fbpx

Praca zdalna zmniejsza zużycie prądu w domu?

Avatar photo
Z analizy Krajowej Agencji Poszanowania Energii dla Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej wynika, że praca zdalna pozwala zmniejszyć rachunki za prąd nawet o 38 proc. Od 6 kwietnia br. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące pracy zdalnej. Od tej pory pracodawcy będą uczestniczyć w kosztach energii oraz usług telekomunikacyjnych ponoszonych przez pracownika.

Pracodawca będzie miał obowiązek zapewniania materiałów niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej – urządzeń, programów oraz aplikacji. Kolejny obowiązek, który pojawi się w przepisach to konieczność pokrycia kosztów energii elektrycznej oraz usług telekomunikacyjnych. Jeżeli obie strony dojdą do porozumienia, pracownik będzie mógł wykorzystywać własne narzędzia pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa dla danych organizacji. Pracownik zyska szansę skorzystania z ekwiwalentu pieniężnego w wysokości ustalonej z pracodawcą.

Jak oszczędzać prąd na home office? 

Oszczędzanie energii pozwala nie tylko obniżyć rachunki za prąd, ale również ograniczyć negatywny wpływ na środowisko. Często wystarczy zmiana drobnych, codziennych nawyków, żeby poprawić sytuację. Wyłączanie światła, kiedy jest niepotrzebne, energooszczędne urządzenia czy przemyślane zarządzanie ogrzewaniem to proste sposoby, które regularnie wykonywanie przez wiele osób przyczyniają się do redukcji zanieczyszczeń. Oszczędzanie energii w domu czy biurze jest proste i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. 

KAPE na zlecenie Polskiego Komitetu Energii Elektrycznej przedstawiło kilka prostych do wdrożenia w życie wskazówek, które pozwolą oszczędzać prąd pracując zdalnie w domowych warunkach.  

Jednym z urządzeń, które pochłania najwięcej prądu jest komputer stacjonarny. Energia pobierana jest również przez monitor.  Przemyślane zarządzanie włączaniem i wyłączaniem sprzętów domowych oraz biurowych to duża oszczędność. Należy unikać korzystania z trybu czuwania tzw. stand-by, który zużywa energię np. zrezygnować z wygaszacza ekranu. Praktyka może prowadzić do spadku zużycia energii nawet o 11 proc. 

Warto również pamiętać o dostosowywaniu jakości ekranu do pory dnia oraz wyłączeniu sprzętu jeżeli nie będziemy już korzystać. 

Na stronie liczysieenergia.pl prowadzonej przez Polski Komitet Energii Elektrycznej można przeczytać, że roczne zużycie prądu przez laptop pracujący 8 godzin dziennie wynosi o około 28 zł więcej niż w przypadku sprzętu działającego 4 godziny. 

Ważny punkt to również m.in. dopasowanie czasu drukowania do ilości pracy. Oszczędność powstanie w momencie drukowania dokumentów jeden po drugim, a także przy wyłączaniu urządzenia, kiedy nie pracuje. 

Jak oszczędzać prąd również w firmie? 

Oświetlenie 

Żarówki LED generują nawet pięć razy mniej energii niż tradycyjne. Warto wybrać energooszczędne oświetlenie do przestrzeni, gdzie pracownicy spędzają najwięcej czasu.  Warto pamiętać, że włączanie światła tylko na kilka minut jest nieopłacalne. 

Klimatyzacja 

Zaleca się ograniczenie używania klimatyzacji, a jeżeli jest to niezbędne temperatura nie powinna być zbyt niska. 

Energooszczędne sprzęty 

Standardowym elementem wyposażenia w firmach są lodówki, zmywarki i ekspresy do kawy. Najlepsze klasy pod względem zużywania energii przez sprzęty to A+++ albo A++. Wszystkie urządzenia posiadające klasę niższą niż A nie są energooszczędne. Coraz więcej producentów informuje, ile energii zużywają sprzęty domowe czy biurowe, co pomaga podjąć decyzję. 

Optymalizacja godzin pracy 

Dobrym sposobem na oszczędność jest optymalizacja czasu pracy. Coraz więcej mówi się o korzyściach z godzinowego albo tygodniowego skrócenia czasu. Niektórzy przedsiębiorcy decydują się na wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy, ale tylko przez pewien okres. Skrócenie czasu pracy w wymiarze godzinowym czy dniowym często okazuje się złotym środkiem na przetrwanie trudnych momentów.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Spowolnienie gospodarcze. Czy zwolnienia to jedyne rozwiązanie?

Następny Wpis

Transformacja energetyczna Polski i Europy Środkowej. 5 najważniejszych punktów strategii ORLEN2030

Powiązane wpisy