracy, a pandemia znacząco przyspieszyła rozwój cyfryzacji i wirtualnej rzeczywistości. Z danych przedstawionych przez Komisję Europejską wynika, że nawet ok. 85 proc. wszystkich miejsc pracy na terenie Unii Europejskiej wymaga minimum podstawowych kompetencji cyfrowych.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA