Początek roku na rynku nieruchomości. Kolejny spadek liczby rozpoczętych inwestycji

Początek roku na rynku nieruchomości zwykle bywa spokojny, a uzyskane dane wskazują na spadki. Dla nikogo nie jest zaskoczeniem, że po trudnym 2022 roku w styczniu br. zanotowano mniejszą liczbę rozpoczętych inwestycji oraz wydanych pozwoleń lub dokonanych zgłoszeń z projektem budowlanym. Prognozy nie wskazują jednak, że w kolejnych miesiącach nastąpi gwarantowane odbicie.
Kolejny spadek liczby rozpoczętych inwestycji

Z danych GUS wynika, że w styczniu rozpoczęto budowę łącznie 9,4 tys. mieszkań czyli o 19,9 proc. mniej niż w styczniu 2022 roku. To spadek ogólnej liczby rok do roku oraz najsłabszy wynik od kilku lat. Wśród deweloperów wynik wyniósł 5,8 tys. nieruchomości. 

Analizując dane z lat ubiegłych można zauważyć, że na początku roku systematycznie notuje się niższe wyniki. W kolejnych miesiącach następuje jednak odbicie. Aktualna sytuacja na rynku nie daje jednak gwarancji, że w najbliższych tygodniach dojdzie do poprawy. W minionym roku inwestorzy znacząco ograniczali nowe projekty, a wielu ekspertów zwraca uwagę, że trend utrzyma się jeszcze w 2023 roku. 

W styczniu br. wydano pozwolenia lub dokonano zgłoszenia budowy 15,2 tys. mieszkań tzn. o 32,5 proc. mniej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. 

Więcej mieszkań oddanych do użytkowania w styczniu

Natomiast w pierwszym miesiącu nowego roku oddano do użytkowania więcej mieszkań niż w roku poprzednim. 18,2 tys. mieszkań trafiło do docelowych odbiorców czyli o 9,1 proc. więcej niż w styczniu 2022 roku. W tym aż 10,4 tys. nieruchomości przekazali deweloperzy, co przełożyło się na 16,1 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu w roku 2022. 7,6 tys. lokali oddali inwestorzy indywidualni – 3,7 proc. wzrost rok do roku. Łącznie powierzchnia mieszkań wyniosła 1,7 mln m kw. a przeciętny lokal miał metraż 94,8 m kw. Dane dotyczące mieszkań oddanych do użytkowania nie są jednak odzwierciedleniem obecnej sytuacji, ale stanu sprzed około dwóch lat. 

Średnie ceny mieszkań na rynku pierwotnym bez większych zmian

Z danych przedstawionych przez RynekPierwotny.pl  wynika, że w styczniu 2023 roku nie zanotowano drastycznych zmian średnich cen mieszkań na rynku pierwotnym. Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce – w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu sytuacja pozostała bez zmian. W Gdańsku i Katowicach zanotowano 1 proc. spadek średniej ceny mieszkań w ofercie deweloperów, a w Poznaniu wartość spadła o 3 proc. Jedynie w Łodzi ceny wzrosły o 3 proc. Jak wytłumaczył ekspert RynekPierwotny.pl i GetHome.pl Marek Wielgo wskazany wynik jest efektem wprowadzenia na rynek przez dewelopera 325 mieszkań ze średnią ceną ok. 11 tys. zł za m kw. która przekroczyła średnią wartość dla grudnia 2022 roku. 

Mimo ogólnego spadku popytu na rynku ceny mieszkań wciąż nie przestają spadać. W największych polskich miastach deweloperzy decydują się na wprowadzenie nieruchomości dedykowanych zamożnym klientom. Z danych RynekPierwotny.pl wynika, że w styczniu 2023 roku w Warszawie niemal zniknęły mieszkania do 8 tys. zł za m kw., a wzrosła liczba lokali o wartości powyżej 12 tys. zł za m kw – z 39 proc. w grudniu 2022 roku do 58 proc. w styczniu 2023 roku. Podobna sytuacja miała miejsce na rynku w Krakowie, Wrocławiu i Gdańsku. 

Średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym

Średnia cena ofertowa mieszkań na rynku wtórnym pozostała niemal bez zmian. Jedynie w Poznaniu zanotowano 1 proc. wzrost miesiąc do miesiąca jak wynika z danych BIG DATA GetHome.pl przedstawionych przez RynekPierwotny.pl

W styczniu 2023 roku za mieszkanie z rynku wtórnego w Warszawie trzeba było zapłacić 14,9 tys. zł za m kw., w Gdańsku 12,9 tys. zł za m kw. a w Krakowie – 12,8 tys. zł za m kw. Biorąc pod uwagę największe miasta w Polsce najtaniej było w Katowicach – 6,9 tys. zł za m kw. oraz Łodzi – 7,2 tys. zł za m kw. Oprócz wymienionych dwóch lokalizacji, w pozostałych miastach dominują mieszkania o wartości powyżej 10 tys. zł za m kw. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Spółka gamingowa VeCube zapowiada start emisji udziałów i umożliwia wcześniejszy zapis z bonusami

Następny Wpis

Spowolnienie gospodarcze. Czy zwolnienia to jedyne rozwiązanie?

Powiązane wpisy

Home staging. Dlaczego warto zdecydować się na usługę?

Home staging pozwala zwiększyć szansę na sprzedaż czy wynajem mieszkania. Profesjonalne przygotowanie przestrzeni sprawia, że zyskuje większą atrakcyjność w oczach potencjalnych nabywców. Home staging czerpie z technik aranżacji wnętrz i sprytnych trików, które pozwalają szybko oraz niskim nakładem środków stworzyć komfortową przestrzeń.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA