Mieszkanie na wakacyjny wynajem. Czy warto kupić nieruchomość w Polsce?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji z nastawieniem na wakacyjny wynajem. Mieszkanie w Trójmieście, apartament w Zakopanem czy domek na Mazurach wydają się pewnym źródłem dochodu nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą. W praktyce inwestycja wiąże się z wyzwaniami i zagrożeniami, które należy uwzględnić na etapie podejmowania decyzji. Czy zakup nieruchomości w popularnym kurorcie wciąż stanowi dobrą lokatę kapitału?

Wielu inwestorów decyduje się na zakup nieruchomości w atrakcyjnej lokalizacji z nastawieniem na wakacyjny wynajem. Mieszkanie w Trójmieście, apartament w Zakopanem czy domek na Mazurach wydają się pewnym źródłem dochodu nie tylko w szczycie sezonu, ale również jesienią i zimą. W praktyce inwestycja wiąże się z wyzwaniami i zagrożeniami, które należy uwzględnić na etapie podejmowania decyzji. Czy zakup nieruchomości w popularnym kurorcie wciąż stanowi dobrą lokatę kapitału?

Departament Analiz Ekonomicznych banku PKO BP przygotował we współpracy z ekspertami do spraw nieruchomości i kredytów hipotecznych raport podsumowujący sytuację na rynku wynajmu krótkoterminowego w sezonie wakacyjnym i nie tylko. Specjaliści zwrócili uwagę na perspektywiczne miejsca i obszary w Polsce oraz ocenili potencjał zakupu nieruchomości w popularnych kurortach. 

Czy opłaca się kupić nieruchomość w górach?

Inwestor zastanawiając się nad nieruchomością w Sopocie, Zakopanem czy Giżycku musi zmierzyć się dużym kosztem zakupu. Ceny mieszkań i domów są wysokie nie tylko w największych polskich miastach, ale również w atrakcyjnych turystycznie miejscowościach – na Pomorzu, Mazurach czy w górach. Właściciel mieszkania musi ustalić stawkę, po której wynajem będzie opłacalny. Dodatkowo powinien liczyć się z kosztami obsługi nieruchomości przez cały rok. Inwestor mierzy się również z dużą konkurencją, często jeszcze na etapie zakupu.  

Góry to jedna z części Polski o największym potencjale pod względem zarobków z wynajmu krótkoterminowego. Właściciele znajdują klientów niemal przez cały rok, ale największe zyski notuje się w tracie ferii zimowych oraz w okresie Bożego Narodzenia. Najbardziej pożądane wśród turystów są noclegi w Białce Tatrzańskiej. Za lokalizację mniej niż 500 metrów od wyciągu właściciel może otrzymać nawet ok. 1300 zł za noc w weekend, a jeżeli wyciąg znajduje się dalej niż pół kilometra cena spada do około 400 zł. Eksperci podkreślają, że to wyjątkowa rozbieżność w kosztach noclegów w skali miejscowości narciarskich. Druga miejscowość pożądana przez turystów to Szczyrk, gdzie za 2-osobowy pokój trzeba zapłacić około 700 zł w sezonie zimowym w weekend. Najtańsze noclegi są w Krynicy Zdroju, stawki kształtują się na poziomie mniej niż 400 zł za dobę w sezonie.  

Mazury vs Bałtyk 

Eksperci PKO zwracają uwagę również na Mazury oraz inne rejony położone nad jeziorami. Najdroższe noclegi są w Giżycku, a najwięcej turystów pojawia się podczas ferii zimowych oraz wakacji. Latem stawki za nocleg są zróżnicowane pod względem dni tygodnia – rosną w weekendy. Właściciele mieszkań i domów w pobliżu jezior zarabiają więcej niż posiadacze nieruchomości w górach w sezonie letnim, ale mniej niż w nadmorskich kurortach. Najtańsze noclegi są w Augustowie. 

Inwestorzy decydujący się na zakup nieruchomości nad morzem mogą liczyć na najwyższe zarobki w sezonie letnim – podczas weekendów i wakacji. Wzrost cen notuje się już od kwietnia. Ceny noclegów są wyższe niż w górach o około 200 zł biorąc pod uwagę podróżującą parę. Analitycy PKO BP zwracają również uwagę na wzrost cen wraz z bliskością plaży. Jeżeli mieszkanie czy dom znajduje się mniej niż 500 metrów od plaży stawka za noc rośnie o około 30 proc. Najwięcej za wynajem płacą turyści w Ustroniu Morskim – nawet około 1000 zł za mieszkanie niedaleko plaży w trakcie weekendu. Najniższe stawki notuje się w Ustce i Łebie – koszt noclegu to średnio 400 – 500 zł za dobę. 

Analizując opłacalność inwestycji należy wziąć pod uwagę również stopień wykorzystania miejsc noclegowych. W raporcie PKO BP uwzględniono 80 proc. obłożenie latem w nadmorskich kurortach –  Sopocie, Ustce, Międzyzdrojach i Świnoujściu. Eksperci zwrócili uwagę, że w górach wskaźnik wyniesie nawet około 20 proc. mniej. Prognozy zakładają, że jedynie Szczawnica (lokalizacja na granicy Beskidów Zachodnich i Pienin) może odnotować obłożenie zbliżone do nadmorskich miejscowości. 

Czy warto kupić nieruchomość na wynajem krótkoterminowy? Największe znaczenie ma dobra lokalizacja i bliskość głównych atrakcji – plaży czy wyciągu narciarskiego. Warto inwestować w wyposażone lokale z dostępem do parkingu i infrastruktury. 

Total
10
Shares
Poprzedni wpis

Branża edTech. Jaka przyszłość czeka polskie startupy?

Następny Wpis

Czym jest finansowanie dłużne?

Powiązane wpisy

Otwarcie rynku kredytów w UE? Stowarzyszenie Stop Bankowemu Bezprawiu składa wniosek do Komisji Europejskiej

Polacy płacą nawet ponad czterokrotnie wyższe odsetki od kredytu niż Niemcy. Jak wskazuje prezes Stowarzyszenia Stop Bankowemu Bezprawiu, Arkadiusz Szcześniak - przy kredycie na 30 lat wynoszącym 400 tys. zł w Polsce odsetki wyniosą 558 tys. zł, a w Niemczech - 132 tys. zł. SSBB złożyło wniosek do Komisji Europejskiej o otwarcie rynku i łatwiejsze zaciąganie kredytów na terenie UE.
Więcej

Wszystko, co musisz wiedzieć o umowie rezerwacyjnej

Umowa rezerwacyjna gwarantuje pierwszeństwo zakupu nieruchomości. Decydując się na rezerwację nabywca wskazuje zainteresowanie mieszkaniem lub domem i wnosi opłatę za czasowe wyłączenie oferty. Deweloper zobowiązuje się, że nie sprzeda lokalu w określonym czasie. Obie strony potwierdzają chęć zawarcia umowy deweloperskiej. Czym różni się umowa rezerwacyjna od deweloperskiej? Jakie elementy powinna zawierać? O czym należy pamiętać podpisując kontrakt?
Więcej

Jaki wpływ na rynek nieruchomości w Polsce ma wojna w Ukrainie?

Wojna w Ukrainie zmieniła wiele na arenie politycznej, ale nie tylko. Rynek nieruchomości w Polsce i tak już stymulowany przez wiele czynników otrzymał kolejny bodziec. Inwazja na Ukrainę, chociaż  dla wielu ekspertów do tej pory nierealna, mimo wszystko stała się faktem i niesie ze sobą duże konsekwencje dla  sektora budownictwa w Polsce. Ceny mieszkań i tempo budów nie spowolniły, mimo trwającej już od ponad 2 lat pandemii, a teraz na rynek działa kolejne wstrząsające wydarzenie jakim jest wojna Rosji z Ukrainą. Kto liczył na spadek cen mieszkań może się zawieść. A oto główne powody dla których ceny mieszkań będą rosły w najbliższym czasie zamiast spadać.
Więcej
Dołącz do naszej
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy inwestowania i ciekawostki z rynku.
społeczności
Dołącz do naszego
Nefs.pl dostarcza praktyczne informacje, sprawdzone analizy, podstawy i ciekawostki.
NewsletterA