Brakuje nawet 20 tys. pracowników, którzy zajmą się rozwiązaniami chmurowymi

W Polsce brakuje nawet 20 tys. specjalistów, którzy zajmą się rozwiązaniami chmurowymi wynika z raportu Rynek pracy Cloud Computing, który przygotowano przez HRK na zlecenie HackerU. Rynek rozwija się coraz szybciej. Rozwiązania chmurowe skutecznie zwiększają bezpieczeństwo, a także ochronę danych. Pozwalają na optymalizację działań w różnych obszarach funkcjonowania organizacji. Praca w chmurze to również niezależność od awarii sprzętu i możliwość szybkiego odtworzenia danych.

Dane GUS wskazują, że w 2021 roku z chmury korzystało około 29 proc. firm w Polsce. Aż 70 proc. organizacji postrzega chmurę jedynie jako wsparcie działalności oraz możliwość obniżenia kosztów – wynika z raportu PwC Chmura i jej wartości. Oczekiwania vs. rzeczywistość. Natomiast szacunki PMR1 wskazują, że w 2022 r. rynek w Polsce wart był nawet 3 mld zł, a rok do roku zanotowano wzrost o ponad 30 proc. 

Specjaliści potrzebni od zaraz 

Eksperci PwC podkreślają, że polskie firmy czeka etap uświadomienia sobie, że obniżenie kosztów nie jest kluczową wartością ze wprowadzenia chmury. Dużo bardziej liczy się wzrost przychodów, innowacyjność oraz bezpieczeństwo. Rozwiązania chmurowe muszą zostać wprowadzone na poziomie całej organizacji, nie należeć jedynie do obszaru zainteresowań działu IT. Do sukcesu we wdrożeniu, a następnie stosowaniu przyczyniają się pracownicy na różnych szczeblach – od zarządu, przez kierowników aż po pracowników operacyjnych. 

Z raportu przygotowano przez HRK na zlecenie HackerU wynika, że najbardziej poszukiwani są doświadczeni programiści. Przedstawione dane pokazują, że zaledwie 13 proc. specjalistów zajmujących się rozwiązaniami chmurowymi ma ponad 5 lat doświadczenia. Obecnie grupę specjalistów tworzą głównie osoby z mniejszym doświadczeniem. Aż 87 proc. badanych wskazało, że wykonuje zadania związane z chmurą mniej niż 5 lat, a prawie 50 proc. ma doświadczenie mniejsze niż 2 lata. Specjaliści z doświadczeniem powyżej 5 lat mogą liczyć na atrakcyjne warunki zatrudnienia na stanowiskach kierowniczych oraz odpowiedzialnych za pracę zespołu projektowego. Z danych przedstawionych w badaniu wynika, że średnie wynagrodzenie respondentów wynosi 20 300 zł brutto, a mediana wynosi 18 700 zł. Warto wziąć pod uwagę, że zarobki dotyczą pracowników z niewielkim doświadczeniem. 

Główną przyczyną braków kadrowych jest fakt, że branża rozwija się w kraju dopiero od niedawna. W Polsce jedynie 13 proc. organizacji ocenia wysoko własną dojrzałość do transformacji cyfrowej, 47 proc. wskazuje, że jest średnia, a 32 proc. – niska. Tymczasem w Stanach Zjednoczonych aż 50 proc. firm ocenia dojrzałość jako wysoką, a 42 proc. – średnią. Część polskich przedsiębiorców nie dostrzega szerokiej wartości biznesowej związanej z wdrożeniem chmury.

Nie tylko programiści 

Organizacje szukają nie tylko programistów. Na rynku związanym z chmurą obliczeniową poszukiwani są również analitycy, administratorzy, project managerowie z doświadczeniem w IT czy UX designerzy. W branży brakuje doświadczonych ekspertów w różnych obszarach. 

Z badania HackerU wynika również, że aż 98 proc. respondentów jest zadowolona z wykonywanej pracy. Mikołaj Zbudniewek, Executive Director w zespole HRK ICT zwraca uwagę na korzyści płynące z pracy w branży. Specjaliści mogą liczyć nie tylko na wysokie zarobki, ale również ciekawe projekty, stały rozwój i pracę z nowymi technologiami, współpracę z międzynarodowymi partnerami czy dodatki pozapłacowe. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Zamrożenie cen energii. Jak uniknąć wyższych rachunków za prąd?

Następny Wpis

Dofinansowanie do fotowoltaiki w bloku. Jakie zmiany w 2023 r.?

Powiązane wpisy

Ponad 50 proc. polskich sklepów internetowych sprzedaje za granicą. Cross-border w e-commerce

Polski e-commerce coraz śmielej wkracza na międzynarodowe rynki. Z badań agencji Strix wynika, że ponad 50 proc. polskich sklepów internetowych sprzedaje za granicą. Obecna sytuacja gospodarcza związana z rosnącą inflacją, skutkami konfliktu w Ukrainie czy spadającym popytem stawia nowe wyzwania przed branżą, ale rozwój jest nieunikniony. PwC prognozuje, że do 2027 wartość rynku e-commerce wzrośnie o ponad 94 mld zł, czyli do 187 mld zł.
Więcej

Portowanie – pracochłonne odtwarzanie czy szansa na dochodowy biznes w branży gier?

Przenoszenie gier komputerowych na inne platformy sprzętowe to dynamicznie rozwijająca się gałąź branży gier. Spółki zajmujące się portowaniem wypracowują własne modele biznesowe gwarantujące coraz lepszą pozycję na rynku. Część zajmuje się wyłącznie pracą na rzecz partnerów. Niektóre, jak 100 Games wykorzystują wiedzę i doświadczenie do tworzenia własnych produkcji.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA