fbpx

Rynek venture capital w 2022 roku. Sytuacja bez zmian, ale nie ma powodu do obaw

Z danych przedstawionych w raporcie PFR Ventures i Inovo VC wynika, że w 2022 roku na polskim rynku venture capital 435 spółek pozyskało łącznie 3,6 mld zł od 244 funduszy. Biorąc pod uwagę 2021 rok, wartość pozostała bez zmian. Eksperci zwracają uwagę na pozytywny aspekt sytuacji, ponieważ w skali globalnej obserwowano spadki. W Europie zanotowano o 25 proc. mniejszą wartość finansowania rok do roku, a w USA spadek wyniósł 30 proc.

Prognozy na 2023 rok są trudne do wskazania. Niepewność gospodarcza, wojna w Ukrainie czy wysoka inflacja to czynniki przytaczane przy szacunkach dotyczących niemal każdej branży. Większość specjalistów patrzy w przyszłość z optymizmem. Z roku na rok wzmacnia się pozycja polskiego rynku venture capital i ekosystemu technologicznego na mapie nie tylko Europy, ale również świata.

Inwestycje venture capital w Polsce

W 2022 roku na polskim rynku venture capital znalazło się 3,6 mld zł, a liczba transakcji wyniosła 460. Łącznie 244 fundusze polskie i zagraniczne zainwestowały kapitał w 435 spółki. Biorąc pod uwagę dane za 2021 rok, wartość rynku utrzymała się na tym samym poziomie. 15 proc. wzrost zanotowano w obszarze liczby firm, które korzystały z finansowania. 

Utrzymał się również trend dotyczący częstotliwości transakcji. Ponownie w ciągu ostatniego kwartału inwestorzy zaangażowali najwięcej kapitału, generując największą liczbę transakcji. W czwartym kwartale do startupów trafił ponad 1 mln zł. 

W ubiegłym roku spadła jednak średnia wartość inwestycji w porównaniu do 2021 roku – z 7,2 mln zł do 6,7 mln zł. W raporcie PFR Ventures i Inovo VC zwrócono uwagę na globalny spadek wartości wycen spółek technologicznych zarówno na rynku prywatnym, jak i publicznym. W 2023 roku średnia wartość prawdopodobnie będzie spadać. 

Największe rundy na polskim rynku  

W 2022 roku miała miejsce tylko 1 transakcja o charakterze megarundy, która dotyczyła polsko-fińskiej spółki ICEYE, a inwestorzy przeznaczyli łącznie 560 mln zł. Zanotowano jeszcze cztery rundy o wartości przekraczającej 100 mln zł. 

Top5 rund w 2022 roku: 

  1. ICEYE – runda D – 560 mln zł – Q1 2022 
  2. Ramp – runda B – 330 mln zł – Q4 2022
  3. Vodeno – 274 mln zł – Q4 2022
  4. Silent Eight – runda B – 170 mln zł  – Q1 2022
  5. SunRoof – runda A – 134 mln zł –  Q4 2022

W 2022 roku zanotowano rekordową liczbę transakcji – 460. W raporcie zwrócono również uwagę na liczbę rund pre-seed/seed, których odbyło się 405. To następny najlepszy wynik w historii. Kolejne rundy również wypracowały rekordowy efekt – 17 transakcji. Eksperci PFR Ventures i Inovo VC zwracają uwagę na pozytywny wydźwięk danych. Polski ekosystem startupowy to coraz atrakcyjniejszy rynek dla globalnych inwestorów technologicznych. W ubiegłym roku udział środków funduszy międzynarodowych wyniósł 62 proc., biorąc pod uwagę wartość transakcji, których łącznie było 52. 

Aktywność polskich funduszy 

Polskie fundusze venture capital wciąż pozostają aktywne na rodzimym rynku, chociaż coraz częściej angażują środki w startupy zagraniczne. Inwestorzy z krajów Europy Środkowo-Wschodniej zauważają ograniczoność lokalnych rynków, a równocześnie fundusze ze Stanów Zjednoczonych czy Europy Zachodniej decydując się wejść na rynki krajów CEE. Czynnikiem wpływającym na rozwój globalnej wymiany są powiązania sieciowe. Inwestorzy przekazują sobie informacje i okazje, a już wkrótce polskie fundusze venture capital będą uczestniczyć w transakcjach dotyczących tych samych spółek, którymi interesują się inwestorzy z USA czy innych części Europy.

W jakie spółki inwestują fundusze?

Z danych przedstawionych w raporcie PFR Ventures i Inovo VC wynika, że fundusze najczęściej inwestują w spółki z branży zdrowie – 13,7 proc. w 2022 roku. Trend utrzymuje się od 3 lat, chociaż wartość spada z roku na rok. Na drugim miejscu znalazła się branża transportowa i dostawcza, której znaczenie wzrosło w 2022 roku. Podium zamyka IT i Internet Services. Coraz większą rolę odgrywają również spółki z branży energetyki oraz deeptech.

Bez zmian w ciągu ostatnich 3 lat najwięcej spółek pracuje w modelu SaaS. W 2022 roku połowa firm, które korzystały z finansowania, funkcjonowała w ramach modelu subskrypcji / SaaS.

Przeczytaj także: Jak budować efektywne relacje inwestorskie?

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

6 barier w rozwoju startupów w 2022 roku. Co hamuje innowacyjne spółki w Polsce?

Następny Wpis

Pracownicy wracają do biur? Nowe wyniki badań

Powiązane wpisy

Jak fundusz venture capital wybiera spółkę? 5 kluczowych elementów w procesie decyzyjnym

Każdy fundusz posiada własną strategię inwestycyjną. Na decyzję wpływają takie czynniki jak etap rozwoju projektu czy branża. Można jednak wyróżnić uniwersalne i kluczowe elementy, które są brane pod uwagę przez fundusze na całym świecie. Inwestorzy uważnie analizuje przedstawiony pomysł oceniając potencjalne szanse na sukces rynkowy.
Avatar photo
Więcej

Pierwsza rozmowa z funduszem venture capital – na co zwrócić uwagę?

Pierwsze rozmowy z funduszami venture capital często przebiegają według podobnego schematu. Inwestorzy chcą poznać nie tylko konkretne dane liczbowe, ale również zespół realizujący projekt. W procesie decyzyjnym duże znaczenie ma zaangażowanie i znajomość własnego biznesu. Nawet projekt o widocznym potencjale rynkowym nie ma pewności, że otrzyma propozycje współpracy, jeżeli founder nie wykazuje pożądanych cech i zachowań.
Avatar photo
Więcej