fbpx

Nowe zmiany i ograniczenia dla deweloperów. Kiedy przepisy wejdą w życie? 

Avatar photo
Przedstawiciele rządu już na początku roku zapowiedzieli zmiany w prawie nastawione na ograniczenie tzw. patodeweloperki. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Ministra Rozwoju i Technologii Waldemara Budę nowe rozwiązania mają wejść w życie prawdopodobnie do końca wakacji. Deweloperzy będą musieli dostosować się do zmian i ograniczeń. Obecnie zakończono etap konsultacji publicznych.
Kiedy koniec patodeweloperki? 

Pod koniec kwietnia br. Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dotyczących budynków oraz ich usytuowania. W ramach konsultacji publicznych wpłynęło 180 uwag do projektowanych przepisów. W komentarzu dla rp.pl Minister Rozwoju i Technologii Waldemar Buda poinformował, że trwa obecnie analiza zgłoszeń. Zdaniem ministra proces wdrożenia zmian w przepisach uda się zakończyć do końca wakacji.

Większy komfort mieszkania 

Zgodnie z założeniami projektu wprowadzone zostaną zmiany i nowe ograniczenia dla deweloperów mające podnieść komfort życia nabywców nieruchomości. 

Po pierwsze, planowane jest zwiększenie do 5 m odległości budynku mieszkalnego wielorodzinnego o wysokości ponad czterech kondygnacji od granicy działki. Dotychczas wskazana odległość wynosiła minimum 3 m w przypadku ścian bez okien lub drzwi, natomiast jeżeli chodzi o ściany z oknami lub drzwiami – 4 m. 

Uregulowane mają zostać również kwestie związane z przegrodami pomiędzy balkonami. Według nowych przepisów jeżeli w budynku wielorodzinnym wykonano więcej niż jeden balkon na jednej płycie balkonowej konieczne będzie zastosowanie przegrody o wysokości wynoszącej minimum 2,2 m oraz szerokości równej co najmniej szerokość balkonu. W sytuacji, gdy balkon będzie miał szerokość równą lub większą niż 2 m wyniesie to minimum 2 m. 

W projekcie zwraca się również uwagę na zachowanie odpowiedniej przepuszczalności światła – minimalnie 30 proc., a maksymalnie 50 proc. Zdaniem osób odpowiedzialnych za projekt zmian zachowanie przepuszczalności pozwoli na większy komfort i prywatność mieszkańców. 

Kolejna regulacja ma dotyczyć podwyższenia izolacyjności akustycznej drzwi wejściowych do mieszkania do minimum 38 dB. Obecnie wartość wynosi co najmniej 30 dB jeżeli w mieszkaniu znajduje się przedpokój oddzielony od innych pomieszczeń w mieszkaniu drzwiami wewnętrznymi, a także minimum 35 dB w pozostałych przypadkach. 

W planach jest również wprowadzenie regulacji zakładającej, że jeżeli budynek jednorodzinny składa się z dwóch lokali mieszkalnych to przegrody zlokalizowane między nimi muszą powstać zgodnie z wymaganiami obejmującymi lokale mieszkalne w budynkach wielorodzinnych.

Mikroapartamenty znikną z rynku?

Ważny punkt projektu regulacji dotyczy tzw. mikroapartamentów. Zgodnie z nowymi założeniami lokal użytkowy w nowych budynkach powinien mieć powierzchnię użytkową nie mniejszą niż 25 m kw. Rządzący dopuszczają możliwość pojawiania się mniejszego lokalu, ale wyłącznie w sytuacji, gdy mieści się na pierwszej lub drugiej kondygnacji nadziemnej budynku oraz posiada bezpośredni dostęp z zewnątrz. 

Dodatkowo w budynkach wielorodzinnych mają pojawić się m.in. pomieszczenia o metrażu minimum 15 m kw. dedykowane przechowywaniu wózków dziecięcych oraz rowerów. 

Minister Waldemar Buda zapowiedział również wprowadzenie rozwiązań skoncentrowanych na ograniczeniu praktyki polegającej na zapowiedziach budowy lokali usługowych, a następnie przekształceniu ich w mikrokawalerki. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Planowane ułatwienia w inwestycjach w biogazownie rolnicze 

Następny Wpis

Nowe raporty ESG. Czy firmy przestaną wykorzystywać greenwashing?

Powiązane wpisy

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Określenie wartości nieruchomości to jeden z najważniejszych kroków podczas sprzedaży mieszkania, domu czy lokalu użytkowego. Cena odzwierciedlająca sytuację rynkową pozwala zawrzeć umowę satysfakcjonującą dla obu stron - sprzedawcy i kupującego. Jak oszacować wartość nieruchomości? Kiedy zwrócić się o wsparcie do rzeczoznawcy majątkowego?
Avatar photo
Więcej