fbpx

Nie tylko kupujemy, ale również wynajmujemy. Polacy na hiszpańskim rynku nieruchomości

Avatar photo
Z danych przedstawionych przez największy hiszpański portal nieruchomościowy Idealista wynika, że Polacy aktywnie działają już nie tylko na rynku zakupu mieszkań w Hiszpanii, ale również wynajmu. Na koniec 2022 roku Polska znalazła się na 9. miejscu biorąc pod uwagę zagraniczne kraje aktywne na rynku wynajmu.
Wynajem mieszkań w Hiszpanii coraz popularniejszy

Zgodnie z danymi portalu Idealista niemal 15 proc. łącznego popytu na wynajem mieszkań w Hiszpanii pochodzi od osób z innych państw. Podkreślono, że jest to najwyższy wynik w historii. Okazuje się, że popyt na wynajem jest większy niż popyt na zakup, który wyniósł 14,4 proc. Natomiast średnia dotycząca rynku wynajmu z ostatnich czterech lat wynosi 11,2 proc. 

Hiszpańskie mieszkania cieszą się największą popularnością wśród Niemców, Francuzów, Brytyjczyków, Amerykanów, a także obywateli Holandii i Włoch. W pierwszej dziesiątce, a dokładniej na miejscu 9. znajduje się Polska. Jeszcze w 2019 roku Polacy nie byli nawet wśród pierwszej dwudziestki. Polacy najchętniej wybierają nieruchomości w Teruel (Aragonia) w północno – wschodniej Hiszpanii.

Dlaczego mieszkania w Hiszpanii wciąż są popularne? 

Chociaż ceny mieszkań w Hiszpanii rosną, wciąż są atrakcyjne dla zagranicznych inwestorów. Wzrost cen jest stabilny i większość ekspertów zgadza się, że w najbliższym czasie nie dojdzie do gwałtownych zmian i kryzysu. Z danych analityków  BM Pekao wynika, że w 2022 roku średnia cena mieszkania wzrosła o 7,5 proc. i wyniosła nieco ponad 1,9 tys. euro za m kw. Najdroższe mieszkania pozostają w Madrycie, gdzie cena za metr kwadratowy wynosi 3,8 tys. euro oraz Barcelonie – ponad 4 tys. euro. Tymczasem dynamika wzrostów cen w Polsce jest wyższa. 

Dużym motorem napędowym wzrostu popularności zarówno zakupu, jak i wynajmu mieszkań była popularyzacja pracy zdalnej. Po pandemii wiele firm i przedsiębiorców nie zdecydowało się na pełnowymiarowy powrót do biur. Hiszpania jest wybierana ze względu na dogodny klimat i kulturę śródziemnomorską. 

Kolejny czynnik wpływający na wzrost popularności zagranicznych rynków wśród Polaków wiąże się z wysoką inflacja oraz zmianami gospodarczo-politycznymi. Jedną z przyczyn większej alokacji kapitału za granicą jest zapaść na rynku nieruchomości w Polsce. Dodatkowymi czynnikiem był wybuch wojny w Ukrainie w lutym ubiegłego roku. Zakup nieruchomości za granicą to alternatywa dla inwestowania w mieszkania na lokalnym rynku. Globalizacja, otwartość rynków i swoboda w przemieszczaniu się na terenie Unii Europejskiej sprawiają, że zagraniczne nieruchomości od lat stanowią dobry sposób na pomnażanie kapitału.

Moda na hiszpańskie nieruchomości trwa 

W grudniu 2022 roku bank Pekao przedstawił dane, z których wynika, że od stycznia do września Polacy pobili rekord pod względem zakupu mieszkań w Hiszpanii. Od początku roku do końca trzeciego kwartału kupiono łącznie ok. 2,3 tys. nieruchomości, co daje o 102 proc. więcej niż w roku 2021.  

Oprócz Polaków nieruchomości kupują również inwestorzy z Belgii, Anglii, Litwy, Holandii oraz Szwecji. 

Pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku średnia cena za m kw. wynosiła ok. 2 tys. euro. Nabywcy posiadający 100 – 120 tys. euro mogli zainwestować w mieszkanie o powierzchni ponad 50 m kw. w nadmorskiej miejscowości przyciągającej turystów. Zakup domu wiązał się z większym kosztem, ale wciąż porównywalnym do cen dostępnych na polskim rynku. Obecnie sytuacja wygląda nieco inaczej. Za mieszkanie z rynku pierwotnego trzeba zapłacić od około 150 tys. euro. Mimo wzrostu cen nieruchomości w Hiszpanii wciąż pozostają dużo tańsze niż np. we Włoszech. 

Zdaniem większości ekspertów zakup mieszkania na terenie Hiszpanii wciąż będzie opłacalną inwestycją. Prognozy zakładają, że ceny ponownie nieznacznie wzrosną, a z powodu inflacji na rynku wtórnym może pojawić się mniej ofert, co z kolei przełoży się na mniejszą liczbę transakcji. Według danych przedstawionych przez portal statista.com wskaźnik zwrotu z inwestycji w nieruchomości na wynajem wyniósł 6,2 proc. w 2018 roku, 6,6 proc. w 2019 roku oraz 6,8 proc. w 2020 roku. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Bańka wycen startupów. Czy wyceny startupów są za wysokie?

Następny Wpis

Informacja prasowa. Jak przygotować skuteczny komunikat?

Powiązane wpisy

Samowystarczalne budynki, czyli rozwiązania zeroenergetyczne w nieruchomościach

W 2023 roku rachunki za prąd wzrosną nawet dwukrotnie. Niestabilna sytuacja gospodarcza w połączeniu z rosnącą świadomością ekologiczną sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na samowystarczalne budynki. Niezależność od dostaw prądu czy gazu wymaga przemyślanego projektu. Co warto wiedzieć o rozwiązaniach zeroenergetycznych w nieruchomościach?
Avatar photo
Więcej

Kiedy ceny mieszkań zaczną spadać? Prognozy i analizy na najbliższe lata

Mieszkania będą coraz droższe, chociaż tempo zmian zwolni. Średnio w ciągu ubiegłego roku ceny mieszkań rosły o 11,1 proc. na rynku pierwotnym. Z analiz przeprowadzonych przez Credit Agricole Bank Polska wynika, że tempo zmian spadnie do 9,8 proc. W następnych latach wartość będzie jeszcze niższa. W 2023 roku ma wynieść 7,8 proc., a rok i dwa lata później utrzymać się na poziomie ok. 8,3 proc. w skali rocznej.
Avatar photo
Więcej