fbpx

Nie tylko kupujemy, ale również wynajmujemy. Polacy na hiszpańskim rynku nieruchomości

Avatar photo
Z danych przedstawionych przez największy hiszpański portal nieruchomościowy Idealista wynika, że Polacy aktywnie działają już nie tylko na rynku zakupu mieszkań w Hiszpanii, ale również wynajmu. Na koniec 2022 roku Polska znalazła się na 9. miejscu biorąc pod uwagę zagraniczne kraje aktywne na rynku wynajmu.
Wynajem mieszkań w Hiszpanii coraz popularniejszy

Zgodnie z danymi portalu Idealista niemal 15 proc. łącznego popytu na wynajem mieszkań w Hiszpanii pochodzi od osób z innych państw. Podkreślono, że jest to najwyższy wynik w historii. Okazuje się, że popyt na wynajem jest większy niż popyt na zakup, który wyniósł 14,4 proc. Natomiast średnia dotycząca rynku wynajmu z ostatnich czterech lat wynosi 11,2 proc. 

Hiszpańskie mieszkania cieszą się największą popularnością wśród Niemców, Francuzów, Brytyjczyków, Amerykanów, a także obywateli Holandii i Włoch. W pierwszej dziesiątce, a dokładniej na miejscu 9. znajduje się Polska. Jeszcze w 2019 roku Polacy nie byli nawet wśród pierwszej dwudziestki. Polacy najchętniej wybierają nieruchomości w Teruel (Aragonia) w północno – wschodniej Hiszpanii.

Dlaczego mieszkania w Hiszpanii wciąż są popularne? 

Chociaż ceny mieszkań w Hiszpanii rosną, wciąż są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Wzrost cen jest stabilny i większość ekspertów zgadza się, że w najbliższym czasie nie dojdzie do gwałtownych zmian i kryzysu. Z danych analityków  BM Pekao wynika, że w 2022 roku średnia cena mieszkania wzrosła o 7,5 proc. i wyniosła nieco ponad 1,9 tys. euro za m kw. Najdroższe mieszkania pozostają w Madrycie, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi 3,8 tys. euro oraz Barcelonie – ponad 4 tys. euro. Tymczasem dynamika wzrostów cen w Polsce jest wyższa. 

Dużym motorem napędowym wzrostu popularności zarówno zakupu, jak i wynajmu mieszkań była popularyzacja pracy zdalnej. Po pandemii wiele firm i przedsiębiorców nie zdecydowało się na pełnowymiarowy powrót do biur. Hiszpania jest wybierana ze względu na dogodny klimat i kulturę śródziemnomorską. 

Kolejny czynnik wpływający na wzrost popularności zagranicznych rynków wśród Polaków wiąże się z wysoką inflacja oraz zmianami gospodarczo-politycznymi. Jedną z przyczyn większej alokacji kapitału za granicą jest zapaść na rynku nieruchomości w Polsce. Dodatkowymi czynnikiem był wybuch wojny w Ukrainie w lutym ubiegłego roku. Zakup nieruchomości za granicą to alternatywa dla inwestowania w mieszkania na lokalnym rynku. Globalizacja, otwartość rynków i swoboda w przemieszczaniu się na terenie Unii Europejskiej sprawiają, że zagraniczne nieruchomości od lat stanowią dobry sposób na pomnażanie kapitału.

Moda na hiszpańskie nieruchomości trwa 

W grudniu 2022 roku bank Pekao przedstawił dane, z których wynika, że od stycznia do września Polacy pobili rekord pod względem zakupu mieszkań w Hiszpanii. Od początku roku do końca trzeciego kwartału kupiono łącznie ok. 2,3 tys. nieruchomości, co daje o 102 proc. więcej niż w roku 2021.  

Oprócz Polaków nieruchomości kupują również inwestorzy z Belgii, Anglii, Litwy, Holandii oraz Szwecji. 

Pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku średnia cena za m kw. wynosiła ok. 2 tys. euro. Nabywcy posiadający 100 – 120 tys. euro mogli zainwestować w mieszkanie o powierzchni ponad 50 m kw. w nadmorskiej miejscowości przyciągającej turystów. Zakup domu wiązał się z większym kosztem, ale wciąż porównywalnym do cen dostępnych na polskim rynku. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Za mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba zapłacić od około 150 tys. euro. Mimo wzrostu cen nieruchomości w Hiszpanii wciąż pozostają dużo tańsze niż np. we Włoszech. 

Zdaniem większości ekspertów zakup mieszkania na terenie Hiszpanii wciąż będzie opłacalną inwestycją. Prognozy zakładają, że ceny ponownie nieznacznie wzrosną, a z powodu inflacji na rynku wtórnym może pojawić się mniej ofert, co z kolei przełoży się na mniejszą liczbę transakcji. Według danych przedstawionych przez portal statista.com wskaźnik zwrotu z inwestycji w nieruchomości na wynajem wyniósł 6,2 proc. w 2018 roku, 6,6 proc. w 2019 roku oraz 6,8 proc. w 2020 roku. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Bańka wycen startupów. Czy wyceny startupów są za wysokie?

Następny Wpis

Informacja prasowa. Jak przygotować skuteczny komunikat?

Powiązane wpisy

Wzrost stawek podatku od nieruchomości

Warszawscy radni przegłosowali podwyższenie stawek podatku od nieruchomości. Właściciele lokali mieszkalnych zapłacą o 15% więcej niż w roku ubiegłym. Oznacza to, że stawki podatku osiągną jednocześnie najwyższą wartość ustaloną przez Ministra Finansów. Podwyżka dotyczy również przedsiębiorców posiadających nieruchomości.
Avatar photo
Więcej