fbpx

Soros inwestuje w polskie media. Kim jest?

Avatar photo
Wirtualna Polska Holding S.A. ogłosiła sprzedaż części swoich akcji Media Development Investment Fund (MDIF), funduszowi, który wspiera niezależność mediów. Powyższy fundusz ma związki z George’em Sorosem. 

Transakcja, przeprowadzona poniżej obecnej wartości rynkowej akcji, ma na celu pozyskanie wsparcia w ochronie wolności mediów w Polsce — podkreśla Jacek Świderski, prezes WP.

MDIF – nowy mniejszościowy akcjonariusz WP

MDIF nabył 0,2% udziałów w WP za sumę 6 milionów złotych, co stanowi krok w kierunku umocnienia niezależności prasowej firmy. Chociaż cena rynkowa nie odzwierciedla pełnej wartości spółki, to w opinii Pana Świderskiego — priorytetem w tym wypadku jest współpraca z partnerem, który pomoże chronić wolność mediów. Warto podkreślić w tym miejscu, że

MDIF, którego misją jest wspieranie rzetelnego dziennikarstwa, zwraca uwagę na znaczenie wolnych mediów jako fundamentu demokracji. 

Niezależne media są kluczowe dla społeczeństwa obywatelskiego, umożliwiają kontrolę działań władz i zapewniają obywatelom odpowiedzialność rządzących – mówi Harlan Mandel, CEO MDIF. 

Wirtualna Polska, będąca jednym z liderów mediów w Polsce, została doceniona przez MDIF za swoją pozycję i jakość dziennikarstwa, zwłaszcza za publikacje śledcze mające znaczenie dla polskiego dyskursu publicznego. Inwestycja MDIF w WP jest wyrazem ich ciągłego zobowiązania do ochrony niezależności mediów w Polsce.

Międzynarodowy charakter fundacji Sorosa

Harlan Mandel, dyrektor MDIF, podkreśla, że jego organizacja ma na celu wspieranie niezawisłych mediów globalnie, ponieważ pełnią one kluczową funkcję w demokratycznym społeczeństwie, zapewniając nadzór nad rządzącymi i promując odpowiedzialność przed obywatelami. Mandel wyróżnia Wirtualną Polskę za jej wpływ i wysoką jakość dziennikarstwa, zwłaszcza w kontekście ważnych materiałów śledczych. Inwestycja ta jest częścią stałego zaangażowania MDIF w obronę niezależności mediów w Polsce.

Inne inwestycje Sorosa w Polsce

Inne inwestycje MDIF w Polsce obejmują udział w Gremi Media, wydawcy “Rzeczpospolitej”, realizowane przez firmę zależną Pluralis B.V. Warto w tym miejscu przypomnieć, że 2021 roku MDIF nabył początkowo 40% akcji, a w sierpniu 2023 roku zwiększył swoje udziały o kolejne 12%, uzyskując kontrolę nad spółką.

Kazus Agory i Radia ZET

Fundusz związany z George’em Sorosem, zaangażował się w finansowanie kilku polskich przedsiębiorstw medialnych, w tym Agory i Radia ZET, współpracując z innymi funduszami powiązanymi z Sorosem, takimi jak SFS Ventures. To nie są odosobnione przypadki. 

Media Development Investment Fund to organizacja non-profit z Nowego Jorku, która zapewnia wsparcie finansowe i eksperckie dla wielu niezależnych mediów na świecie, gdzie wolna prasa jest zagrożona. Sam fundusz zarządza inwestycjami o wartości 148 milionów dolarów i tylko od 1996 roku zainwestował prawie 300 milionów dolarów w niezależne inicjatywy medialne w 47 krajach.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Cła na produkty fotowoltaiczne z Chin

Następny Wpis

Ukończono I etap farmy PV Jeziórko

Powiązane wpisy

Gaz taniał w Europie. Eksplozja w USA zatrzymała spadek

Na europejskim rynku ceny gazu zaczęły spadać od końca maja. Nadejście lata sprawiło, że popyt na surowiec jest coraz mniejszy. 7 czerwca zanotowano spadek ceny gazu o ponad 2,8 proc. w kontraktach lipcowych w holenderskim hubie TTF. Trend utrzymywał się aż do eksplozji w głównym terminalu eksportowym w Stanach Zjednoczonych, o której poinformowano 9 czerwca.
Avatar photo
Więcej

4 ścieżki wyjścia z inwestycji. Jakie są najpopularniejsze możliwości exitu?

Inwestorzy i founderzy omawiają zasady wyjścia z inwestycji (exit) jeszcze przed podjęciem ostatecznej decyzji o finansowaniu. Inwestycja i zaangażowanie w projekt trwa zazwyczaj kilka lat, a po upływie określonego czasu fundusz venture capital czy prywatny inwestor opuszcza inwestycję. Obie strony muszą przygotować się do etapu zabezpieczając własne interesy.
Avatar photo
Więcej