fbpx

Sprzedaż obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa. Ile sprzedano obligacji w 2022 roku?

Avatar photo
Ministerstwo Finansów przedstawiło wyniki sprzedaży obligacji oszczędnościowych w grudniu oraz całym 2022 roku. Łączna wartość obligacji sprzedanych przez cały ubiegły rok była rekordowa i wyniosła 57,1 mld zł. Popyt na obligacje oszczędnościowe rośnie od kilku lat. Nabywcy najchętniej sięgali po obligacje 4-letnie, a najrzadziej po 12-miesięczne premiowe.

W Polsce najpopularniejsze są obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Rzadziej dostępne są instrumenty gminne albo korporacyjne, a jeżeli występują to wyłącznie na rynku niepublicznym. Obligacje dzieli się również uwzględniając kryterium oprocentowania. Różnorodność ofert sprawia, że większość inwestorów prywatnych i podmiotów prawnych znajduje formę dopasowaną do własnego portfela. Dlaczego warto mieć obligacje w portfelu inwestycyjnym? Główną zaletą jest bezpieczeństwo. Obligacje skarbowe wyróżniają się również prostotą strukturą, a ich zakup nie wymaga dużej wiedzy i doświadczenia. To również łatwo dostępne instrumenty finansowe, których obsługą zajmuje się Bank PKO BP, a od niedawna również Bank Pekao S.A.

Wyniki sprzedaży obligacji Skarbu Państwa w grudniu

Łączna wartość obligacji sprzedanych w grudniu wyniosła 1,988 mln zł.

W grudniu Ministerstwo Finansów sprzedało następujące obligacje:  

 • 4-letnie (COI1226) – 1,093,1 mln zł,
 • 10-letnie (EDO1232) – 425,7 mln zł.
 • 1-roczne (ROR1223) – 215,3 mln zł,
 • 3-miesięczne (OTS0323) – 77,6 mln zł,
 • 3-letnie (TOS1225) – 70,7 mln zł,
 • 2-letnie (DOR1224) – 68,9 mln zł.

Największy udział w strukturze sprzedaży wygenerowały obligacje 4-letnie. Na drugim miejscu znalazły się obligacje 10-letnie, a podium zamknęły 1-roczne. 

Ile sprzedano obligacji w 2022 roku? 

W 2022 r. zanotowano kolejny rekordowy wynik. Od kilku lat popularność obligacji oszczędnościowych rośnie. W minionym roku sprzedano instrumenty o łącznej wartości 57,1 mld zł. W 2021 r. obligacje wygenerowały 43,32 mld zł, a w 2020 r. – 28,39 mld zł. 

Wartość sprzedaży obligacji w 2022 r. z podziałem na rodzaje: 

 • 4-letnie – 24,154,5 mln zł,
 • 1-roczne – 12,358,0 mln zł,
 • 3-miesięczne – 8,862,7 mln zł,
 • 10-letnie – 5,905,9 mln zł,
 • 2-letnie – 3,726,2 mln zł,
 • 3-letnie – 1,160,5 mln zł,
 • Obligacje rodzinne – 516,0 mln zł.
 • 12-miesięczne premiowe – 428,0 mln zł.

W 2022 r. nabywcy sięgali przede wszystkim po obligacje 4-letnie, które stanowiły 42,3 proc. struktury sprzedaży. Oprocentowanie instrumentów powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o marżę. Następne 1- roczne (21,6 proc.), które zostały wprowadzone do sprzedaży w czerwcu, a oprocentowanie powiązane jest z wysokością stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego. Na trzecim miejscu znalazły się 3-miesięczne obligacje (15,5 proc.), czyli instrumenty o stałym oprocentowaniu i zysku znanym z góry. 

W ofercie Skarbu Państwa w 2022 r. pojawiły się nowe propozycje. 

 • 1-roczne obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (ROR) ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o marżę, 
 • 2-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu zmiennym (DOR) ustalanym na podstawie stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego powiększonej o marżę, 
 • 3-letnie obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (TOS), nabywca zna zysk z góry.
Jak kupić obligacje Skarbu Państwa? Drugi emitent już dostępny

Przez wiele lat jedynym agentem emisji w Polsce był Bank PKO BP. W 2022 r. funkcję objął również Bank Pekao. Obecnie nabywcy mogą dokonać zakupu w Punktach Obsługi Klienta Biura Maklerskiego PKO Banku Polskiego oraz Oddziałach PKO Banku Polskiego, a także za pośrednictwem Internetu albo infolinii. Szczegóły dostępne są na stronie PKO Banku Polskiego, ale również sieci punktów sprzedaży obligacji – placówkach Banku Pekao S.A. oraz w kanałach zdalnych – bankowości internetowej Pekao24 i aplikacji mobilnej PeoPay. Więcej informacji dostępnych na stronie Banku Pekao.

Total
4
Shares
Poprzedni wpis

Odmrożenie rynku kredytów hipotecznych w 2023 r. – czy to możliwe?

Następny Wpis

Webinary rosną w siłę. Jaki był 2022 r. dla branży?

Powiązane wpisy

European Chips Act. Co to? 

Europa dąży do umocnienia swojej pozycji w sektorze produkcji półprzewodników i związanych z nimi technologii. Jest to istotny krok w kierunku realizacji celów transformacji cyfrowej i zielonej, a Europejski Akt Półprzewodnikowy (European Chips Act) ma wesprzeć wspomniane ambicje.
Avatar photo
Więcej

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Avatar photo
Więcej

Organizacja czasu pracy w małej firmie. 5 wskazówek, jak zarządzać czasem zespołu

Dobry lider potrafi nie tylko angażować i inspirować do działania, ale również stawiać jasno określone cele. Niezbędna jest także umiejętność zarządzania czasem własnym oraz pozostałych członków zespołu. Planowanie, optymalizacja działań, monitorowanie, ale również motywowanie i świadomość tzw. rozpraszaczy pozwala efektywniej osiągać założone cele. Warto pamiętać, że lider to również członek zespołu, który powinien dawać dobry przykład oraz inspirować do podejmowania trafnych decyzji na co dzień.
Avatar photo
Więcej