Praca w IT bez programowania. 5 najlepiej opłacanych stanowisk

Dla wielu osób zaskoczeniem jest, że można pracować w IT bez znajomości kodu. W rzeczywistości większość programistów zajmuje się realizacją konkretnych zadań. O strategii działania, planach rozwoju czy podziale pracy decydują osoby, bez których realizacja celu byłaby niemożliwa.
  1. Project Manager

Project manager planuje, wdraża i nadzoruje projekt. Czuwa nad przebiegiem prac i dąży do realizacji kolejnych etapów. Kierownik wykonuje różnorodne zadania – od analizy rynku i konkurencji przez wykonanie planu aż po motywację członków zespołu. Zarządza zespołem – formułuje i rozdziela zadania, pilnuje terminów realizacji i efektów. Łączy członków zespołu i dba o dobre relacje. Odpowiada za postępy prac przed zarządem firmy oraz posiada kompleksową wiedzę na temat projektu. Kontroluje również budżet i wyciąga wnioski po ukończonym etapie. 

Z raportu Rynek pracy IT w Polsce w 2021 roku zrealizowanego przez No Fluff Jobs wynika, że project manager może liczyć na zarobki rządu 14 tys. zł – 18,6 tys. zł netto + VAT w ramach umowy B2B.

  1. Product Owner 

Product owner to osoba odpowiedzialna za proces tworzenia produktu w branży IT. Jest jednym z filarów interdyscyplinarnego zespołu Scrumowego, który pracuje nad rozwiązaniem. Odpowiada za rozwój projektu albo produktu w obszarze biznesowym. Współpracuje z zespołem deweloperów, podejmuje decyzje dotyczące implementacji i kontroluje terminy wdrożeń. Ponosi pełną odpowiedzialność za produkt. 

Z danych przedstawionych przez Bulldogjob wynika, że osoby na stanowisku product owner zarabiają średnio 16 684 zł w ramach umowy B2B. 

  1. UX/UI Designer

UX/UI Designer zajmuje się wrażeniami użytkownika związanymi z korzystaniem z produktu albo usługi w wersji cyfrowej, lub fizycznej. Korzysta z różnych koncepcji i narzędzi pozwalających na opracowanie funkcjonalnego, wygodnego i estetycznego produktu. UX/UI Designer czerpie z różnych dziedzin, m.in. designu, psychologii, nowych technologii, wzornictwa czy ergonomii. Pracuje nad interfejsem, m.in. wyglądem oraz funkcjonalnością zakładek, typografią, wyglądem, umieszczeniem treści.  Współpracuje z deweloperami, przygotowuje koncepcje oraz strukturę produktu, a także proponuje makiety i prototypy. Do zadań należy również testowanie wprowadzanych rozwiązań oraz ocena rezultatów.

Według danych No Fluff Jobs zarobki na stanowisku wynoszą od 11 – 16 tys. zł + VAT na umowie B2B. 

  1. Tester 

Tester odpowiada za sprawdza działanie wprowadzanych rozwiązań. Musi wykazać się minimum podstawową znajomością kodu oraz narzędzi wykorzystywanych w zespole. Osoba na stanowisku testera bierze udział w niemal każdym etapie powstawania produktu. Pracodawcy szukają dwóch typów testerów. Manualny zajmuje się ręcznym sprawdzeniem funkcjonalności produktu, zazwyczaj nie musi znać kodu. Z kolei tester automatyczny przygotowuje programy testujące, a później kontroluje ich działanie oraz efekty. Dobry tester wykazuje się umiejętnościami komunikacji, jest rzetelny i skrupulatny. Potrafi przekazywać informacje o wykrytych błędach oraz myśli analitycznie. 

Początkujący tester zarabia od 6-9 tys. zł na umowie B2B, a doświadczony nawet 16,5-23 tys. zł. 

  1. Analityk w IT 

Analityk w IT to osoba zajmująca się tworzeniem koncepcji rozwiązania zarówno biznesowej, jak i funkcjonalnej. Wspólnie z klientem definiuje cel, sprawdza wizję w odniesieniu do rzeczywistych warunków. Analityk w IT konsultuje ustalenia z deweloperami oraz tworzy dokumentację analityczną, która zawiera m.in. cel, zakres, wymagania, docelowe rozwiązanie czy informacje o procesie. Osoba na stanowisku analityka łączy klienta z deweloperami. Musi wykazać się umiejętnościami komunikacji. Analityk powinien jasno i konkretnie przestawiać możliwości oraz warunki, a równocześnie potrafić rozpoznać potrzeby klientów. 

Ile zarabia analityk w IT? Osoba z doświadczeniem może liczyć na zarobki 11 359 – 16 395 zł na umowie B2B.

Total
5
Shares
Poprzedni wpis

Kryzys w firmie. Jak przetrwać?

Następny Wpis

Pierwsze kroki w startupie. 7 obszarów, na które musisz zwrócić uwagę

Powiązane wpisy

Portowanie – pracochłonne odtwarzanie czy szansa na dochodowy biznes w branży gier?

Przenoszenie gier komputerowych na inne platformy sprzętowe to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gier. Spółki zajmujące się portowaniem wypracowują własne modele biznesowe gwarantujące coraz lepszą pozycję na rynku. Część zajmuje się wyłącznie pracą na rzecz partnerów. Niektóre, jak 100 Games wykorzystują wiedzę i doświadczenie do tworzenia własnych produkcji.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA