fbpx

Czy Polacy boją się, że zastąpią ich maszyny? Wyniki badania LiveCareer Polska

Avatar photo
Automatyzacja pracy zmienia się z roku na rok. Postęp technologiczny i rosnące znaczenie cyfryzacji w kolejnych branżach sprawiają, że ludzie na całym świecie zastanawiają się, jak za kilka albo kilkanaście lat będzie wyglądał rynek pracy. Co na temat automatyzacji pracy myślą Polacy?
Freepik

LiveCareer Polska to serwis kariery, który wspiera kandydatów w stworzeniu skutecznego CV, rekrutacji oraz rozwoju drogi zawodowej. W 2022 r. serwis zrealizował badanie Robotyzacja i sztuczna inteligencja a rynek pracy. Ponad 1000 respondentów zapytano o opinię dotyczącą robotyzacji i automatyzacji pracy. 

Automatyzacja pracy – czym jest?

Automatyzacja pracy to zastąpienie czynności wykonywanych dotychczas przez ludzi maszynami. Dotyczy zarówno pracy umysłowej, jak i fizycznej. Obejmuje zadania powtarzalne i stanowi kolejny etap po mechanizacji, gdzie wykonywanie pracy w dużej mierze zależało od maszyny, ale pod czujną kontrolą człowieka. 

Powierzenie czynności maszynom jest najbardziej widoczne w pracy produkcyjnej, ale coraz więcej mówi się o innych branżach, w tym także usługach. World Economic Forum wskazuje, że na skutek automatyzacji może zniknąć nawet 85 mln miejsc pracy. Jakie stanowiska automatyzacja dosięgnie w pierwszej kolejności? Jednym ze stanowisk są kasjerzy – obecnie coraz częściej zastępowani przez kasy samoobsługowe. Obsługa klienta, kierowcy, pracownicy administracji, a nawet tłumacze to zawody, które do 2030 r. czeka zwiększenie automatyzacji na stanowiskach. Równocześnie systematycznie pojawiają się nowe zawody związanie nie tylko z nowymi technologiami. 

Stosunek Polaków do automatyzacji pracy 

Z badania LiveCareer wynika, że aż co trzeci Polak obawia się, że maszyny zastąpią go na stanowisku pracy w przyszłości. Aż 47 proc. respondentów w grupie to osoby do 25. roku życia. Mniej obaw mają osoby starsze zbliżające się do emerytury – 19 proc. Zdecydowana większość ankietowanych (76 proc.) jest zdania, że roboty nie wykonywałyby ich pracy lepiej niż człowiek. Wśród osób, które mają obawy związane z zastąpieniem przez maszyny, dominuje odpowiedź, że dojdzie do tego w ciągu najbliższych 20 lat albo później (40 proc.). Polacy nie są przekonani, że czwarta rewolucja przemysłowa nadejdzie szybko – jedynie 8 proc. wskazało, że już teraz roboty wykonują większość ich pracy. Jak zwracają uwagę eksperci LiveCareer według danych PwC sztuczna inteligencja ma generować nawet 14 proc. produktu globalnego brutto do 2030 roku.

Bezrobocie przez maszyny?

63 proc. ankietowanych uważa, że rozwój sztucznej inteligencji spowoduje ogólny wzrost bezrobocia, w tym aż 79 proc. stanowią osoby do 25. roku życia. Pozostała grupa ma bardziej optymistyczne podejście do rozwoju technologii. 39 proc. osób jest zdania, że maszyny ułatwią ludziom codzienną pracę, a 21 proc. twierdzi, że dzięki automatyzacji ludzie będą mogli skupić się na bardziej kreatywnych zadaniach. Aż 84 proc. Polaków potwierdza, że 

że sztuczna inteligencja powinna tylko pomagać obecnym pracownikom, a nie ich zastępować. 

Co Polacy zrobiliby, gdyby okazało się, że zostaną zastąpieni przez maszyny?

  • 47 proc. podniosłoby kwalifikacje, żeby kontrolować pracę maszyny, 
  • 28 proc. przebranżowiłoby się, 
  • 10 proc. poparłoby zmiany prawne, których celem jest pomoc bezrobotnym, 
  • 8 proc. poparłoby zmianę albo transformację systemu gospodarczego.

Z badania wynika również, że aż 80 proc. respondentów popiera regulacje prawne, które mają chronić obecne miejsca pracy. 

Polacy wskazali kilka najskuteczniejszych metod walki z bezrobociem wywołanym większą automatyzacją pracy oraz zmianami: 

  • 37 proc. wskazało krótszy tydzień pracy oraz bezwarunkowy dochód podstawowy, 
  • 13 proc. wybrało zakaz lub częściowe ograniczanie firm w korzystaniu z technologii, 
  • 7 proc. stwierdziło, że są to zasiłki dla bezrobotnych. 

Mimo pojawiających się obaw, aż 67 proc. uważa, że automatyzacja pracy poprawi jakość życia w przyszłości, a 73 proc. wspiera robotyzację oraz automatyzację jako klient. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Przemysł 4.0 – czym jest i jakie korzyści zapewni?

Następny Wpis

Spadek inflacji coraz bliżej? NBP przedstawia nowe projekcie inflacji i PKB

Powiązane wpisy

Bike Mechanic Simulator 2023 oficjalnie zapowiedziany na PC i konsole

Miłośnicy rowerowego szaleństwa i mechaniki mogą powoli szykować się na nowe wyzwania. Jak ujawniło Manager Games S.A., na PC i konsole zmierza Bike Mechanic Simulator 2023, realistyczna gra pozwalająca na zostanie mechanikiem rowerowym i rozwijanie własnego warsztatu. Nowy symulator zadebiutuje na PC na początku 2023 r., a następnie zostanie wydany też na konsole PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S oraz Nintendo Switch.
Avatar photo
Więcej
cyberzpieczenstwo w polsce

Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Jakie startupy tworzą branżę?

Cyberbezpieczeństwo zyskuje coraz większe znaczenie na całym świecie. Pracując, ucząc się czy robiąc zakupy w przestrzeni online użytkownicy narażeni są na ataki i oszustwa. Wiele osób przeniosło do Internetu nie tylko część życia prywatnego, ale również zawodowego. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem oferują innowacyjne rozwiązania zabezpieczające przed m.in. wyciekiem danych czy wyłudzeniami.
Avatar photo
Więcej

Czas na złotą erę streamingu? 3 kierunki rozwoju branży gamingowej

Gaming to jedna z najszybciej rozwijających się branż w segmencie cyfrowej rozrywki. Co roku odnotowuje kolejne rekordy, a na rynku pojawia się coraz więcej wysokiej jakości produkcji dla graczy w każdym wieku. W jakim kierunku rozwija się rynek gier? Popularnością cieszą się niemal wszystkie typy gamingowej rozrywki - od klasycznych produkcji na konsole, przez mobile aż po VR i streaming.
Avatar photo
Więcej