fbpx

Nowy podatek dla wynajmujących mieszkania? Rząd zapowiada wyższy podatek dla inwestorów

Avatar photo
Na początku roku rząd zapowiedział nowy podatek skierowany do osób wynajmujących mieszkania, przede wszystkim inwestorów prywatnych oraz funduszy realizujących hurtowe transakcje. Wyższy podatek od czynności cywilnoprawnych ma pojawić się w przypadku zakupu szóstej oraz kolejnej nieruchomości.

Zdaniem ministra rozwoju i technologii Waldemara Budy, wyższy podatek ma ograniczyć działalność związaną z hurtowym zakupem mieszkań, która negatywnie wpływa na możliwości wyboru osób prywatnych. Przeciętna rodzina szukająca mieszkania musi mierzyć się z wyższymi cenami oraz mniejszą dostępnością atrakcyjnych ofert. Eksperci są jednak sceptycznie nastawieni do planowanych zmian. Wyższy podatek w praktyce nie przełoży się na spadek cen mieszkań, oczekiwany przez prywatnych nabywców, a zmiany mogą zostać wykorzystywane wyłącznie do celów politycznych.

Działalność funduszy a realne przyczyny zastoju na rynku mieszkań w Polsce

Z danych PwC wynika, że w Polsce mieszkań na instytucjonalny wynajem jest niecałe 8 tys. nieruchomości, a prawie połowa dotyczy Warszawy. Eksperci zwracają uwagę, że jest to nie znacząca liczba biorąc pod uwagę cały rynek. Szacunki są różne, ale w większości z nich mieszkania na instytucjonalny najem stanowią niecały procent ogólnej liczby nieruchomości. Ministerstwo rozwoju i technologii jeszcze w czerwcu 2022 r. zwracało uwagę, że jedynie 0,05 proc. mieszkań w Polsce należy do funduszy inwestycyjnych. Faktem jest, że na polskim rynku w ciągu ostatnich kilku lat pojawia się coraz więcej funduszy nawiązujących współpracę z deweloperami.  W społeczeństwie popularna jest jednak opinia, że to siła nabywcza funduszy międzynarodowych odpowiada w dużej mierze za wzrost cen mieszkań. Jedną z przyczyn zwiększonego hurtowego wykupu mieszkań pod wynajem jest spadek popytu wśród klientów indywidualnych.

Obecna sytuacja w Polsce sprzyja aktywności funduszy inwestycyjnych na rynku nieruchomości. Wysokie koszty kredytów hipotecznych, mniejsza liczba pozytywnych decyzji udzielonych wnioskującym wynikająca z zaostrzenia polityki przyznawania kredytowania, napływ dużej liczby osób z Ukrainy oraz wysoka inflacja to najważniejsze czynniki wpływające na spadek popytu wśród indywidualnych klientów. Z danych BIK wynika, że aż o 60,7 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2022 r. w stosunku do do grudnia 2021 r. W ostatnim miesiącu minionego roku o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 12,30 tys. osób, a rok wcześniej było ich 33,16 tys. Biorąc pod uwagę dane za listopad 2022 r. zanotowano spadek o 9,6 proc. miesiąc do miesiąca.

Dla małych i średnich deweloperów nawiązanie relacji z funduszami może być jedynym sposobem na przetrwanie trudnego okresu. W Polsce aktywne są przede wszystkim zagraniczne podmioty z doświadczeniem i konkretnymi planami do wdrożenia. Ceny mieszkań na krajowym rynku są atrakcyjne z perspektywy międzynarodowych funduszy. W momencie, kiedy klienci indywidualni mają ograniczony dostęp do kredytowania, inwestorzy instytucjonalni mogą zapełnić lukę rynkową, która pozwoli przetrwać deweloperom.

Jakich mieszkań szukają fundusze?

Fundusze inwestycyjne decydują się głównie na zakup hurtowy w ramach części lub całej inwestycji. Duże znaczenie ma atrakcyjna lokalizacja zapewniająca szybkie znalezienie najemców. Inwestorzy decydujący się na zakup kilkunastu mieszkań w tym samym czasie oczekują często dopasowania oferty do własnych oczekiwań oraz zniżek w ramach hurtowego zakupu. Kolejny ważny aspekt to wysoka jakość wykonania, terminowość, a często również zapewnienie mieszkań wykończonych pod klucz.

Inny model działania funduszu polega na zlecaniu budowy mieszkań bezpośrednio deweloperowi albo firmie budowlanej, a następnie przekazaniu na wynajem.

Obecnie rynek najmu instytucjonalnego rozwija się przede wszystkim w największych miastach jak Warszawa, Gdańsk, Poznań czy Kraków. Wielu ekspertów zwraca jednak uwagę na potencjał nieco mniejszych miast – powyżej 200 tys. mieszkańców, np. Gdyni, Bydgoszczy czy Lublina.

Total
29
Shares
Poprzedni wpis

Co czeka fotowoltaikę w Polsce? Prognozy do 2027 r.

Następny Wpis

Analiza trendów, czyli jak zbudować przewagę konkurencyjną w dynamicznym otoczeniu

Powiązane wpisy

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Określenie wartości nieruchomości to jeden z najważniejszych kroków podczas sprzedaży mieszkania, domu czy lokalu użytkowego. Cena odzwierciedlająca sytuację rynkową pozwala zawrzeć umowę satysfakcjonującą dla obu stron - sprzedawcy i kupującego. Jak oszacować wartość nieruchomości? Kiedy zwrócić się o wsparcie do rzeczoznawcy majątkowego?
Avatar photo
Więcej

Wzrost stawek podatku od nieruchomości

Warszawscy radni przegłosowali podwyższenie stawek podatku od nieruchomości. Właściciele lokali mieszkalnych zapłacą o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że stawki podatku osiągną jednocześnie najwyższą wartość ustaloną przez Ministra Finansów. Podwyżka dotyczy również przedsiębiorców posiadających nieruchomości.
Avatar photo
Więcej