fbpx

Polacy kupują coraz więcej mieszkań

Avatar photo
W I kwartale br. wzrosła sprzedaż mieszkań w sześciu największych miastach w Polsce. W ciągu trzech pierwszych miesięcy deweloperzy sprzedali 11,4 tys. mieszkań – wynika z podsumowania JLL. Zanotowany wynik to wzrost o 34 proc. kwartał do kwartału oraz niemal 10 proc. analizując dane rok do roku.

Odbicie od dna na rynku nieruchomości zaczęło się w IV kwartale 2022 roku. W nowym roku tendencja się utrzymuje. Wśród polskich deweloperów notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zanotowano 11 proc. wzrost sprzedaży mieszkań kwartał do kwartału. Po stronie podaży wciąż można zauważyć ostrożność. W I kwartale br. na rynku pojawiła się liczba ofert zbliżona do poprzedniego okresu. 

Wzrost sprzedaży na rynku mieszkań 

Z szacunków JLL wynika, że w I kwartale br. sprzedano 11,4 tys. mieszkań. Statystyki dotyczą zawartych umów rezerwacyjnych, deweloperskich oraz przedwstępnych. Na większą liczbę transakcji przełożyła się głównie stabilizacja stóp procentowych. W kwietniu br. Rada Polityki Pieniężnej ponownie zdecydowała, że stopy procentowe pozostają bez zmian. Główny wskaźnik, czyli stopa referencyjna wynosi 6,75 proc. 

Eksperci zwracają również uwagę na złagodzenie rekomendacji S, o której zdecydowano w lutym br. Mniejsze prawdopodobieństwo ponownego podwyższenia stóp procentowych pozwoliło na złagodzenie warunków oceny zdolności kredytowej. Dotyczy to przede wszystkim kredytów opartych o okresowo stałą stopę procentową. Sytuacja makroekonomiczna sprawiła, że zasadność straciło zalecenie związane z podwyższeniem minimalnej zmiany stopy procentowej wykorzystywanej w trakcie oceny zdolności kredytowej do 5 p.p. 

Kolejnym bodźcem rynkowym jest zapowiedziany program Bezpieczny Kredyt. Część nabywców decyduje się na rezerwację lokalu już teraz. Z drugiej strony osoby nieuprawnione do korzystania z programu wybierają zakup mieszkania z obawy o wzrost cen.

Program Pierwsze Mieszkanie 

Program Pierwsze Mieszkanie ma wystartować od 1 lipca. Pierwsze rozwiązanie to Bezpieczny Kredyt 2%, czyli system dopłat do kredytu na zakup pierwszego M. Drugie to Konto Mieszkaniowe – program pomocy oszczędzającym na zakup pierwszego mieszkania. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa oba instrumenty to kompleksowe rozwiązania. Pierwszy jest dla osób, które są gotowe kupić pierwsze mieszkanie, a drugie dla tych, które planują to w perspektywie następnych kilku lat. Znaczenie będą miały również poprzednie czynniki, które mają sprawić, że zdolność kredytowa wzrośnie do końca roku nawet o kilkadziesiąt procent. 

Zapytań o kredyty wciąż mniej niż przed rokiem 

Z danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w marcu 2023 roku spadła o 57,6 proc. w porównaniu do analogicznego okresu z roku ubiegłego. Wniosek o kredyt mieszkaniowy złożyło łącznie 22,23 tys. osób zainteresowanych wsparciem finansowym. Biorąc pod uwagę luty br. wartość jednak wzrosła o 16,8 proc. 

Średnia wartość wnioskowanego kredytu ukształtowała się na poziomie 372,89 tys. zł, co stanowiło wartość wyższą o 2 proc. uwzględniając dane z marca ubiegłego roku oraz o 3,7 proc. w stosunku do lutego br. 

Analizując wyniki za marzec br. należy uwzględnić wysoką bazę z okresu w roku ubiegłym. W marcu 2022 roku wystąpił skokowy wzrost popytu na kredyty mieszkaniowe wynikający z zapowiedzianej podwyżki buforu na stopę procentową. W następnych miesiącach można było obserwować spadek popytu odpowiadający za niską bazę. Prof. Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK zwrócił uwagę, że w związku z tym w kolejnych okresach br. wartość Indeksu będzie rosnąć. Wyznacznikiem stabilnej poprawy na rynku okaże się dodatni odczyt obrazujący wpłynięcie wniosków na wyższą kwotę niż w analogicznym miesiącu w roku ubiegłym.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Energetyka słoneczna w rękach prywatnych inwestorów

Następny Wpis

W jaki sposób AI może pomóc w e-commerce?

Powiązane wpisy

Brak gruntów problemem branży deweloperskiej. Co z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Deweloperzy w Polsce rozpoczęli budowę 12,279 nowych mieszkań w październiku, zanotowano 0,6% wzrost w porównaniu z wrześniem, ale nadal notuje się spadki roczne - informuje Główny Urząd Statystyczny. Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje na poprawę sytuacji, ale zwraca uwagę na długotrwałe problemy, głównie brak dostępu do gruntów.
Avatar photo
Więcej

W 2022 roku stabilna sytuacja na rynku nieruchomości oprócz segmentu mieszkaniowego

Z raportu EY "Przewodnik po polskim rynku nieruchomości 2023" wynika, że w 2022 roku na polskim rynku nieruchomości inwestorzy zawarli 122 transakcje, a ich łączna wartość wyniosła 5,8 mld euro. Niekorzystne czynniki zewnętrzne takie jak wysoka inflacja czy wojna w Ukrainie nie wpłynęły negatywnie na sytuację na rynku nieruchomości. Jedynie segment mieszkaniowy zanotował gorszy wynik, głównie w związku ze zmianami w dostępie do kredytowania.
Avatar photo
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Avatar photo
Więcej