Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych mogą mieć różną politykę dotyczącą reinwestycji, np. w kwestii limitu czasowego. Jednym z najważniejszych warunków jest posiadanie członkostwa w danym funduszu.
Czym jest reinwestycja?
Reinwestycja polega na ponownej inwestycji. W Polsce popularna jest definicja precyzująca, że jest to ponowne otrzymanie praw do jednostek uczestnictwa w funduszu po zbyciu. Polityka wielu funduszy zakłada, że przy określonych warunkach uczestnik nie musi ponosić opłat manipulacyjnych w trakcie reinwestycji. Znaczenie ma głównie limit czasowy zawarty w prospekcie funduszu.
Reinwestycja na przykładzie lokaty bankowej
Popularny przykład reinwestycji to lokata w banku, ale wyłącznie o oprocentowaniu złożonym – odsetki są naliczane po określonym czasie, np. dziennie czy rocznie. Mechanizm reinwestycji polega na tym, że zmienia się wysokość podstawy służącej do obliczenia prowizji. Kwota zostaje powiększona o oprocentowanie z poprzedniego okresu. Kapitał inwestora tworzą powiększające się środki. Lokata bankowa o oprocentowaniu prostym nie podlega reinwestycji – odsetki naliczane są od kwoty o niezmieniającej się wartości.
Reinwestycja w funduszu inwestycyjnym
Wielu inwestorów decyduje się na reinwestycję, kiedy zakupione aktywa zaczynają tracić wartość, a nawet przynoszą straty. Od aktywności i zaangażowania inwestora zależy podjęta decyzja. Część decyduje się na pogodzenie się ze stratą. Niektóre fundusze umożliwiają jednak reinwestycję polegającą na możliwości wycofania środków w ramach jednostek uczestnictwa z określonych funduszy, a następnie ponowną wpłatę bez prowizji.
Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych określają limit czasowy. Zazwyczaj w ciągu 60 – 90 dni wypłacone środki muszą ponownie zostać zainwestowane w ramach funduszu albo subfunduszu. Niektóre jednostki umożliwiają wpłatę nie tylko na fundusz, z którego środki zostały wypłacone, ale na dowolny. Warto szczegółowo zapoznać się informacjami zawartymi w prospekcie informacyjnym.
Inwestor może zatrzymać dalszą utratę wartości kapitału albo stratę oddalić w czasie.
Jakie ryzyko wiąże się reinwestycją?
Z ryzykiem reinwestycji mierzą się głównie posiadacze papierów wartościowych generujących stały zysk, którzy zdecydują się na reinwestycję zwrotów z inwestycji – przede wszystkim mowa tutaj o obligacjach. Na ryzyko wpływ ma wysokość stóp procentowych, termin zapadalności oraz wartość kuponu.
Jak zminimalizować ryzyko? Eksperci zalecają inwestycję w produkty o długim terminie ważności, a także rozważenie obligacji pozwalających generować wysokie dochody.