ChatGPT z najlepszymi wynikami w historii. Twórcy ogłaszają płatną subskrypcję

ChatGPT pojawił się na rynku w listopadzie 2022 r. a już w styczniu liczba aktywnych użytkowników wyniosła 100 mln. Wynik sprawił, że aplikacja stała się najszybciej rozwijającą się w historii, pobijając popularny TikTok, Instagram czy Netflix.
ChatGPT, czyli aplikacja jakiej rynek nie widział

ChatGPT to chatbot generujący odpowiedzi na zapytania wprowadzone przez użytkownika stworzony przez amerykańską firmę OpenAI. Wykorzystuje model języka GPT-3. ChatGPT od początku pobił dotychczasowe rekordy technologicznych gigantów. W ciągu 5 dni zebrał ponad milion użytkowników. Eksperci porównują, że Facebook potrzebował na to 10 miesięcy, Instagram – 2,5 miesięcy, a Netflix – 41 miesięcy.

W styczniu z aplikacji korzystało średnio 13 mln unikalnych użytkowników dziennie, wynika z raportu USB powołującego się na dane firmy analitycznej Likeweb. Analitycy zwracają również uwagę, że w ciągu ostatnich 20 lat trudno przypomnieć sobie aplikację, która rosła szybciej.

Wciąż trwają prace nad ulepszeniem rozwiązania, ale wstępne testy okazują się satysfakcjonujące. ChatGPT pozwala tworzyć artykuły o różnym stopniu zaawansowania, opowiadania, teksty piosenek, tłumaczenia czy dłuższe prace naukowe. Narzędzie ma służyć również programistom do tworzenia kodu czy nawet rozwiązywania zadań matematycznych.

ChatGPT płatny. Ile kosztuje subskrypcja?

Na początku lutego 2023 r. twórcy aplikacji, czyli OpenAI ogłosili, że ChatGPT staje się płatny. Miesięczna subskrypcja wyniesie 20 dol. i na początku dotyczyć będzie wyłącznie Stanów Zjednoczonych. Wykupienie usługi pozwoli zyskać czas reakcji i priorytetowy dostęp do nowych funkcji.

OpenAI nie ukrywa, że pracuje nad modelami czerpania zysków z aplikacji. ChatGPT wykorzystuje zaawansowane rozwiązania, których utrzymanie w trybie otwartym wiąże się z dużymi kosztami.

W jakim stopniu ChatGPT zmieni rynek?

Mechanizmy narzędzia nie są jeszcze w stanie odróżnić informacji nieprawdziwych oraz fake newsów od rzetelnych danych. Ograniczeniem jest również fakt, że AI posiada dane do 2021 r. i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytania dotyczące np. wojny w Ukrainie. ChatGPT musi zostać przeszkolony wykorzystując nowe informacje, a cały proces wymaga aktywności człowieka. Kolejnym aspektem jest brak regulacji prawnych, nad którymi obecnie pracuje już m.in. Komisja Europejska.

Na inwestycje w OpenAI zdecydował się już Microsoft. Na początku roku w ramach rozszerzenia do spółki miało trafić dodatkowe  10 miliardów dolarów rozkładane w perspektywie długoterminowej. Aplikacja OpenAI ma być wykorzystywana do rozbudowy i doskonalenia portfela produktowego, a także tworzenia zupełnie nowych doświadczeń cyfrowych. Microsoft zapowiedział, że na silniku OpenAI ma działać wyszukiwarka Bing.

Inny przykład to serwis tworzący treści o celebrytach BuzzFeed, który zapowiedział wykorzystywanie ChatGPT do tworzenia prezentowanych artykułów. Z informacji przekazanej przez The Wall Street Journal wynika, że ceny akcji wzrosły z 0,9 dol. do 2,5 dol. w ciągu jednego dnia.

Amerykańskie media zwracają uwagę na poruszenie, jakie ChatGPT wywołał w środowisku Googla. Dotychczas technologiczny gigant miał zachowawcze podejście do wprowadzania produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Kolejne zmiany na rynku zmuszają jednak do bardziej aktywnego podejścia. Media zwracają uwagę, że jeszcze w tym roku w portfolio firmy mają pojawić się rozwiązania wykorzystujące AI.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Fulfillment, czyli jak rozwijać biznes online bez własnego magazynu

Następny Wpis

Inflacja większym zagrożeniem niż wojna? Opinie polskich prezesów

Powiązane wpisy

Zarobki w IT. 5 najlepiej opłacanych stanowisk w branży

W 2021 roku zapotrzebowanie na pracowników IT ponownie wzrosło. Przyspieszenie procesu digitalizacji i cyfrowej transformacji sprawiło, że firmy musiały zmierzyć się z nowymi wymaganiami. Raport No Fluff Jobs wskazuje, że w każdym miesiącu 2021 roku obserwowano nawet 3 razy więcej nowych ofert niż w analogicznym okresie w roku poprzednim. Którzy specjaliści mogli liczyć na najwyższe wynagrodzenia?
Więcej

Ponad 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci do 2030 roku, czyli jak branża IoT zmienia rzeczywistość

Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to rozwiązania, które coraz powszechniej wkraczają w rzeczywistości pojedynczych użytkowników i dużych organizacji. Smart Home, inteligentne systemy samochodowe czy lodówka, która samodzielnie zamawia brakujące produkty… szacunki wskazują, że na świecie będzie ponad 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Rozwiązania oferowane przez branżę IoT stają się coraz popularniejsze, a korzyści z ich stosowania docierają do rosnącej liczby użytkowników.
Więcej

Nowe technologie i optymalizacja zarządzania nieruchomościami. 5 pytań do Studio Vector

Studio Vector tworzy i rozwija innowacyjne narzędzia wspierające optymalizację procesów zarządzania nieruchomościami. W portfolio spółki znajduje się m.in. inteligentna platforma wspierająca w podejmowaniu decyzji, symulator edukacyjny czy Akademia Efektywnego Zarządzania Nieruchomościami. Rozwiązania oferowane przez Studio Vector udowadniają, że nowe technologie mogą służyć również budynkom.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA