fbpx

Na czym polega sprzedaż prądu z fotowoltaiki?

Avatar photo
Instalacje fotowoltaiczne często generują więcej energii niż podmioty są w stanie wykorzystać. Prosumenci mogą sprzedawać nadwyżki wygenerowanej energii na różne sposoby odpowiadające wielkości elektrowni. Co warto wiedzieć o sprzedaży prądu z fotowoltaiki?

Zasady sprzedaży prądu wygenerowanego przez panele słoneczne reguluje Ustawa z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, a także Ustawie z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne.

Kto może sprzedawać energię wygenerowaną przez fotowoltaikę? 

Prąd wytworzony w ramach fotowoltaiki mogą sprzedawać prosumenci, czyli zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa posiadające instalacje typu on-grid. Mikroelektrownia musi być podłączona do sieci, a warunki określa rozporządzenie Komisji (UE) 2016/631 z 14 kwietnia 2016 roku. Znaczenie ma również rodzaj instalacji biorąc pod uwagę generowaną moc. Wyróżnia się mikroinstalacje, które mają moc mniejszą niż 50 kW, małe instalacje wytwarzające do 1 MW oraz duże instalacje i farmy o mocy powyżej 1 MW. Małe systemy rozliczają się w inny sposób niż duże farmy fotowoltaiczne. 

Indywidualny prosument decydując się na instalację może przede wszystkim obniżyć rachunki za prąd. Rozwój rynku sprawia, że budowa własnej instalacji nie wiąże się już z kosztem zaporowym dla wielu osób. Dużą zaletą są również rządowe programy wsparcia ułatwiające dostęp do korzystania z odnawialnych źródeł energii. 

Farmy fotowoltaiczne cieszą się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Bezpieczny i zyskowny sposób na pomnażanie kapitału przez sprzedaż wygenerowanej energii. Flash Investment Group oferuje inwestycję poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii (opcja „pod klucz”). Inwestor zyskuje aktywa generujące wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii. Farmy działają na takiej samej zasadzie jak instalacje, ale na dużo większą skalę. Okres zwrotu to średnio 8-9 lat, a szacowany przychód roczny 600-800 tys. zł. 

Fotowoltaika to przyszłość energetyki w Polsce i na świecie. 

Jak sprzedawać energię ze słońca? 

1 kwietnia 2022 roku weszły w życie nowe zasady dotyczące instalacji paneli fotowoltaicznych obejmujące nowych prosumentów. Ustawa o odnawialnych źródłach energii zlikwidowała system upustów zastępując go net-bilingiem. 

System upustów pozwalał prosumentom na oddawanie nadwyżek energii wytwarzanej przez instalację fotowoltaiczną w ciągu dnia. Wieczorem, kiedy domowa instalacja nie produkowała nowej energii, właściciel mógł pobrać 70 – 80 proc. z wytworzonej energii, która trafiła do sieci energetycznej. Ilość energii możliwej do pobrania zależała od wielkości instalacji. 

Net-biling to system opierający się na rozliczeniu wartości energii elektrycznej trafiającej do sieci (energii oddanej) oraz energii pobranej z sieci (energii zakupionej). Rozliczenie następuje na bazie ceny giełdowej określającej wartość energii. W praktyce polega to na tym, że prosumenci sprzedają nadwyżki wyprodukowanej energii oraz kupują energię po określonej cenie. Obecnie uwzględnia się średnią miesięczną cenę hurtową, ale w 2024 r. pod uwagę brana będzie cena godzinowa zgodna z taryfą. 

Sprzedaż energii przez sprzedawcę zobowiązanego 

Właściciele mikro oraz małych instalacji mogą sprzedawać prąd przez sprzedawcę zobowiązanego, którego wskazuje Prezes URE. Podmiot jest zobowiązany do zakupu, a wytwórca ma pewność, że energia zostanie kupiona, jeżeli zostaną spełnione określone warunki, np. prowadzenie działalności gospodarczej czy zawarcie umowy z OSD. W ciągu minimum 90 dni następujących po sobie musi zostać sprzedana cała energia wytworzona i wprowadzona do sieci. 

Sprzedaż prądu w systemie aukcyjnym i w ramach umów PPA 

Właściciele instalacji o różnej mocy mogą również skorzystać ze sprzedaży w ramach systemu aukcyjnego. Producenci energii składają oferty organizatorowi, czyli URE, który następnie wybiera atrakcyjne propozycje. Producent prądu z fotowoltaiki po wygraniu aukcji może otrzymywać ustaloną kwotę przez 15 lat musi jednak dostarczać co najmniej 85 proc. wskazanej ilości energii. Wytwarzanie nie może zacząć się później niż w ciągu 24 miesięcy po zakończeniu aukcji. Z systemu korzystają przede wszystkim farmy fotowoltaiczne.

Kolejny sposób na sprzedaż energii to umowy PPA (ang. Power Purchase Agreement) zawierane z dowolnymi podmiotami. Strony  ustalają własne warunki. 

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Megatrendy 2030. Jak zmieniają się miasta?

Następny Wpis

Czy Polacy boją się inflacji? Badanie Revolut

Powiązane wpisy

Działka pod farmę fotowoltaiczną. Jakie wymogi musi spełniać działka pod budowę farmy?

Farma fotowoltaiczna to wciąż opłacalna inwestycja. Kryzys energetyczny w Europie, rosnąca inflacja czy kolejne doniesienia o pogarszającym się stanie środowiska sprawiają, że odnawialne źródła energii wiążą się ze stabilną formą lokaty kapitału. Coraz więcej inwestorów decyduje się nie tylko obniżyć rachunki za prąd w domu czy firmie, ale również zaczyna zarabiać na sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne wyróżnia się dużym potencjałem wzrostu i wysoką stopą zwrotu. Jednym z pierwszych kroków jest wybór działki pod inwestycję. Na co warto zwrócić uwagę?
Avatar photo
Więcej
fotowoltaika

Fotowoltaika produkuje energię w nocy? Nowe odkrycia naukowców

Panele fotowoltaiczne pracują o każdej porze roku, ale z różną intensywnością. Najwięcej energii powstaje wiosną i latem, dużo mniej - jesienią i zimą. Magazyny oraz dostęp do ogólnej sieci elektrycznej pozwalają korzystać z nadwyżek prądu o każdej porze. Australijscy i amerykańscy naukowcy dowodzą, że panele mogą działać również w nocy.
Avatar photo
Więcej