fbpx

Polski startup przygotuje ChatGPT na europejskie rynki

Avatar photo
O ChatGPT mówi już całe środowisko technologiczne i nie tylko. Kolejna rewolucja w automatyzacji pracy i rozwoju sztucznej inteligencji zbliża się wielkimi krokami. Jedni z niecierpliwością czekają na kolejne testy, a w nowym rozwiązaniu upatrują rewolucji technologicznej. Inni obserwują doniesienia z dystansem, podsumowując wady rozwoju sztucznej inteligencji. Bez wątpienia żaden przedstawiciel branży IT, marketingu online czy e-commerce nie przejdzie obok ChatGPT obojętnie. Warto jednak wiedzieć, że aplikacja może zrewolucjonizować nie tylko branżę internetową, ale również wiele innych obszarów życia jak medycyna, prawo, finanse czy matematyka.
ChatGPT – przed nami kolejna rewolucja w automatyzacji pracy?

ChatGPT to chatbot generujący odpowiedzi na zapytania wprowadzone przez użytkownika stworzony przez amerykańską firmę OpenAI. Wykorzystuje model języka GPT-3. Prototyp został uruchomiony 30 listopada 2022 r. a narzędzie już przyciągnęło rzeszę osób zainteresowanych skutecznością oraz funkcjonalnością prezentowanych rozwiązań. ChatGPT pobił dotychczasowe rekordy technologicznych gigantów. W ciągu 5 dni zebrał ponad milion użytkowników. Eksperci porównują, że Facebook potrzebował na to 10 miesięcy, Instagram – 2,5 miesięcy, a Netflix – 41 miesięcy. Wciąż trwają prace nad ulepszeniem rozwiązania, ale wstępne testy okazują się satysfakcjonujące. ChatGPT pozwala tworzyć artykuły o różnym stopniu zaawansowania, opowiadania, teksty piosenek, tłumaczenia czy dłuższe prace naukowe. Narzędzie ma służyć również programistom do tworzenia kodu czy nawet rozwiązywania zadań matematycznych.

Kolejne media donoszą jednak o testach zdanych przez ChatGPT. Okazuje się, że narzędzie poradziło sobie nie tylko ze stworzeniem tekstu, ale również specjalistycznymi testami z innych dziedzin, np. medycyny czy biznesu. Jak informuje portal indianexpres.com ChatGPT poprawnie wykonał wszystkie trzy części amerykańskiego egzaminu lekarskiego. Chociaż wyniki nie były najwyższe, egzamin został zaliczony. Sztuczną inteligencję wykorzystano również do zaliczenie testu biznesowego MBA. Funkcjonalność ChatGPT sprawdzano również w polskich warunkach. Odpowiedzi AI pozwoliły zdać egzamin maturalny z języka polskiego czy egzamin ósmoklasisty.

ChatGPT – szansa czy zagrożenie?

Dużym zagrożeniem związanym z upowszechnieniem ChatGPT jest nie tylko utrata pracy przez część pracowników biurowych, ale również szerzenie dezinformacji. Mechanizmy narzędzia nie są jeszcze w stanie odróżnić informacji nieprawdziwych oraz fake newsów od rzetelenych danych.

Amerykańskie media zwracają uwagę na poruszenie, jakie ChatGPT wywołał w środowisku Googla. Dotychczas technologiczny gigant miał zachowawcze podejście do wprowadzania produktów wykorzystujących sztuczną inteligencję. Kolejne zmiany na rynku zmuszają jednak do bardziej aktywnego podejścia. Media zwracają uwagę, że jeszcze w tym roku w portfolio firmy mają pojawić się rozwiązania wykorzystujące AI.

SentiOne przygotuje europejską odpowiedź na ChatGPT

SentiOne, czyli polska firma zajmująca się wsparciem marek w zakresie monitoringu Internetu oraz automatyzacji obsługi klienta zapowiedziała pracę nad europejską odpowiedzią na ChatGPT. Bartosz Baziński, COO i współzałożyciel SentiOne podkreślił, że nikt nie zbuduje lepszego modelu dla języka polskiego, a następnie dla innych języków europejskich, niż SentiOne. Wykorzystywane modele sztucznej inteligencji pozwolą na zaprezentowanie skutecznego produktu.

SentiOne dąży do objęcia pozycji lidera w dostarczaniu technologii AI dla biznesu, a przede wszystkim finansów, ubezpieczeń, medycyny oraz telekomunikacji. Zdaniem SentiOne do dostarczenia produktu na rynek polski i europejski niezbędne jest: nieprzebrana ilość danych publicznych pozyskana dzięki monitoringowi sieci, doświadczenie w budowaniu autorskiego modelu AI wykorzystujące sieci neuronowe, know-how oraz dostęp do danych dziedzinowych dzięki doświadczeniu w budowaniu chatbotów i voicebotów.  

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Czy warto inwestować w sztukę?

Następny Wpis

5 największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Powiązane wpisy

Rewolucja w transmisji danych. IOTeam z innowacyjną Kartą Super SIM

Internet Rzeczy to jedna z najszybciej rozwijających się branż na świecie. Obecnie nawet 25 proc. Polaków korzysta z urządzeń IoT, a wartość rynku rośnie systematycznie z roku na rok. IOTeam prezentuje rozwiązanie szyte na miarę nowoczesnych potrzeb i oczekiwań użytkowników. Innowacyjna karta SIM łączy niskooergetyczą transmisję z rozwiązaniem GSM zapewniając wysokiej jakości transmisję danych.
Avatar photo
Więcej
cyberzpieczenstwo w polsce

Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Jakie startupy tworzą branżę?

Cyberbezpieczeństwo zyskuje coraz większe znaczenie na całym świecie. Pracując, ucząc się czy robiąc zakupy w przestrzeni online użytkownicy narażeni są na ataki i oszustwa. Wiele osób przeniosło do Internetu nie tylko część życia prywatnego, ale również zawodowego. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem oferują innowacyjne rozwiązania zabezpieczające przed m.in. wyciekiem danych czy wyłudzeniami.
Avatar photo
Więcej

Drill Deal – Oil Tycoon zadebiutuje na PC już 9 marca

Drill Deal – Oil Tycoon, nowa strategia ekonomiczna, w której gracz zarządza platformą wiertniczą i buduje wydobywczą potęgę. Tytuł oferuje m.in. zróżnicowaną rozgrywkę, humorystyczny klimat oraz uroczą grafikę wokselową. W ciągu kilku kolejnych miesięcy Drill Deal – Oil Tycoon ma trafić też na PlayStation 4, PlayStation 5, Xbox One, Xbox Series X/S i Nintendo Switch.
Avatar photo
Więcej