fbpx

Soros inwestuje w polskie media. Kim jest?

Avatar photo
Wirtualna Polska Holding S.A. ogłosiła sprzedaż części swoich akcji Media Development Investment Fund (MDIF), funduszowi, który wspiera niezależność mediów. Powyższy fundusz ma związki z George’em Sorosem. 

Transakcja, przeprowadzona poniżej obecnej wartości rynkowej akcji, ma na celu pozyskanie wsparcia w ochronie wolności mediów w Polsce — podkreśla Jacek Świderski, prezes WP.

MDIF – nowy mniejszościowy akcjonariusz WP

MDIF nabył 0,2% udziałów w WP za sumę 6 milionów złotych, co stanowi krok w kierunku umocnienia niezależności prasowej firmy. Chociaż cena rynkowa nie odzwierciedla pełnej wartości spółki, to w opinii Pana Świderskiego — priorytetem w tym wypadku jest współpraca z partnerem, który pomoże chronić wolność mediów. Warto podkreślić w tym miejscu, że

MDIF, którego misją jest wspieranie rzetelnego dziennikarstwa, zwraca uwagę na znaczenie wolnych mediów jako fundamentu demokracji. 

Niezależne media są kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego, umożliwiają kontrolę działań władz i zapewniają obywatelom odpowiedzialność rządzących – mówi Harlan Mandel, CEO MDIF. 

Wirtualna Polska, będąca jednym z liderów mediów w Polsce, została doceniona przez MDIF za swoją pozycję i jakość dziennikarstwa, zwłaszcza za publikacje śledcze mające znaczenie dla polskiego dyskursu publicznego. Inwestycja MDIF w WP jest wyrazem ich ciągłego zobowiązania do ochrony niezależności mediów w Polsce.

Międzynarodowy charakter fundacji Sorosa

Harlan Mandel, dyrektor MDIF, podkreśla, że jego organizacja ma na celu wspieranie niezawisłych mediów globalnie, ponieważ pełnią one kluczową funkcję w demokratycznym społeczeństwie, zapewniając nadzór nad rządzącymi i promując odpowiedzialność przed obywatelami. Mandel wyróżnia Wirtualną Polskę za jej wpływ i wysoką jakość dziennikarstwa, zwłaszcza w kontekście ważnych materiałów śledczych. Inwestycja ta jest częścią stałego zaangażowania MDIF w obronę niezależności mediów w Polsce.

Inne inwestycje Sorosa w Polsce

Inne inwestycje MDIF w Polsce obejmują udział w Gremi Media, wydawcy “Rzeczpospolitej”, realizowane przez firmę zależną Pluralis B.V. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 2021 roku MDIF nabył początkowo 40% akcji, a w sierpniu 2023 roku zwiększył swoje udziały o kolejne 12%, uzyskując kontrolę nad spółką.

Kazus Agory i Radia ZET

Fundusz związany z George’em Sorosem, zaangażował się w finansowanie kilku polskich przedsiębiorstw medialnych, w tym Agory i Radia ZET, współpracując z innymi funduszami powiązanymi z Sorosem, takimi jak SFS Ventures. To nie są odosobnione przypadki. 

Media Development Investment Fund to organizacja non-profit z Nowego Jorku, która zapewnia wsparcie finansowe i eksperckie dla wielu niezależnych mediów na świecie, gdzie wolna prasa jest zagrożona. Sam fundusz zarządza inwestycjami o wartości 148 milionów dolarów i tylko od 1996 roku zainwestował prawie 300 milionów dolarów w niezależne inicjatywy medialne w 47 krajach.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Następny Wpis

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Powiązane wpisy

Płatności odroczone. Jak działają i czy warto wdrożyć rozwiązanie w e-sklepie?

Dynamiczne zmiany rynkowe i rozwój konkurencji sprawiają, że obecnie dobry produkt to za mało. Jednym z czynników wpływających na sukces biznesu online jest wprowadzenie elastycznych form zapłaty i realizacji transakcji. Coraz więcej e-sklepów decyduje się na wdrożenie płatności odroczonych. Usługa pozwala na zakup produktu i realizację płatności w ciągu określonej liczby dni. W Polsce popularność usługi rośnie chociaż pojawiła się na rynku dopiero niedawno.
Avatar photo
Więcej

Zamrożenie cen energii. Jak uniknąć wyższych rachunków za prąd?

Od 1 stycznia 2023 r. wchodzą w życie przepisy zobowiązujące do utrzymania cen prądu z roku ubiegłego. Nowe zasady nie obejmują jednak wszystkich gospodarstw domowych. Zasady przewidują określone limity, po których stawka za energię będzie wyższa. Pod uwagę brane są rachunki za prąd z roku ubiegłego. Co w sytuacji, kiedy przekroczysz wskazany limit? PKEE przedstawiło kilka praktycznych porad, które warto znać.
Avatar photo
Więcej