fbpx

Rynek nieruchomości w Polsce. Tempo wzrostu hamuje, ale ceny za metr kwadratowy wciąż wysokie

Avatar photo
Narodowy Bank Polski przedstawił raport podsumowujący miniony kwartał na rynku nieruchomości. Analitycy NBP biorą pod uwagę nie tylko rynek pierwotny, ale również wtórny. Z najnowszych danych wynika, że tempo wzrostu cen nieco spowalnia, ale ceny transakcyjne za metr kwadratowy w największych miastach w Polsce pozostają wysokie. Za własne mieszkanie wciąż trzeba zapłacić niemal 20 proc. więcej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.
Ceny mieszkań w III kwartale 2022 – stawki transakcyjne 

Bez zmian najwięcej za metr kwadratowy trzeba zapłacić w Warszawie – 12 743 zł na rynku pierwotnym oraz 11 866 zł na rynku wtórnym. Na drugim miejscu plasuje się Kraków z cenami transakcyjnymi na poziomie – 11 669 zł na rynku nowych mieszkań oraz 11 037 zł wśród mieszkań używanych. Trzecie miejsce należy do Gdańska. W stolicy województwa pomorskiego cena transakcyjna w III kwartale na rynku pierwotnym wyniosła 11 599 zł, a na wtórnym – 10 880 zł. 

Stawkę na rynku pierwotnym zamyka Olsztyn – za nowe mieszkanie trzeba było zapłacić 7 451 zł za metr kwadratowy oraz niewiele mniej, bo 7 154 zł za lokal z rynku wtórnego. Taniej można było nabyć mieszkania z rynku wtórnego w Zielonej Górze (6 394 zł), Opolu (6 836 zł), Katowicach  (6 174 zł) oraz Kielcach (6 391 zł). 

Mniejsza liczba udzielanych kredytów i niepewność gospodarcza nie wpłynęły znacząco na wzrost cen mieszkań w Polsce. Średnia cena dla największych miast to 11 325 zł za metr kwadratowy czyli o 17,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok temu. Na rynku wtórnym wzrost wyniósł 8,3 proc. uwzględniając średnią cenę za metr kwadratowy. 

Dane przedstawione przez Narodowy Bank Polski zawierają informacje dotyczące 17 dużych miast w Polsce – miast wojewódzkich oraz Gdyni. 

Najszybciej mieszkania drożeją poza stolicą 

Biorąc pod uwagę transakcyjne ceny za metr kwadratowy rok do roku najszybciej drożeją lokale w Białymstoku. Ceny wzrosły o 25,8 proc. na rynku pierwotnym oraz 21, 6 proc. na rynku wtórnym. Duże zmiany zaliczyły również rynki w innych dużych miastach. W Opolu zanotowano najwyższy wynik na rynku pierwotnym – 38,4 proc. rok do roku, ale równocześnie dużo niższy na rynku wtórnym – 18,4 proc. rok do roku. 

W największych miastach, m.in. Warszawie, Krakowie czy Gdańsku ceny na rynku wtórnym rosły już wolniej – średnio 8,3 proc. w stosunku rok do roku. Rynek pierwotny zanotował mniejsze spowolnienie wzrostu cen za metr kwadratowy. Obecnie można obserwować duże rozbieżności między cenami nowych a używanych mieszkań. Analitycy Pekao zwrócili uwagę, że różnica jest największa od 2017 r. 

Porównując dane kwartał do kwartału można jednak zauważyć spadek cen za metr kwadratowy w kilku większych miastach. 

Na rynku pierwotnym spadek cen za metr kwadratowy zanotowano w: 

  • Gdyni – 12 385 zł w II kwartale, 11 908 zł w III kwartale, 
  • Katowicach – 9 449 zł w II kwartale, 9 229 zł w III kwartale, 
  • Olsztynie – 7 592 zł w II kwartale, 7 451 zł w III kwartale. 

Natomiast na rynku wtórnym ceny spadły kwartał do kwartału w: 

  • Katowicach – 6 288 zł w II kwartale, 6 174 zł w III kwartale, 
  • Lublinie – 7 893 zł w II kwartale, 7 707 zł w III kwartale, 
  • Poznaniu – 8 233 zł w II kwartale, 8 050 zł w III kwartale, 
  • Szczecinie – 7 930 zł w II kwartale, 7 572 zł w III kwartale. 

Wielu ekspertów prognozuje, że w kolejnych kwartałach ceny mieszkań na rynku wtórnym będą rosły jeszcze wolniej. W 2023 r. może dojść nawet do kilkuprocentowego spadku cen. 

Ile osób stara się o kredyt hipoteczny?

Z danych przedstawionych przez Biuro Informacji Kredytowej wynika, że w październiku br. o kredyt hipoteczny starło się 13,02 tys. osób. Zanotowano spadek o 67,2 proc. w porównaniu do okresu w roku ubiegłym. To jeszcze mniej chętnych niż w poprzednim miesiącu br. Popyt na rynku kredytów mieszkaniowych spada na co największy wpływ miały podwyżki stóp procentowych, zmiana w zasadach udzielania kredytów, a także widmo spowolnienia gospodarczego i niestabilna sytuacja za wschodnią granicą. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

5 elementów skutecznej burzy mózgów

Następny Wpis

Mój Prąd 4.0. Jakie zmiany w nowej edycji programu?

Powiązane wpisy