fbpx

Nie tylko Facebook. 6 mediów społecznościowych popularnych na świecie

Avatar photo
Facebook, Instagram, Twitter, a od kilku lat również TikTok to media społecznościowe o największej liczbie użytkowników. Chociaż docierają do osób niemal na całym świecie, nie na każdym rynku odgrywają kluczowe znaczenie. Znajomość mediów społecznościowych popularnych w Europie Środkowo-Wschodniej czy Azji pozwala na sprawną komunikację z partnerami oraz lepsze zrozumienie potrzeb i oczekiwań nabywców. Ważne jest również dopasowanie kanałów, formatów i przekazów do grupy docelowej.
1. WeChat – azjatycki lider 

WeChat to lider na rynku azjatyckim, szczególnie w Chinach. Z aplikacji korzysta ponad miliard użytkowników. WeChat wyróżnia się rozbudowaną funkcjonalnością. Oprócz wymiany wiadomości pozwala na umieszczanie zdjęć, dodawanie filmów czy komentarzy. W Chinach nie działa Facebook, Instagram czy Twitter. Azjatycka aplikacja oferuje połączenie funkcjonalności charakterystyczne dla topowych aplikacji. Użytkownicy mogą również zrobić zakupy, zamówić taksówkę czy nawet wziąć pożyczkę – system płatności mobilnych jest rozbudowany. WeChat to aplikacja niezbędna do komunikacji na chińskim rynku. Cieszy się dużą popularnością niemal wśród wszystkich grup odbiorców. 

2. QQ – wszechstronny i uniwersalny

QQ to kolejny mocny gracz na azjatyckim rynku mediów społecznościowych. Aplikacja jest dostępna nie tylko w wersji mobile, ale również desktop i dociera głównie do młodszych użytkowników. QQ to również połączenie znanych funkcjonalności – dodawania zdjęć, tworzenia grup i komunikacji, ale dodatkowo pozwala na realizację zakupów online. Zawiera również gry. 

3. Telegram – komunikator, który zmienia świat 

Telegram od kilku lat cieszy się popularnością za wschodnią granicą. Wielu Polaków po raz pierwszy usłyszała o aplikacji po wybuchu wojny w Ukrainie. Obecnie Telegram wciąż stanowi główny kanał komunikacji pomiędzy Ukraińcami. Aplikacja odegrała również dużą rolę w porozumiewaniu się aktywistów działających na rzecz klimatu, walczących w Hongkongu czy osób mierzących się z władzą w Białorusi. Wśród zalet Telegrama wymienia się łatwy dostęp do porozumiewania się w grupach (połączenia video, przesyłanie plików itp.), system szyfrowania oraz bardzo ograniczoną moderację treści. Warto obserwować ewolucję Telegrama w ciągu następnych kilku lat. 

4. VK – numer jeden w Rosji 

Kolejna platforma popularna w krajach Europy Wschodniej oraz Środkowo-Wschodniej. Obecnie głównie w Rosji, ale przed wybuchem wojny w Ukrainie z VK chętnie korzystali również mieszkańcy Litwy, Łotwy, Armenii, a nawet Rumunii czy Czech. Funkcjonalność aplikacji przypomina Facebooka. Użytkownicy dodają posty, zdjęcia i filmy. Mogą również dołączać do czatów i grup. Obecnie VK to platforma służąca jako jedno z narzędzi używanych w rosyjskiej propagandzie. 

5. Quora – question and answer w wersji ekspert 

Quora to portal pochodzący ze Stanów Zjednoczonych, założony przez byłych pracowników Facebooka. Działa na zasadzie Q&A (question and answer), użytkownicy zadają i odpowiadają na pytania. Quora pozwala poszerzać wiedzę na interesujące użytkowników tematy. Portal to dobre miejsce nie tylko do nauki i zdobywania informacji, ale również badania potrzeb oraz oczekiwań odbiorców. 

6. Clubhouse – nowy poziom społeczności 

Platforma Clubhouse powstała w 2020 roku, a już zdążyła namieszać na rynku. Aplikacja działa na innych zasadach niż liderzy rynku. Nie ma zdjęć, komentarzy ani miejsca na nagrania video. Działanie opiera się na rozmowach głosowych w czasie rzeczywistym. Użytkownicy tworzą pokoje, w których toczą się rozmowy. Dołączyć do aplikacji można wyłącznie przez zaproszenie, ale istnieją także pokoje otwarte (dla wszystkich) oraz social (dla osób obserwujących). Aplikacja zyskała dużą popularność głównie przez influencerów, muzyków, aktorów i inne osoby ze świata muzyki oraz kultury. Dużą popularnością cieszy się także w środowisku branży technologicznej i venture capital. W rozmowy angażują się przedstawiciele znanych gigantów, funduszy czy banków. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Ile zarabia founder? Wynagrodzenia w startupie

Następny Wpis
obligacje detaliczne

Obligacje detaliczne vs hurtowe – podobieństwa i różnice. Które wybrać?

Powiązane wpisy

Bieszczadzki survival dla odważnych, czyli Odludzie od VeCube Studio

Podkarpackie lasy, dzika przyroda i miejsca opuszczone przez ludzi. Odwiedź bieszczadzką głuszę i przekonaj się, jak wygląda survival w najlepszym wydaniu. Czego potrzebujesz do zbudowania schronienia? Jak przetrwać w starciu z niebezpiecznym niedźwiedziem? VeCube Studio zaprasza na niepowtarzalną przygodę w otoczeniu dzikiej przyrody. Odludzie to gra przygodowa z elementami survivalu.
Avatar photo
Więcej