fbpx

Motywacja pracowników. Dlaczego warto motywować i jak to robić skutecznie?

Avatar photo
Motywacja zwiększa efektywność i wydajność pracowników. Wpływa na poziom satysfakcji z wykonywanych działań, wzmacnia zaangażowanie i lojalność. Motywowanie to ciągły proces, który wymaga przemyślanej strategii działania przekładającej się na długoterminowe efekty. Dobry system motywacyjny odpowiada specyficznym potrzebom organizacji. Dlaczego warto motywować i jak to robić skutecznie?

Postęp cyfryzacji i nowych technologii sprawia, że coraz więcej zadań wykonują urządzenia.  Mimo to ludzie wciąż stanowią najważniejszy zasób każdej organizacji. Kreatywne myślenie, rozwiązywanie złożonych problemów i generowanie nowych pomysłów to umiejętności wciąż niemożliwe do zastąpienia przez sztuczną inteligencję. 

Co daje motywowanie pracowników?

Ciągły proces motywowania pracowników sprawia, że są w stanie osiągać coraz lepsze wyniki i realizować cele biznesowe. Motywacja wewnętrzna odnosi się do indywidualnych cech oraz potrzeb pracowników związanych z satysfakcją z wykonywanych działań. Motywacja zewnętrzna to nagrody oraz korzyści materialne, czyli m.in. premie, podwyżki, nagrody i awanse, ale również formy pozapłacowe np. pakiety ubezpieczeniowe czy kursy językowe. Skuteczny system łączy obie formy motywacji. 

Zmotywowany pracownik wykonuje zadania szybko i efektywnie, jest zaangażowany i wykazuje się inicjatywą. Nawiązuje dobre relacje ze współpracownikami oraz pośrednio wpływa na budowanie pozytywnego wizerunku organizacji wewnątrz i na zewnątrz. 

Istnieje również zjawisko motywacji negatywnej polegającej na stworzeniu sytuacji zagrożenia. Degradacja na niższe stanowisko czy zmniejszenie wynagrodzenia to popularne narzędzia motywacji negatywnej. Skuteczność tego typu działań jest dyskusyjna. Eksperci podkreślają, że w większości przypadków nie zwiększa zaangażowania pracowników, a wręcz przeciwnie – zmniejsza poziom lojalności oraz przywiązania, często prowadząc do odejścia osoby z firmy. 

Jak firmy motywują pracowników?

Przed wprowadzeniem systemu motywacyjnego, należy pozbyć się wszystkich aspektów, które przeszkadzają w pracy, np. niewygodne stanowisko czy godziny niespełniające potrzeb młodej mamy. 

Kolejny krok to dopasowanie systemu do grupy pracowników. Millenialsi docenią możliwość pracy zdalnej czy pakiet Multisport. Starsi pracownicy częściej sięgają po oferty placówek medycznych czy dopłatę do wakacji. Dobry system motywacyjny odpowiada na potrzeby wszystkich grup w firmie i daje swobodę wyboru rozwiązań dla siebie.

Uniwersalne narzędzie to podwyżki i premie, ale nie zawsze ich przyznawanie jest możliwe. Warto również wziąć pod uwagę, że niekażdego pracownika pieniądze motywują w ten sam sposób. Duża część skutecznych narzędzi nie wymaga dużych nakładów środków. 

Imprezy i wyjścia integracyjne to jedne z najpopularniejszych narzędzi. Zgrany zespół nie tylko efektywnie realizuje zadania, ale również wykazuje się większą lojalnością i przywiązaniem do organizacji. Imprezy firmowe mogą wiązać się z małym kosztem, często wystarczy wspólne wyjście na obiad, wycieczkę rowerową czy kajaki. 

Nakładów finansowych nie wymagają również takie formy motywacji jak elastyczny czas pracy, możliwość pracy zdalnej, dzień wolny z okazji urodzin czy innego ważnego wydarzenia w życiu.  

Kursy i szkolenia motywują pracowników, ale również wnoszą dodatkowy wkład do organizacji. Firma płaci za szkolenie i zyskuje zaangażowanego pracownika z większymi kompetencjami. 

Wprowadzając system motywacyjny warto pamiętać o podstawach. Wysokiej jakości komunikacja między pracownikami a managerami to często niedoceniana część motywacji. Nawet krótkie, ale regularne rozmowy pozwalają zbudować relacje, opracować cele i nakierować pracownika na pożądane postawy oraz rozwiązania. Systematyczny feedback pozwala zwiększyć efektywność działań i skuteczniej realizować zadania. Rozmowy sprawiają, że pracownicy widzą indywidualne podejście i czują się ważni dla organizacji.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Jak i kiedy określić wartość nieruchomości?

Następny Wpis

Dofinansowania nawet dla 500 startupów. Środki z nowych programów we wsparciu Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki

Powiązane wpisy
sklep internetowy

7 polecanych platform do założenia sklepu internetowego

Eksperci prognozują, że do do 2026 roku łączna wartość polskiego rynku e-commerce wyniesie nawet 162 mld zł. Proces podejmowania decyzji zakupowych zmienił się na zawsze - coraz więcej osób robi zakupy online. Pandemia przyspieszyła rozwój na całym świecie nawet o pięć lat, wskazują szacunki IBM. Zastanawiasz się nad otworzeniem sklepu internetowego? Poznaj 7 polecanych platform i zobacz na co warto zwrócić uwagę.
Avatar photo
Więcej

Fundusze kupują mieszkania w Polsce

Wciąż trwająca pandemia koronawirusa spowodowała, że na rynki kapitałowe wkroczyła duża zmienność. Fundusze inwestycyjne próbują zatem znaleźć sposób na zabezpieczenie kapitału swoich klientów i wypracowanie na ich rzecz możliwie najwyższych zysków, najlepiej przy ograniczeniu ryzyka. Coraz częściej więc zwracają się ku rynkowi mieszkaniowemu. Ten w Polsce wciąż jest dość atrakcyjny na tle innych państw europejskich.
Avatar photo
Więcej

Odmrożenie rynku kredytów hipotecznych w 2023 r. – czy to możliwe?

Ostatni rok był trudny dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Niepewność gospodarcza, wysoka inflacja i stopy procentowe, a także zaostrzenie kryteriów dotyczących decyzji sprawiło, że ilość wniosków spadła. Z danych BIK wynika, że aż o 60,7 proc. spadła wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe w grudniu 2022 r. w stosunku do do grudnia 2021 r. Coraz częściej eksperci zwracają uwagę, że w ciągu najbliższych miesięcy przyjdzie odwilż na rynku kredytów mieszkaniowych. Jakie czynniki odegrają największą rolę?
Avatar photo
Więcej