fbpx

Ponad 80 proc. Polaków wie, czym są kryptowaluty

Avatar photo
Ponad 80 proc. Polaków wie, czym są kryptowaluty i Bitcoin wynika z najnowszego badania zleconego przez portal OdkryjBitcoin.pl. Chociaż w kraju panuje duża świadomość jedynie 16 proc. korzystało z Bitcoina albo innych kryptowalut. Wciąż powszechna jest opinia, że wirtualna waluta wiąże się z wysokim poziomem ryzyka i nie jest bezpieczną inwestycją długoterminową.
Polacy na rynku kryptowalut 

Kryptowaluty od lat wzbudzają zainteresowanie na rynku. Zwolennicy widzą w nich przyszłość finansów – ochronę przed inflacją, początek globalnej rewolucji i krok milowy w świecie wirtualnych płatności. Natomiast przeciwnicy zwracają uwagę na rosnącą bańkę spekulacyjną, której pęknięcie może przynieść katastrofalne skutki. Nie ufają również walutom cyfrowym uznając je za chwilową modę, nieefektywny środek płatności czy skomplikowaną strukturę rynku. 

W badaniu Assay Index. Wskaźnik gotowości

inwestycyjnej Polaków 2021 aż 13 proc. respondentów wskazało, że kryptowaluty są korzystną formą finansowania. Głównie byli to młodzi mężczyźni w wieku 18-34 lata. 

Tymczasem na światowym rynku walut cyfrowych angażują się nie tylko inwestorzy prywatni, ale również i instytucjonalni. Polacy mają świadomość, czym jest Bitcoin oraz inne cyfrowe waluty, ale wciąż brakuje wiedzy na temat rzeczywistego stanu rzeczy. Bitcoin to najpopularniejsza waluta cyfrowa. Wyróżnikiem jest brak powiązań z wewnętrznymi systemami obowiązującymi w państwach. Kryptowaluta nie podlega emisji przez banki centralne, a żaden kraj nie jest gwarantem. Zdecentralizowany charakter waluty cyfrowej sprawia, że jej wartość na dany dzień opiera się głównie na spekulacjach. 

Warto jednak zauważyć, że obecnie rynek kryptowalut notuje spadki. Obecnie Bitcoin wyceniany jest za ok. 16,8 tys. dolarów. Rok temu wartość wynosiła ponad 300 proc. więcej – ok. 68 tys. dolarów. Niekorzystnie na ocenę wpływa również upadek jednej z największych giełd kryptowalut FTX. 

Z badania zleconego przez portal  OdkryjBitcoin.pl. wynika, że 84 proc. ankietowanych wie, czym są kryptowaluty i Bitcoin. Natomiast Polaków jedynie 16 proc. korzystało z Bitcoina albo innych kryptowalut. Organizatorzy badania zwracają uwagę, że jednym z powodów może być duża różnica w zakupie i obrocie cyfrową walutową w porównaniu do walut zagranicznych albo klasycznych akcji czy obligacji.  

Bitcoin czy złoto? 

Chociaż Polacy mają świadomość, czym są kryptowaluty nie decydują się na ich zakup ani nie postrzegają aktywów jako bezpiecznych inwestycji długoterminowych. 

Ankietowani usłyszeli pytanie dotyczące inwestycji dużej sumy w Bitcoina albo złoto na czas 10 lat bez możliwości wcześniejszego wycofania się z inwestycji. 56,2 proc. osób wskazało, że złoto to lepsze rozwiązanie i zabezpieczenie środków finansowych w długiej perspektywie. 

Rosnąca inflacja i niepewna sytuacja gospodarcza na świecie sprawiają, że inwestorzy szukają bezpiecznych miejsc do lokaty kapitału. Wśród najczęściej wymienianych sposobów na zabezpieczenie, ale również pomnażanie środków wymienia się inwestycję w złoto. 

Czy złoto można uznać za bezpieczną przystań finansową? Wielu inwestorów zwraca uwagę na zbyt dużą wiarę w niezawodność inwestycji w kruszec. Jak w przypadku każdej formy lokaty kapitału konieczna jest przemyślana strategia działania, wiedza na temat zjawisk ekonomicznych oraz regularne monitorowanie sytuacji gospodarczej. Inwestycja w złoto może stać się bezpieczną przystanią pod warunkiem, że inwestor wykaże się wiedzą i doświadczeniem, ale także ostrożnością. Za sukces odpowiada również dopasowanie formy inwestycji do własnego portfela.

Z badania Assay Index wynika, że za najbezpieczniejsze oraz najbardziej zyskowne inwestycje uznawane są nieruchomości (58 proc.), metale szlachetne (33 proc.) oraz dzieła sztuki (18 proc.). Panujące przekonania i niewielka wiedza o inwestycjach sprawiają, że osoby bez doświadczenia wybierają formy związane z rzeczywistym obiektem. Lokowanie kapitału w złoto wydaje się prostsze i mniej abstrakcyjne niż instrumenty finansowe.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Czym jest i jak zbudować silną markę?

Następny Wpis

Kwalifikacje na rynku pracy. Wykształcenie wyższe coraz mniej ważne?

Powiązane wpisy

Czym jest finansowanie dłużne?

Finansowanie dłużne to jeden ze sposób na uzyskanie środków potrzebnych do prowadzenia i rozwoju działalności. Niewielu przedsiębiorców jest w stanie korzystać wyłącznie z wewnętrznych źródeł przez cały okres istnienia firmy. Szczególnie na początkowym etapie niezbędne okazują się środki pozyskane od osób czy instytucji zewnętrznych. 
Avatar photo
Więcej

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiły, że wielu inwestorów zaczęło szukać alternatywnych metod ochrony wartości kapitału. Popularność zaczęły zyskiwać m.in. inwestycje w dzieła sztuki, biżuterię, metale szlachetne czy alkohole. Lokowanie środków w materialnych przedmiotach zyskuje popularność nie tylko wśród mniej doświadczonych osób, ale również inwestorów, którzy od lat działają na rynku.
Avatar photo
Więcej