fbpx

5 największych farm fotowoltaicznych w Polsce

Avatar photo
Inwestowanie w farmy fotowoltaiczne to możliwość osiągnięcia aktywów generujących wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. W Polsce systematycznie powstają coraz większe elektrownie składające się z kilkuset tysięcy paneli fotowoltaicznych. Duży potencjał drzemie jednak również w mniejszych farmach.
Jak działa farma fotowoltaiczna?

Farma fotowoltaiczna to wielkopowierzchniowa instalacja gruntowa. W Polsce systematycznie powstają duże elektrownie generujące moc o wartościach pozwalających zaspokoić potrzeby nawet kilkudziesięciu gospodarstw domowych w ciągu roku. Najpopularniejsze są jednak farmy o moc 1 MW, składające się z około 2,5 – 3 tys. paneli.

Działanie farmy fotowoltaicznej  jest analogiczne do małej instalacji domowej. Ogniwa krzemowe generują prąd stały podczas zjawiska  fotoelektrycznego, a w inwerterze prąd jest zamieniany na zmienny. Różnicę stanowi wyłącznie skala i infrastruktura towarzysząca instalacji, np. trafostacja służąca do zmiany napięć oddawanego prądu z niskiego napięcia na średnie. 

1. Elektrownia fotowoltaiczna w Zwartowie

Obecnie największa farma znajduje się w miejscowości Zwartowo w gminie Choczewo, w województwie zachodniopomorskim i została otwarta w październiku 2022 r. Farma jest największa nie tylko w Polsce, ale całej Europie Środkowo – Wschodniej. Obiekt  zajmuje 300 ha i generuje energię z niemal 400 tys. paneli. Farma ma dostarczyć energię do około 153 tys. gospodarstw domowych, a powstała dzięki współpracy Respect Energy S.A. z niemiecką firmą Goldbeck Solar. Obecnie zakończono pierwszą fazę – panele generują moc o wartości 204 MWp, co daje około 75 GW w ciągu roku. W 2023 r. moc ma zostać powiększona do 290 MWp.

2. Elektrownia fotowoltaiczna w Brudzewie

Elektrownia fotowoltaiczna w Brudzewie powstała w 2021 r. na terenie województwa wielkopolskiego. Łącznie zajmuje około 112 ha, a do budowy wykorzystano 155 tys. sztuk modułów o mocy rzędu 450 W, inwertery o mocy 185 kW a także transformatory 20/0,4 kV oraz transformator wyprowadzenia mocy 110/20/20/kV. Za budowę elektrowni fotowoltaicznej w Brudzewie odpowiadała spółka Esoleo wraz ze spółką PAK SERWIS z Grupy Kapitałowej ZE PAK.

3. Elektrownia fotowoltaiczna w Białczyku pod Witnicą

Farma fotowoltaiczna w Witnicy ruszyła w pierwszych miesiącach 2021 r. Obiekt ma moc na poziomie 64 MW i został zrealizowany przez BayWa. Wykorzystano 164 tys. paneli, co pozwala generować moc około 64 MW, czyli zaspokaja potrzeby niemal 20 tys. gospodarstw domowych w ciągu roku.

4. Elektrownia fotowoltaiczna w Wielbarku

W drugiej połowie 2022 r. wybudowano elektrownię w Wielbarku w województwie warmińsko-mazurskim, która pełne zdolności produkcyjne osiągnie w pierwszym kwartale 2023 roku. Farma ma łączną moc 62 MW, a do budowy wykorzystano około 140 tys. paneli i 337 inwerterów. Obiekt zlokalizowany jest na terenie 119 ha. Został zrealizowany przez Energa Wytwarzanie, spółkę zależną Energii z Grupy Orlen.

5. Elektrownia fotowoltaiczna w Stępniu

Elektrownia fotowoltaiczna o mocy 58 MW w Stępniu została otwarta w październiku 2022 r. Obiekt znajduje się w gminie Braniewo w województwie warmińsko-mazurskim i zajmuje około 65 hektarów. Do budowy wykorzystano ponad 100 tys. paneli fotowoltaicznych. W ciągu roku farma wytwarza około 61 GWh energii, czyli tyle, ile średnio zużywa 31 tys. gospodarstw domowych. Twórcą elektrowni jest norweska grupa Equinor.

Czy wciąż opłaca się inwestować w farmy?

Farma fotowoltaiczna nieprzerwanie pracuje i generuje zysk przez 25-30 lat. Wykorzystywana technologia jest już dobrze sprawdzona, a awaryjność instalacji nieznaczna. Dodatkową zaletą jest brak konieczności przeznaczania dużych nakładów czasu i środków na obsługę obiektu. Zachętą są wysokie ceny energii, które systematycznie biją historyczne rekordy, co przekłada się na astronomiczne przychody ze sprzedaży energii. Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny uświadomiły nie tylko rządzącym, ale również społeczeństwu, jak duże znaczenie mają odnawialne źródła energii.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Polski startup przygotuje ChatGPT na europejskie rynki

Następny Wpis

Inwestowanie w alkohole tylko dla kolekcjonerów?

Powiązane wpisy

Megatrendy 2030. Jak zmieniają się miasta?

Coraz więcej ludzi mieszka w miastach szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Od wieków miasta stanowią centrum przedsiębiorczości oraz innowacji oferując miejsca pracy i wyższy komfort życia niż na terenach wielkich. Szybkie tempo zmian na skalę globalną wiąże się również z wieloma wyzwaniami. W ciągu najbliższej dekady miasta będą musiały zmierzyć się z m.in. migracjami nie tylko zarobkowymi, ale również na skutek zmian klimatycznych, a także rosnącym zapotrzebowaniem na energię.
Avatar photo
Więcej