fbpx

Rośnie zainteresowanie polskich inwestorów nieruchomościami w Hiszpanii

Avatar photo
Hiszpania już od kilku lat wybierana jest najczęściej przez polskich inwestorów jako miejsce na zakup drugiego domu. Vela Poland rozwinęła swoją działalność, oferując hiszpańskie nieruchomości dla polskich nabywców — mówi Michał Ćwierzyk Prezes Zarządu Vela Poland

Zakup nieruchomości za granicą jest najlepszym sposobem na zdywersyfikowanie portfela nieruchomości. Mieszkania i domy to bardzo stabilne aktywa, z definicji odporne na szybkie wahania. Dzięki wyjściu na rynek zagraniczny dodatkowo zabezpieczamy swój portfel przed niespodziewanymi wypadkami, które dotykają jedną gospodarkę. Warto też nadmienić, że koszty zakupu nieruchomości np. na Costa Blanca, a co za tym idzie zdywersyfikowania aktywów, wcale nie są wyższe niż koszty zakupu w największych miastach Polski.  

Vela Poland rozwinęła swoją działalność, oferując hiszpańskie nieruchomości dla polskich nabywców. Hiszpania już od kilku lat wybierana jest najczęściej przez polskich inwestorów jako miejsce na zakup drugiego domu. 

Powiększające się grono polskich inwestorów na rynku hiszpańskim można zauważyć już od paru lat. Co wpływa na popularność inwestycji?

Większość inwestorów jest zainteresowana nowymi możliwościami, które zapewnia rynek zagraniczny. Zdarzają się prawdziwe okazje zakupowe w bardzo korzystnych cenach. Hiszpania dostarcza dużą ilość klientów zainteresowanych najmem turystycznym, a to gwarantuje satysfakcjonujące i pewne perspektywy zwrotu. Warto pamiętać również o plusach Hiszpanii – słońce, piękne morze, zabytki, kultura. Inwestorzy są więc zainteresowani inwestycją od strony finansowej oraz czysto prywatnej, rekreacyjnej.

Jak oceniają Państwo rynek nieruchomości w Hiszpanii oraz jak prognozujecie najbliższą przyszłość?

Dzisiaj rynek hiszpański wygląda bardzo interesująco. Duża ilość transakcji jest w stabilnym trendzie wzrostowym. Ceny są ciągle dużo niższe niż przed kryzysem w 2008 roku. Do tego pojawiają się dodatkowe grupy inwestorów np.  obecnie ściana wschodnia UE jest dużo bardziej widoczna. Obserwując sygnały z rynku uważamy, że zwiększony popyt będzie dominował jeszcze przez długi czas, a to zapewnia bardzo stabilną perspektywę inwestycyjną.

Jak dokładnie wygląda proces zakupu nieruchomości w Hiszpanii dla osoby, która na stałe mieszka w Polsce?

Sama transakcja jest przeprowadzana w sposób zbliżony do rynku polskiego. Potencjalny nabywca ogląda nieruchomość, pojawia się umowa rezerwacyjna i umowa notarialna. Klient wybiera nieruchomości, które chciałby zobaczyć i datę wizyty w Hiszpanii. Podczas pobytu na miejscu staramy się pokazać jak najwięcej mieszkań-tak, aby można było zobaczyć szeroki przegląd rynku. Jeżeli zapadnie decyzja, trzeba podpisać umowę rezerwacyjną -zablokować ofertę i jej cenę. W trakcie przygotowywania aktu notarialnego badamy stan prawny nieruchomości, składamy wnioski o numer podatkowy, zakładamy konto w banku. Jeżeli wszystko jest w porządku, klient przylatuje drugi raz na podpisanie aktu notarialnego i staje się właścicielem. Cała procedura może zająć maksymalnie do 8 tygodni. 

W obliczu stale wzrastającej inflacji, często kojarzy się nieruchomości z bezpieczną ochroną kapitału. Jaki wpływ na ten aspekt ma wybór lokalizacji nabywanych nieruchomości?

Naszym zdaniem ma dość duży. Inwestorzy z pewnością znają pojęcie dywersyfikacji portfela inwestycji. Pomaga ona przechować wartość w momentach kryzysu, niespodziewanych spadków lub zawirowań geopolitycznych. Zakup nieruchomości za granicą jest najlepszym sposobem na zdywersyfikowanie portfela nieruchomości. Mieszkania i domy to bardzo stabilne aktywa, z definicji odporne na szybkie wahania. Dzięki wyjściu na rynek zagraniczny dodatkowo zabezpieczamy swój portfel przed niespodziewanymi wypadkami, które dotykają jedną gospodarkę. Warto też nadmienić, że koszty zakupu nieruchomości np. na Costa Blanca, a co za tym idzie zdywersyfikowania aktywów, wcale nie są wyższe niż koszty zakupu w największych miastach Polski. Niewielka szeregówka w regionie Alicante blisko morza, z ogródkiem i wspólnym basenem kosztuje tyle samo, co małe dwupokojowe mieszkanie w Warszawie.

fot. Vela Poland

Obecnie Vela Poland prowadzi emisję. Jakie są plany na przyszłość firmy?

Nasze plany konsekwentnie ukierunkowane są na sprzedaż polskim klientom nieruchomości w słonecznych rejonach Europy. Z sukcesami realizujemy to już w Hiszpanii na Costa Blanca i rozszerzamy obecnie zakres naszej działalności o Costa del Sol, a jednocześnie wdrażamy oferty nieruchomości z Francji, Chorwacji i niebawem także Portugalii. Prowadzona właśnie emisja akcji pozwoli nam jeszcze w tym roku sprzedawać nieruchomości z wymienionych rynków klientom z Belgii i Holandii. Emisja trwa do 25 lipca 2022, więc został ostatni miesiąc na dołączenie do grona naszych akcjonariuszy. Poprzednia emisja akcji, dzięki której zgromadziliśmy ponad 700 tys. zł, pozwoliła nam na dynamiczne wejście na rynek chorwacki i francuski. Dzięki pozycjonowaniu i aktywności w internecie jesteśmy marką rozpoznawalną i wybieraną przez klientów. Przekłada się to na realizację założeń biznesowych, a jak pokazał pierwszy kwartał, pozyskiwana liczba klientów i finalna sprzedaż kilkakrotnie przekroczyły zakładane wyniki. Nie bez znaczenia dla potencjalnych inwestorów będzie też fakt planowanego wejścia spółki na alternatywny rynek akcji – NewConnect. Zarząd podjął już uchwałę rozpoczynającą cały proces. Jak widać, pracujemy bardzo intensywnie całym zespołem Vela Poland, aby maksymalnie wykorzystać dynamikę i ciągle się rozwijać.

fot. Vela Poland

Costa Blanca

Costa Blanca to niezwykle popularny region w Hiszpanii w okolicy miasta Alicante. Dzieli się na część północną i południową. Mniej więcej pośrodku, pomiędzy Alicante i Elche znajduje się międzynarodowy port lotniczy. Część północna jest bardziej górzysta. Główne ośrodki miejskie to Calpe i Benidorm. W miastach i ich pobliżu lokuje się również najwięcej inwestycji. Część południowa jest bardziej płaska i oddalona od gór, największym miastem jest tutaj Torrevieja. Cała Costa Blanca dysponuje dużą ilości atrakcji turystycznych, dobrą infrastrukturą oraz ciepłym, łagodnym klimatem. Pod względem inwestycyjnym każda z lokalizacji w tym regionie ma coś ciekawego do zaoferowania. Inwestorów zainteresowanych zakupem nieruchomości zachęcamy do lokowania inwestycji w pobliżu szeroko rozumianej infrastruktury rekreacyjnej – plaż, pól golfowych, ośrodków przyciągających ludzi nawet poza wysokim sezonem turystycznym.

Costa del Sol

Costa del Sol to śródziemnomorskie wybrzeże Andaluzji. Głównym ośrodkiem miejskim jest Malaga, gdzie znajduje się rozwinięte lotnisko. W tym regionie mamy do dyspozycji niezwykle ciepłe morze oraz wysokie góry, ze szczytami o wysokości ponad 3000 m n.p.m., wchodzące praktycznie na wybrzeże. Costa del Sol charakteryzuje się dużą ilością bardzo prestiżowych i luksusowych inwestycji. Warto wymienić miasto Marbella które stało się światowym symbolem luksusu i bogactwa. Wzdłuż wybrzeża, między Malagą a Gibraltarem ciągną się miasta i miasteczka, które mogą okazać się bardzo dobrym kierunkiem inwestycyjnym. Niezwykłe piękno wybrzeża, szerokie piaszczyste plaże i doskonała pogoda przyciągają miliony turystów, żeglarzy, miłośników gór. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Tworzy to idealne warunki dla inwestorów myślących o wynajmie krótkoterminowym. Należy dodać,  że ceny na wybrzeżu Costa del Sol są wysokie. Renoma i marka regionu wpływają na bardzo duży popyt na nieruchomości w tym regionie.

Przeczytaj również „ Co warto wiedzieć o inwestycjach za granicą?”

Total
4
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni wpis

Koniec kryptowalut? Bitcoin notuje spadki

Następny Wpis

Czy warto inwestować w obligacje? – rodzaje, korzyści, zmiany

Powiązane wpisy

Otwarcie rynku kredytów w UE? Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu składa wniosek do Komisji Europejskiej

Polacy płacą nawet ponad czterokrotnie wyższe odsetki od kredytu niż Niemcy. Jak wskazuje prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak - przy kredycie na 30 lat wynoszącym 400 tys. zł w Polsce odsetki wyniosą 558 tys. zł, a w Niemczech - 132 tys. zł. SSBB złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o otwarcie rynku i łatwiejsze zaciąganie kredytów na terenie UE.
Avatar photo
Więcej

Charakterystyka energetyczna. W kwietniu ważne zmiany dla właścicieli i zarządców budynków

Od 28 kwietnia 2023 roku świadectwo energetyczne będzie obowiązkowe. Zmiany są wynikiem wdrożenia przepisów wynikających z prawa europejskiego. Właściciele oraz zarządcy budynków będą zobowiązani przekazać świadectwo nabywcy czy najemcy nieruchomości. Nowelizacja przepisów ma służyć promocji budownictwa efektywnego energetycznie, a także zwiększać świadomość dotyczącą oszczędności energii.
Avatar photo
Więcej

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Z raportu EY "Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023" wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.
Avatar photo
Więcej