fbpx

Soros inwestuje w polskie media. Kim jest?

Avatar photo
Wirtualna Polska Holding S.A. ogłosiła sprzedaż części swoich akcji Media Development Investment Fund (MDIF), funduszowi, który wspiera niezależność mediów. Powyższy fundusz ma związki z George’em Sorosem. 

Transakcja, przeprowadzona poniżej obecnej wartości rynkowej akcji, ma na celu pozyskanie wsparcia w ochronie wolności mediów w Polsce — podkreśla Jacek Świderski, prezes WP.

MDIF – nowy mniejszościowy akcjonariusz WP

MDIF nabył 0,2% udziałów w WP za sumę 6 milionów złotych, co stanowi krok w kierunku umocnienia niezależności prasowej firmy. Chociaż cena rynkowa nie odzwierciedla pełnej wartości spółki, to w opinii Pana Świderskiego — priorytetem w tym wypadku jest współpraca z partnerem, który pomoże chronić wolność mediów. Warto podkreślić w tym miejscu, że

MDIF, którego misją jest wspieranie rzetelnego dziennikarstwa, zwraca uwagę na znaczenie wolnych mediów jako fundamentu demokracji. 

Niezależne media są kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego, umożliwiają kontrolę działań władz i zapewniają obywatelom odpowiedzialność rządzących – mówi Harlan Mandel, CEO MDIF. 

Wirtualna Polska, będąca jednym z liderów mediów w Polsce, została doceniona przez MDIF za swoją pozycję i jakość dziennikarstwa, zwłaszcza za publikacje śledcze mające znaczenie dla polskiego dyskursu publicznego. Inwestycja MDIF w WP jest wyrazem ich ciągłego zobowiązania do ochrony niezależności mediów w Polsce.

Międzynarodowy charakter fundacji Sorosa

Harlan Mandel, dyrektor MDIF, podkreśla, że jego organizacja ma na celu wspieranie niezawisłych mediów globalnie, ponieważ pełnią one kluczową funkcję w demokratycznym społeczeństwie, zapewniając nadzór nad rządzącymi i promując odpowiedzialność przed obywatelami. Mandel wyróżnia Wirtualną Polskę za jej wpływ i wysoką jakość dziennikarstwa, zwłaszcza w kontekście ważnych materiałów śledczych. Inwestycja ta jest częścią stałego zaangażowania MDIF w obronę niezależności mediów w Polsce.

Inne inwestycje Sorosa w Polsce

Inne inwestycje MDIF w Polsce obejmują udział w Gremi Media, wydawcy “Rzeczpospolitej”, realizowane przez firmę zależną Pluralis B.V. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 2021 roku MDIF nabył początkowo 40% akcji, a w sierpniu 2023 roku zwiększył swoje udziały o kolejne 12%, uzyskując kontrolę nad spółką.

Kazus Agory i Radia ZET

Fundusz związany z George’em Sorosem, zaangażował się w finansowanie kilku polskich przedsiębiorstw medialnych, w tym Agory i Radia ZET, współpracując z innymi funduszami powiązanymi z Sorosem, takimi jak SFS Ventures. To nie są odosobnione przypadki. 

Media Development Investment Fund to organizacja non-profit z Nowego Jorku, która zapewnia wsparcie finansowe i eksperckie dla wielu niezależnych mediów na świecie, gdzie wolna prasa jest zagrożona. Sam fundusz zarządza inwestycjami o wartości 148 milionów dolarów i tylko od 1996 roku zainwestował prawie 300 milionów dolarów w niezależne inicjatywy medialne w 47 krajach.

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Następny Wpis

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Powiązane wpisy

Jaki był pierwszy kwartał nowego roku na rynku venture capital w Polsce?

PFR Ventures i Inovo VC przygotowały kolejny raport podsumowujący sytuację na rynku venture capital w Polsce. Z przedstawionych danych wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku 127 spółek pozyskało łącznie 446 mln zł. Na polskim rynku venture capital zanotowano spadek w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku, ale równocześnie wzrost o 84 proc. biorąc pod uwagę analogiczny okres w 2021 roku. Spadek nie dotyczył wyłącznie polskiego rynku, ale również europejskiego i amerykańskiego.
Avatar photo
Więcej

Spadek inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Rynek hamuje? 

Z danych przedstawionych przez Vestbee w raporcie „VC Funding In CEE Report – 1Q 2023” wynika, że inwestycje w regionie CEE spadły o 60 proc. w stosunku rok do roku. W pierwszym kwartale br. łączna kwota inwestycji wyniosła 600 mln euro. Natomiast w analogicznym okresie w roku ubiegłym było to 1,6 mld euro. Widoczny spadek dotyczy nie tylko rynku Europy Środkowo-Wschodniej, ale ma charakter globalny.
Avatar photo
Więcej

Organizacja czasu pracy w małej firmie. 5 wskazówek, jak zarządzać czasem zespołu

Dobry lider potrafi nie tylko angażować i inspirować do działania, ale również stawiać jasno określone cele. Niezbędna jest także umiejętność zarządzania czasem własnym oraz pozostałych członków zespołu. Planowanie, optymalizacja działań, monitorowanie, ale również motywowanie i świadomość tzw. rozpraszaczy pozwala efektywniej osiągać założone cele. Warto pamiętać, że lider to również członek zespołu, który powinien dawać dobry przykład oraz inspirować do podejmowania trafnych decyzji na co dzień.
Avatar photo
Więcej