fbpx

Outsourcing – kiedy zdecydować się na zewnętrzne wsparcie?

Avatar photo
Chcesz skupić się na realizacji najważniejszych celów? Outsourcing pozwala ograniczyć koszty i zyskać wsparcie doświadczonych specjalistów. Na czym polega outsourcing? Co warto wiedzieć o korzyściach i zagrożeniach związanych ze współpracą?
Na czym polega outsourcing?

Outsourcing to przekazywanie zadań podmiotom zewnętrznym. Firma decyduje się na zlecenie części obowiązków dotychczas realizowanych wewnątrz. Wyspecjalizowane organizacje najczęściej przejmują obszary związane z księgowością, prowadzeniem spraw kadrowych i pracowniczych czy marketingiem. Popularnością cieszy się również delegowanie zadań związanych z sieciami informatycznymi, obsługą klientów oraz sprzątaniem. 

Outsourcing to współpraca o charakterze długoterminowym. Zazwyczaj zewnętrzna firma nie otrzymuje pojedynczych zadań do wykonania, ale przejmuje kontrolę nad funkcjonowaniem całego obszaru. Delegowane są zadania i działy jednostek wspierających kluczową działalność. Decydując się na outsourcing firma może ograniczyć koszty i skupić się na najważniejszych aspektach oraz realizacji strategicznych celów. 

Jakie są rodzaje outsourcingu?

Najpopularniejszy podział wyróżnia outsourcing wewnętrzny i zewnętrzny. Outsourcing zewnętrzny to zlecenie zadań podmiotowi nie związanemu z organizacją. Natomiast outsourcing wewnętrzny wiąże się z wyodrębnieniem nowego działu albo spółki dedykowanej obszarowi. 

Kolejny podział wiąże się z zakresem usług. Outsourcing selektywny to powierzenie części zadań związanych z obszarem. W przypadku outsourcingu pełnego firma zewnętrzna jest zobowiązana do wykonania kompleksowej usługi. 

Outsourcing – korzyści i zagrożenia 

Jedną z najważniejszych korzyści z outsourcingu jest redukcja kosztów. Decydując się na wsparcie zewnętrznych specjalistów nie ma konieczności zatrudniania w firmie pracowników i pokrywania wszystkich kosztów związanych z utrzymaniem. Pod uwagę bierze się nie tylko wysokość wynagrodzenia i wymagane składki, ale również koszty miejsca pracy oraz szkoleń. Firma zyskuje dostęp do specjalistycznej wiedzy na najwyższym poziomie. Oprócz eksperta dedykowanego do stałej współpracy otrzymuje także wsparcie pozostałych członków zespołu. 

Outsourcing to również możliwość koncentracji na istotnych funkcjach biznesowych. Przejęcie części obowiązków pozwala firmie skupić się na strategicznych celach, co przekłada się na realizację wyników i wzrost wartości rynkowej organizacji. Działalność staje się efektywniejsza dzięki oszczędności czasu oraz środków.  

Wśród zagrożeń dominuje ryzyko trafienia na nierzetelną i nieprofesjonalną firmę outsourcingową. Brak doświadczonych specjalistów i znajomości prowadzonych projektów może narazić organizację na dodatkowe koszty zamiast ich redukcji. 

Firma zlecająca może również wpaść w pułapkę chęci ograniczenia kosztów w zbyt dużym wymiarze. Dążenie do redukcji za wszelką cenę często wiąże się z niską jakością świadczonych usług. 

Warto również pamiętać, że chociaż zadania wykonuje dedykowana organizacja dobrze angażować się w realizację obowiązków. Firma wciąż pozostaje odpowiedzialna za delegowany obszar. Monitoring działań pozwala również uniknąć braku wiedzy na temat aktualnej sytuacji w przypadku np. konieczności rozwiązania umowy. 

Na co zwrócić uwagę wybierając firmę outsourcingową? 

Zanim zdecydujesz się na współpracę upewnij się, że masz kontakt z rzetelną firmą. Oprócz weryfikacji prawnych aspektów działalności, sprawdź opinie klientów. Referencje na stronie internetowej, ale również wpisy w mediach społecznościowych to cenne źródła informacji niemal w każdej branży. 

Poznaj zakres świadczonych usług. Decydując się na współpracę postaraj się przewidzieć, czego może potrzebować Twoja firma w ciągu najbliższych kilku lat. Sprawdzony partner okaże się dużym wsparciem podczas kolejnych kroków w rozwoju. Wybieraj firmy, które mają doświadczenie w podobnej branży albo prowadzeniu projektów o zbliżonej tematyce, np. w zakresie działań IT. 

Dobra praktyka to zapoznanie się z umową pod okiem prawnika. Poznaj system naliczania opłat i wzajemne zobowiązania. Dowiedz się, co wchodzi w skład usług dodatkowych. 

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

Kto inwestuje w kryptowaluty? Profil inwestorów w Polsce i na świecie

Następny Wpis

Jak przekształcić jednoosobową działalność w spółkę?

Powiązane wpisy

Skuteczny networking. Jak zbudować sieć kontaktów?

Na rozwój biznesu ma wpływ wiele czynników. Strategia działania, umiejętności w zespole, zasoby i finansowanie… to wszystko ma duże znaczenie w procesie budowania pozycji rynkowej. Trudno jednak odnieść sukces bez sieci kontaktów z partnerami, kontrahentami, a nawet samorządami i władzami lokalnymi. Czym jest networking i jak zbudować trwałą sieć kontaktów?
Avatar photo
Więcej

Coraz więcej firm w Polsce wprowadza nielimitowany urlop

Coraz więcej firm w Polsce decyduje się na wprowadzenie nielimitowanego urlopu. Wśród organizacji, które wdrożyły nieograniczoną liczbę dni wolnych, znajdują się m.in. Traffit, Bitpanda czy Syzygy Warsaw. Pracodawcy zwracają uwagę, że rozwiązanie sprawdzi się wyłącznie wśród pracowników rzetelnych i odpowiedzialnych, z jasnym podziałem obowiązków w organizacji. Ważny element to wyznaczenie celów w perspektywie miesięcznej, kwartalnej i rocznej. 
Avatar photo
Więcej