fbpx

Ponad 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci do 2030 roku, czyli jak branża IoT zmienia rzeczywistość

Avatar photo
Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) to rozwiązania, które coraz powszechniej wkraczają w rzeczywistości pojedynczych użytkowników i dużych organizacji. Smart Home, inteligentne systemy samochodowe czy lodówka, która samodzielnie zamawia brakujące produkty… szacunki wskazują, że na świecie będzie ponad 50 miliardów urządzeń podłączonych do sieci. Rozwiązania oferowane przez branżę IoT stają się coraz popularniejsze, a korzyści z ich stosowania docierają do rosnącej liczby użytkowników.
Czym jest IoT? 

Internet Rzeczy to sieć połączonych ze sobą urządzeń, które zbierają i wymieniają się informacjami. Wyposażone są w czujniki, systemy oraz inne narzędzia, które umożliwiają wzajemną komunikację. Do sieci podłączone są urządzenia o prostych i złożonych systemach działania – od telefonów komórkowych i sprzętu AGD po maszyny przemysłowe. Internet Rzeczy kreuje nowe zastosowania i nieoczywiste zachowania konsumenckie w ramach nowoczesnych modeli biznesowych. Duży wpływ na rozwój Internetu Rzeczy ma rozwój sztucznej inteligencji oraz sieci 5G. 

Dane przedstawione przez serwis Statista wskazują, że liczba urządzeń podłączonych do sieci na świecie wyniesie prawie 40 miliardów do 2025 roku, a do 2030 – około 50 miliardów. Z kolei McKinsey podaje, że wartość rynku do 2025 roku ukształtuje się na poziomie o 4 do 11 bilionów dolarów. Obecnie najbardziej rozwinięte rynki IoT są w krajach azjatyckich, a tuż za nimi w Ameryce Północnej oraz Europie. 

Wartość polskiego rynku w 2020 roku wynosiła 8,6 miliardów złotych, a światowego nawet 244,4 miliardy dolarów. Dotychczas w Polsce największymi operatorami MNO byli: Orange, T-Mobile, Play i Plus. Wiele firm nie weszło na rynek przez ograniczenia technologiczne. 

Urządzenia, które poprawiają komfort życia 

Urządzenia IoT muszą zostać opracowane w taki sposób, żeby równocześnie wykorzystywać wysoką moc obliczeniowa i niskie zapotrzebowanie na energię. Coraz częściej stosuje się odnawialne źródła energii, np. ogniwa fotowoltaiczne w mniejszej skali niż w domowej elektrowni. Urządzenia powinny również posiadać wewnętrzne systemy informujące o konieczności wymiany. Producenci muszą wykazać się dużą elastycznością w projektowaniu i umiejętnością dopasowania do użytkowników. 

Rozwiązania IoT sprawiają, że życie użytkowników staje się wygodniejsze, łatwiejsze i przyjemniejsze. Duży poziom automatyzacji pozwala usprawnić codzienne zajęcia i decyzje, a zaoszczędzony czas wykorzystać na rodzinę czy hobby. Inteligentne urządzenia mogą być pojedynczym produktem albo częścią większego systemu. 

Urządzeń podłączonych do sieci będzie coraz więcej, wskazują szacunki i prognozy ekspertów z różnych krajów i organizacji. Prognozy przedstawione przez Statista podkreślają, że Internet Rzeczy nie jest chwilowym trendem, ale procesem, który już się zaczął. Wydatki na transformację w latach 2018 – 2023 mają wzrosnąć z 646 miliardów do ponad 1 biliona. 

Internet Rzeczy – korzyści dla wielu branż w Polsce i na świecie 

Internet Rzeczy w przemyśle 

IoT znajduje zastosowanie w przemyśle, a dokładniej w urządzeniach i systemach służących do utrzymania ilości oraz jakości produkcji, a także szeregu analiz m.in. zwiększających wydajność. Rozwiązania z obszaru Internetu Rzeczy umożliwiają optymalizację warunków pracy i parametrów na liniach produkcyjnych. Pozwalają obniżyć koszty, ograniczyć ryzyko problemów technicznych czy zwiększyć wydajność nawet na kilku polach – na linii produkcyjnej, w zakresie zarządzania zapasami czy łańcuchem dostaw. 

IoT i motoryzacja

Motoryzacja to kolejna branża, w której inteligentne urządzenia znajdują coraz szersze zastosowanie. Statista szacuje, że liczba wykorzystywanych urządzeń ma wynieść nawet 164 miliony w 2025 roku na terenie UE. Tymczasem w 2016 roku wartość ta wynosiła około 45 milionów. 

Rozwiązania pozwalają m.in. na zbieranie, magazynowanie informacji o stanach technicznych pojazdów, połączenie pojazdu z siecią wifi czy zdalne sterowanie kilkoma pojazdami. 

IoT w motoryzacji zwiększa nie tylko komfort jazdy, ale również bezpieczeństwo. 

Smart Home

Rozwiązania Smart Home to jedne z najpopularniejszych i najczęściej zauważonych w obszarze IoT. Zdalnie sterowanie oświetleniem czy zamykanie bramy, optymalizacja parametrów klimatyzacji, a nawet lodówka, która samodzielnie składa zamówienie na brakuje produkty. Coraz powszechniejsze są technologie Smart wykorzystywane w całych budynkach, a nawet miastach. 

Internet Rzeczy w medycynie 

W branży medycznej rozwiązania IoT pozwalają zadbać o stan pacjenta i optymalizować pracę personelu. Wykorzystuje się systemy informujące o parametrach pacjenta, systematyczne monitorowanie stanu zdrowia czy zbieranie danych umożliwiające światowy rozwój medycyny. 

Total
9
Shares
Poprzedni wpis

9 rad, jak skutecznie sprzedawać przez telefon

Następny Wpis

Farmy fotowoltaiczne w Polsce – inwestycja, warunki, zyski

Powiązane wpisy