fbpx

Polacy szukają nowej pracy i chcą zarabiać więcej. Wyniki badania Pracuj.pl – Mobilność zawodowa Polaków 2023 

Avatar photo
Z najnowszego badania Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku zrealizowanego przez Pracuj.pl wynika, że aż 41 proc. respondentów aktywnie szuka pracy albo planuje zmienić ją w najbliższym czasie. Równocześnie 84 proc. badanych jest otwartych na przyjęcie nowego zatrudnienia w przypadku ciekawej oferty. Niepewność rynkowa nie sprawia, że pracownikom zależy na utrzymaniu obecnego stanowiska. Duża część osób wykazuje inicjatywę i chętnie podejmie się nowego wyzwania. W ostatnich latach rynek pracy zmienia się dynamicznie głównie za sprawą pandemii, która wprowadziła nowe modele pracy, ale również wojny w Ukrainie czy wysokiej inflacji.

Badanie Mobilność zawodowa Polaków w 2023 roku zrealizowało ARC Rynek i Opinia na zlecenie serwisu Pracuj.pl w marcu br. Pomiar wykonany metodą CAWI dotyczył próby 2044 Polaków w wieku 18-65.

Nowa praca od zaraz 

41 proc. ankietowanych szuka pracy albo planuje szukać w najbliższym czasie. W porównaniu z ubiegłym rokiem zanotowano wzrost o 5 punktów procentowych. Pracuj.pl wskazuje, że więcej niż połowa badanych nie ma planów związanych ze zmianą obecnego pracodawcy. Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku najmłodszych pracowników. Wśród pokolenia Z aż 59 proc. respondentów wskazało, że szuka nowej pracy albo chce zmienić ją w najbliższych miesiącach. Nie jest zaskoczeniem, że w najstarszej grupie ankietowanych dominuje stabilizacja i brak chęci zmiany zatrudnienia. Aż 80 proc. osób w wieku od 55 do 65 lat nie szuka i nie zamierza zmienić pracy. 

Dodatkowo ponad 80 proc. ankietowanych zadeklarowało, że chociaż nie szuka aktywnie nowego pracodawcy to rozważyłbym ciekawą ofertę pracy, gdyby się pojawiła. Pracuj.pl podkeśla, że ponownie najaktywniejszą grupą są przedsawiciele generacji Z. Konstancja Zyzik, ekspertka ds. rekrutacji i rozwoju talentów w Pracuj.pl zwróciła uwagę, że mobilność zawodowa Polaków rośnie z roku na rok. Szczególnie młodzi pracownicy dostrzegają szansę na rozwój w nowym miejscu. 

Polacy na rynku pracy 

Z danych wynika, że aż 73 proc. ankietowanych kieruje się wynagrodzeniem w trakcie wyboru pracy. Na drugim miejscu znalazło się bezpieczeństwo i stabilność zatrudnienia – 51 proc. badanych. Ważne czynniki to również łatwy i szybki dojazd do pracy – 38 proc. oraz możliwość wykonywania obowiązków w elastycznych godzinach pracy – 31 proc. Polacy zwracają również uwagę na formę – praca zdalna, hybrydowa czy stacjonarna – 21 proc.

Dlaczego Polacy szukają nowej pracy? Wśród powodów dominuje chęć otrzymywania wyższego wynagrodzenia – 57 proc. ankietowanych. Nieco niższej znalazł się brak możliwości rozwoju oraz awansu – 26 proc. a także poczucie niedocenienia – 22 proc. Wśród ankietowanych 17 proc. jest zainteresowanych przebranżowieniem albo zmianą zawodu. 

Pracownicy świadomi kryzysu?

Z badania Pracuj.pl wynika również, że chociaż pracownicy chętnie zmieniliby pracę to są świadomi zmian zachodzących na rynku. 46 proc. ankietowanych wskazało na widoczny spadek ofert w stosunku do roku ubiegłego. Dodatkowo spadki zauważyło więcej kobiet (50 proc.) niż mężczyzn (41 proc.). Jak podkreśla serwis dysproporcję zauważyło 55 proc. respondentów w wieku od 55 do 65 lat. Natomiast wśród najmłodszych pracowników zmianę dostrzega 34 proc. 

W 2022 roku serwis Pracuj.pl zanotował rekordowe ożywienie. Po raz pierwszy łącznie pracodawcy opublikowali ponad milion ofert. Jak podsumowują eksperci serwisu, mimo globalnego spowolnienia gospodarczego, duża liczba firm działających w Polsce pozostała aktywna. Zmiany gospodarcze sprawiły, że wielu pracodawców zmieniło sposób prowadzenia rekrutacji. Obecnie coraz bardziej liczy się przejrzysta komunikacja, a skróceniu uległy procesy rekrutacyjne. Selektywne podejście można obserwować zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Z wyników badania Pracuj.pl wynika, że aż 44 proc. ankietowanych wysyła mniej CV i głębiej zastanawia się nad aplikacją. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Ile wynosi dług publiczny Polski? 

Następny Wpis

Fotowoltaika w Polsce znów bije rekordy. Czy to oznaka stabilizacji? 

Powiązane wpisy

Jak pracować z trudnym klientem?

Krzyczy, szantażuje, szuka litości albo nie dotrzymuje obietnic - każdy handlowiec ma własną definicję trudnego klienta, ale często powtarzają się podobne cechy. Nie ma nic dziwnego w tym, że nie chcesz rozmawiać z osobą, która zachowuje się agresywnie czy roszczeniowo. Wyjście z biura i trzaśnięcie drzwiami kusi, ale nie jest najlepszym rozwiązaniem. Jak rozpoznać trudnego klienta i w jaki sposób nawiązać zdrową relację?
Avatar photo
Więcej

Czy w Polsce zabraknie energii i jak działa fotowoltaika, gdy nie ma prądu w sieci?

Od kilku miesięcy widmo kryzysu energetycznego wisi nie tylko nad Polską, ale prawie całą Europą. Wydaje się, że prosumenci nie muszą martwić się o przerwy w dostawie prądu z sieci czy awarie. W praktyce jednak większość instalacji w Polsce jest połączona z siecią publiczną. Jak działa fotowoltaika, gdy nie ma prądu? Co warto wiedzieć na wypadek awarii?
Avatar photo
Więcej
fotowoltaika

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej - jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
Avatar photo
Więcej