fbpx

Nadprzewodnik LK-99 to przełom? Naukowcy rozwiewają wątpliwości

Avatar photo
Pod koniec lipca zespół koreańskich naukowców przedstawił opracowanie materiału nadprzewodzącego, który miał wprowadzić rewolucję technologiczną na miarę Nagrody Nobla. Przez kilka tygodni wielu naukowców z całego świata pracowało nad potwierdzeniem odkrycia Koreańczyków. Systematycznie pojawiają się kolejne wyniki badań wskazujące, że na prawdziwy nadprzewodnik trzeba będzie jeszcze poczekać. 
Czym jest nadprzewodnik? 

Nadprzewodnik to materiał pozwalający na przepływ prądu elektrycznego bez oporu. Obecnie znajduje zastosowanie w urządzeniach wykorzystywanych w medycynie oraz w komputerach kwantowych. Wykorzystanie wiąże się jednak z ograniczeniami – niezbędne właściwości można otrzymać wyłącznie w bardzo niskich temperaturach oraz pod wysokim ciśnieniem. Wskazane wymagania sprawiają, że materiały nie mają szerokiego zastosowania w różnych dziedzinach. 

Technologiczna rewolucja? 

Kilka tygodni temu zespół naukowców z Korei Południowej ogłosił opracowanie rewolucyjnego nadprzewodnika działającego bez oporu w temperaturze oraz ciśnieniu pokojowym. Twórcami przedstawionego rozwiązania są Sukbae Lee i Ji-Hoon Kim z Quantum Energy Research Center  oraz Young-Wan Kwon z KU-KIST Graduate School of Converging Science and Technology. Pierwszy nadprzewodnik tego typu został nazwany LK-99 i wzbudził zainteresowanie wśród naukowców na całym świecie. 

Koreańczycy przedstawili sposób wykonania materiału polegający na pobraniu minerału o nazwie apetyt ołowiu, a następnie wprowadzeniu odpowiedniej liczby atomów pochodzących z miedzi. Naukowcy wskazali, że włączenie cząsteczek miedzi prowadzi do zmniejszenia objętości materiału i zmian w strukturze. Otrzymane odkształcenia pozwalają na stworzenie nadprzewodzących studni kwantowych. Po wdrożonych zmianach materiał nie traci właściwości oraz nie odkształca się. 

Naukowcy na całym świecie jednogłośnie zwrócili uwagę, że rozwiązanie opracowane przez Koreańczyków odpowiadałoby za rewolucję w różnych dziedzinach na miarę Nagrody Nobla. Nadprzewodniki można byłoby wykorzystać w np. mikroprocesorach czy sieciach energetycznych. 

Wątpliwości i badania 

Po ogłoszeniu odkrycia koreańskich naukowców, badacze z różnych części świata zdecydowali się przyjrzeć opracowaniu. Do uznania rozwiązania potrzebne są pozytywne wyniki innych prób. 

Obecnie z całego świata spływają mniej oraz bardziej szczegółowe wyniki przeprowadzonych badań. Pierwsze sygnały były optymistyczne – niektóre zespoły zanotowały wyniki wskazujące, że rozwiązanie przedstawione przez koreańczyków może być prawdziwe. Przykładem jest zespół z Huazhong University of Science and Technology, który przekazał, że naukowcom udało się osiągnąć stan, kiedy materiał unosi się nad magnesem – nadprzewodniki lewitują, ale bez wirowania. 

Większość wyników okazuje się jednak nie potwierdzać skuteczności LK-99, np. zespół z Qufu Normal University nie zanotował zerowego oporu, a specjaliści z Uniwersytetu Południowo-Wschodniego z Nanjingu wykazali zerowy opór, ale przy temperaturze -163 stopni Celsjusza. Istnienie nadprzewodnika wykluczyli naukowcy z m.in. Indii, Chin, Korei Południowej czy Wielkiej Brytanii. W University of Colorado Boulder i Lawrence Berkeley National Laboratory przedstawiono również wyniki badań próbek LK-99 wskazujące, że materiał zawiera strukturę chemiczną pozwalającą na osiągnięcie nadprzewodnictwa wysokotemperaturowego w niektórych okolicznościach.

Większość wyników podaje jednak, że w LK-99 wraz ze spadkiem temperatury opór wzrasta zamiast maleć, co wskazuje na możliwość zaliczenia opracowanego rozwiązania do antyprzewodników. W przypadku nadprzewodnika po osiągnięciu temperatury krytycznej powinno wystąpić zjawisko polegające na przewodzeniu prądu bez oporu. Podczas badań naukowcy nie zauważyli również zmiany pojemności cieplnej. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Kolejna solarna ścieżka rowerowa powstanie w Holandii

Następny Wpis

Gaming na giełdzie. Rozmowa z Pawłem Sugalskim.

Powiązane wpisy

Wirtualna rzeczywistość to nasza przyszłość?

Jeszcze kilkanaście lat temu nie wyobrażaliśmy sobie, jak dalece idące zmiany w naszym życiu przyniesie postęp technologiczny. Dziś wszystko dąży do tego, żeby być jak najbardziej smart – mamy smartfony, smart telewizory, smart domy. Świat jednak nie stoi w miejscu i szykuje nam kolejną rewolucję – upowszechnienie wirtualnej rzeczywistości.
Avatar photo
Więcej

ChatGPT poprawnie zdiagnozował chorobę, lekarze nie dali rady

Alex, to czteroletni chłopiec, który przez trzy lata zmagał się z niepokojącymi objawami, w tym silnymi bólami głowy i problemami z równowagą. Pomimo licznych wizyt u specjalistów, diagnoza nadal była nieznana. Brak możliwości skutecznego leczenia pozostawił rodzinę w  stanie niepewności i frustracji. Sytuacja zmieniła się dzięki sztucznej inteligencji. 
Avatar photo
Więcej

Kryptowaluty, NFT, kolekcjonerskie zabawki – sposób na fortunę?

Trwająca pandemia koronawirusa mocno uderzyła w światowe rynki finansowe. Krwawe przeceny na giełdach i późniejsze, spektakularne odbicia po to, by za jakiś czas zanurkować znowu? Rosnące rentowności obligacji, które powodują, że papiery dłużne nie są już dość przewidywalną oazą spokoju? To aktualna rzeczywistość. Nie dziwi więc, że inwestorzy szukają alternatyw dla tradycyjnych form inwestowania.
Avatar photo
Więcej