fbpx

Polskie jednorożce 2022. Które startupy mają szansę zabłysnąć w nowym roku?

Avatar photo
Jednorożec to startup o wycenie minimum miliarda dolarów. W Polsce najczęściej wymieniane są dwie spółki – Booksy i DocPlanner. Wciąż brakuje jednak oficjalnych informacji potwierdzających, że na rodzimym rynku startupowym wyrosły spółki o obecnej wartości ponad miliarda dolarów. Czy wkrótce dowiemy się więcej? Które startupy mają szansę zabłysnąć w nowym roku?

Wielu ekspertów prognozuje, że w nowym roku potwierdzą się założenia dotyczące DocPlanner i Booksy. Jeżeli startupy zdecydują się na nowe rudy finansowania możemy spodziewać się ogłoszenia aktualnych wycen. W kolejce do prestiżowego grona jednorożców ustawiają się już kolejne polskie startupy o dużym potencjale.  

DocPlanner i Booksy – pierwsze polskie jednorożce? 

DocPlanner to serwis łączący lekarzy z pacjentami. Pozwala umówić wizytę oraz ocenić specjalistów bez wychodzenia z domu. Mariusz Gralewski stworzył portal internetowy dedykowany prywatnej opiece zdrowotnej, który zyskuje coraz większą popularność na całym świecie. We wrześniu 2021 roku po raz pierwszy pojawiła się informacja o dołączeniu DocPlanner do grona jednorożców. Według analiz Dealroom spółka osiągnęła wycenę ponad miliarda dolarów podczas nieujawnionej rudy finansowania w sierpniu. 

Booksy umożliwia umawianie online wizyt w salonach branży health & beauty – kosmetyczek, fryzjerów czy masażystów. Jeden z założycieli spółki Stefan Batory nie zaprzecza, że Booksy osiągnęło wycenę w wysokości ponad miliarda złotych. Informacja wciąż pozostaje nieoficjalna. Batory podkreśla, że o jednorożcu możemy mówić w momencie, gdy spółka sprzedaje abo emituje akcje pozyskując finansowanie. Następną rundę Booksy zaplanowano na 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że już wkrótce poznamy więc oficjalną informację o statusie Booksy. 

Kto dołączy do grona jednorożców?

DocPlanner i Booksy to liderzy na polskim rynku startupowym. Coraz częściej jednak wskazuje się kolejne spółki, które mają dużą szansę dołączenia do prestiżowego grona jednorożców.

Brainly to jedna z najczęściej wskazywanych spółek. Największa na świecie platforma działająca na rynku edukacji online łączy uczniów szukających pomocy osobami znającymi rozwiązanie zagadnień. Obecnie Brainly zrzesza ponad 100 mln uczniów i rodziców z 35 krajów, a we wszystkich rundach finansowania portal pozyskał około 150 mln dolarów.  

Drugą spółką o dużym potencjale jest LiveChat. Wrocławski startup zajmuje się produkcją oraz dystrybucją aplikacji i narzędzi do komunikacji online pomiędzy firmą a klientami (LiveChat). Dostarcza również platformę umożliwiającą projektowanie chatbotów (ChatBot), a także system obsługi klientów (HelpDesk) oraz aplikację pozwalającą tworzyć i udostępniać bazy wiedzy (Knowledge Base). Spółka obecna jest na ponad 150 rynkach na całym świecie. Polski startup współpracuje m.in. z Ikea, McDonald’s, Unilever, LG czy Ryanair. 

Wielu ekspertów wymienia również takie spółki jak, np. Cosmose Al, czyli spółkę zbierającą dane o klientach e-commerce, Synerise – platformę oferującą usługi dla biznesu, czy startup produkujący mikrosatelity Iceye.  

Dobrym przykładem jest również Ramp, czyli startup specjalizujący się w systemach płatności wykorzystujących kryptowaluty. W 2021 roku spółka zrealizowała kolejną rekordową serię A kilka miesięcy po zamknięciu rundy seed o wartości 37 mln zł. Pozyskano ponad 220 mln zł. 

Do statusu jednorożca zbliża się również fintech Uncapped czy platforma umożliwiająca podpisywanie dokumentów przez Internet – Autenti. 

Potencjał polskiego rynku startupów 

Chociaż w Polsce wciąż brakuje oficjalnego jednorożca, rodzimy rynek odznacza się coraz większym potencjałem. Wykwalifikowani pracownicy, dostęp do uczelni technicznych czy dobra infrastruktura biznesowa to czynniki sprzyjające rozwojowi rynku startupowego. 

Coraz więcej globalnych korporacji decyduje się na tworzenie oddziałów w Polsce. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim obsługa IT. Polacy mają więc szansę zdobywać doświadczenie w największych firmach na świecie. Otwierając własny biznes posiadają zaplecze w postaci wiedzy i kwalifikacji umożliwiających dobry start na rynku.

Total
17
Shares
Poprzedni wpis

Popularność grozy. Dlaczego sięgamy po gry z gatunku horror i survival?

Następny Wpis

Czy nieruchomości to wciąż bezpieczna przystań?

Powiązane wpisy

Startup od zera. ChatGPT w roli szefa

Chociaż ChatGPT pojawił się na rynku kilka miesięcy temu, wciąż wzbudza zainteresowanie w różnych środowiskach na całym świecie. Specjaliści testują i znajdują nowe zastosowania dla modelu stworzonego przez OpenAI. W marcu br. João Ferrão dos Santos, inżynier i marketingowiec zajmujący się wsparciem strategicznym dla startupów rozpoczął eksperyment, w którym założył startup i przekazał sztucznej inteligencji podejmowanie wszystkich decyzji. Jak przedstawiają się wyniki po kilku miesiącach? 
Avatar photo
Więcej