fbpx

Sektor kosmiczny w Polsce. Potencjał inwestycji w prace nad przestrzenią kosmiczną

Avatar photo
Sektor kosmiczny w Polsce to jedna z branż dynamicznie rozwijających się w zakresie innowacji oraz nowych technologii. Zaangażowanie w prace nad przestrzenią kosmiczną to dla polskiej gospodarki szereg korzyści nie tylko w zakresie rozwiązań technologicznych. W kraju działa kilkaset firm, które aktywnie uczestniczą w procesie wzmocnienia znaczenia obecności Polski na europejskim rynku.

Polska Strategia Kosmiczna – najważniejsze cele sektora 

Polska Strategia Kosmiczna to dokument opublikowany w 2017 r.  Obejmuje plan działań na lata 2017-2030, a koordynacją oraz nadzorem zajmuje się Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Stanowi ważny element Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, która przedstawia nowy model rozwoju gospodarki kraju poprzez większe zaangażowanie wiedzy, innowacji oraz technologii równocześnie ograniczając czerpanie korzyści z niskich kosztów produkcji. 

Pierwszym ważnym krokiem było jednak dołączenie do European Space Agency w 2012 r. Polskie przedsiębiorstwa zyskały szansę na pozyskiwanie finansowania w zakresie projektów dotyczących technologii kosmicznych oraz satelitarnych, udział w przetargach, korzystanie z wysokiej jakości laboratoriów oraz infrastruktury, a także na międzynarodową współpracę. W ciągu ostatnich 10 lat polskie organizacje uzyskały kontrakty o wartości 140 mln euro. 

European Space Agency wskazuje na następujące zalety sektora kosmicznego w Polsce: 

  • rozwój innowacyjnych technologii, 
  • budowa stabilnej współpracy pomiędzy nauką i przemysłem,
  • pobudzanie kontaktów i współpracy zagranicznej. 

Innowacyjne technologie stworzone na potrzeby sektora kosmicznego znajdują zastosowanie również w innych branżach przede wszystkim przemyśle. Rozwiązania wyróżniają się bardzo niskim stopniem awaryjności, dużą odpornością na trudne warunki oraz energooszczędnością. Sektor kosmiczny sprzyja współpracy różnych dziedzin – nauki, biznesu, przemysłu oraz badań i rozwoju. Dodatkowo pobudza podejmowanie działań na arenie międzynarodowej. Praca nad rozwiązaniami dla sektora kosmicznego to również szansa na wdrożenie nowych materiałów, technologii czy form organizacji. 

W październiku 2021 roku POLSA podpisała Porozumienie Artemis Accords. 

Sektor kosmiczny w Polsce plany do 2030 r.

Zgodnie z założeniami Polskiej Strategi Kosmicznej do 2030 r. zwiększy się pozycja polskiego sektora kosmicznego na europejskim rynku – obroty mają wynieść minimum 3 proc. ogólnej wartości obrotów. Kraj będzie dysponował dostępem do infrastruktury satelitarnej, która pozwoli na realizację potrzeb głównie w zakresie bezpieczeństwa oraz obronności. Dane satelitarne umożliwią skuteczniejszą realizację zadań. Dodatkowo polskie organizacje będą mogły zaspokoić wewnętrzny popyt, a także zająć się eksportem usług tego typu.


Z danych przedstawionych przez Polską Agencję Kosmiczną (POLSA) wynika, że krajowy sektor kosmiczny tworzy ponad 300 firm, które zatrudniają około 12 tys. osób. Główne obszary zainteresowania to robotyka, automatyka, mechatronika, a także systemy  zasilania urządzeń pokładowych, optycznych i komunikacyjnych dla satelitów czy czujniki naukowe. POLSA szacuje, że nawet kilkadziesiąt polskich organizacji pracuje w całości nad sektorem kosmicznym, a dla pozostałych jest to część modelu biznesowego. 

W 2021 r. łączne wydatki na przestrzeń kosmiczną wyniosły 65,5 mln euro. W tym zalicza się także ESA (składki 39 mln euro) i EUMETSAT (12,4 mln euro). 

Polski sektor kosmiczny ma coraz większe znaczenie. Praca nad eksploatacją przestrzeni kosmicznej pozwala nie tylko rozwijać nowe technologie, ale również stawiać ambitne cele, budować pozytywny wizerunek państwa jako gospodarki ceniącej innowacyjność czy pobudzać kreatywność oraz zaangażowanie wśród młodych pokoleń. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Mój Prąd 4.0. Jakie zmiany w nowej edycji programu?

Następny Wpis

Czym jest i jak zbudować silną markę?

Powiązane wpisy

Venture capital w Polsce — statystyki i prognozy

Rok 2020 okazał się przełomowy dla venture capital w Polsce pomimo trudnej sytuacji rynkowej. Pandemia zaburzyła bowiem funkcjonowanie wielu branż i raz na zawsze zmieniła sposób działania niejednego biznesu. Wyłoniły się jednak rynki i gałęzie gospodarki, które odnotowały dynamiczny wzrost, a międzynarodowy lockdown sprzyjał ich rozwojowi. Wśród nich znalazł się rynek VC. Jakie wyniki odnotowano w 2020 roku i jak przedstawiają się prognozy na kolejne lata?
Avatar photo
Więcej

Kim są interesariusze? Analiza krok po kroku

Interesariusze wpływają na prowadzenie działalności albo realizację projektu. Osoby i grupy są zainteresowane funkcjonowaniem oraz podejmowanymi decyzjami w różnym stopniu. Pozytywny odbiór projektu czy organizacji zwiększa szansę powodzenia. Interesariusze wydają opinie, rekomendację czy skargi.
Avatar photo
Więcej