fbpx

Mój Prąd 4.0. Jakie zmiany w nowej edycji programu?

Avatar photo
Mój Prąd to program dedykowany prywatnym właścicielom instalacji fotowoltaicznych. Nowa edycja skupia się na wzroście autokonsumpcji energii wytworzonej z domowych mikroelektrowni poprzez magazynowanie oraz zarządzanie produkcją, a także zużyciem. Kolejna odsłona programu to również zmiana w zakresie systemu rozliczeń. Od 1 kwietnia br. wszedł w życie net-billing. Następna zmiana czeka uczestników już 15 grudnia. Zwiększa się wysokość dofinansowania w odpowiedzi na rosnącą inflację oraz kryzys energetyczny.

Kolejna edycja programu Mój Prąd została uruchomiona przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w kwietniu br. Osoby fizyczne mogą składać wnioski do 31 marca 2023 r. Dotychczas z programu zostało wypłaconych już 411 494 dofinansowań projektów instalacji PV na łączą kwotę 1 737 845 925 zł, co pozwoliło zredukować emisję CO2 o 1 900 522 664 kg w ciągu roku. 

Net-billing – nowy system rozliczeń w programie 

Net-biling to system opierający się na rozliczeniu wartości energii elektrycznej trafiającej do sieci (energii oddanej) oraz energii pobranej z sieci (energii zakupionej). Rozliczenie następuje na bazie ceny giełdowej określającej wartość energii. W praktyce polega to na tym, że prosumenci sprzedają nadwyżki wyprodukowanej energii oraz kupować energię po określonej cenie. Cena energii ustalana jest na podstawie ceny z Rynku Dnia Następnego (RDN). Nowe ustalenie w programie skoncentrowane są na prosumentach korzystających z net-billigu do rozliczania. 

Maksymalna wartość dofinansowania na instalację łącznie ze zintegrowanymi urządzeniami może wynieść nawet ponad 20 tys. zł.

Kto otrzyma dofinansowanie i jak złożyć wiosek w programie Mój Prąd? 

Z programu Mój Prąd mogą skorzystać osoby fizyczne mające zawartą umowę kompleksową lub umowy sprzedaży z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej (OSD). W nowej edycji dofinansowanie mogą otrzymać nie tylko właściciele mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale możliwe jest również uzyskanie finansowania na nowe komponenty. Obecnie program obejmuje również urządzenia do magazynowania energii elektrycznej oraz ciepła bezpośrednio u prosumenta. Jednym z celów programu jest sprawienie, że sieć elektroenergetyczna przestanie być „wirtualnym magazynem energii”. Program zakłada również dotacje do urządzeń zwiększających racjonalność zarządzania energią wytworzoną przez instalację. 

Wnioski można składać przez stronę Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej używając Generatora Wniosków o Dofinansowanie (GWD). Po wysłaniu wniosku nie można go edytować ani podmieniać w nim załączników.

Zmiana poziomu finansowania od 15 grudnia 2022 roku 

Wysoka inflacja, sytuacja gospodarcza oraz kryzys energetyczny sprawiły, że podjęto decyzję o wzrośnie kwoty dofinansowania o 2 tys. zł do 6-7 tys. zł w zakresie przedsięwzięć z dodatkowymi elementami oraz do 16 tys. zł w przypadku magazynów energii. Natomiast wsparcie finansowe do magazynów ciepła oraz systemu HEMS/EMS nie ulega zmianie.

Nie tylko domowe instalacje fotowoltaiczne 

Domowe instalacje fotowoltaiczne pozwalają skutecznie zmniejszyć wielkość rachunków za prąd i ograniczyć zależność od zewnętrznych warunków systemowych. Część inwestorów idzie o krok dalej i decyduje się również zarabiać na fotowoltaice poprzez farmy fotowoltaiczne. Flash Investment Group oferuje możliwość inwestycji we własną farmę fotowoltaiczną poprzez nabycie 100% udziałów w spółce celowej z projektem i zagwarantowaną usługą generalnego wykonawstwa oraz zapewnioną umową sprzedaży energii. Inwestycja w farmy fotowoltaiczne to przychód roczny rzędu 600-800 tys. zł i wewnętrzna stopa zwrotu na poziomie nawet 13,4 proc. Inwestor zyskuje aktywa generujące wysoki i przewidywalny dochód ze sprzedaży zielonej energii oraz kompleksowe wsparcie na każdym etapie. Farmy fotowoltaiczne to atrakcyjne forma inwestycyjna dla osób ceniących korzyści z odnawialnych źródeł energii. Flash Investment Group zapewnia m.in. doradztwo biznesowe w procesie nabycia farmy oraz wsparcie w pozyskaniu finansowania na zakup udziałów w SPV. 

Total
4
Shares
Poprzedni wpis

Rynek nieruchomości w Polsce. Tempo wzrostu hamuje, ale ceny za metr kwadratowy wciąż wysokie

Następny Wpis

Sektor kosmiczny w Polsce. Potencjał inwestycji w prace nad przestrzenią kosmiczną

Powiązane wpisy

Pracownicy IT w Polsce zarabiają najwięcej w Europie Środkowo-Wschodniej? Zarobki w branży w 2022. Wyniki raportu No Fluff Jobs

Portal No Fluff Jobs po raz kolejny przedstawił raport podsumowujący zarobki w branży IT w 2022 r. Nowa edycja jest jednak wyjątkowa, bo uwzględniona została nie tylko Polska, ale również Czechy, Ukraina i Węgry. Specjaliści na poziomie mid najwyższe zarobki otrzymują w Polsce, juniorzy w Czechach, a seniorzy w Ukrainie.
Avatar photo
Więcej

Zastosowanie AI w gospodarce

Raport przygotowany przez ekspertów uniwersytetu SWPS pokazuje najważniejsze trendy w zastosowaniu sztucznej inteligencji w gospodarce. Raport został przygotowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Celem publikacji jest ukazanie charakterystyki i rozwoju AI oraz jej wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej.
Avatar photo
Więcej

W świetle wyzwań i regulacji. Jaka jest przyszłość crowdfundingu?

29 lipca 2022 roku weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2022 r. o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Ustawa ta uzupełnia regulacje dotyczące finansowania społecznościowego zawarte w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2020/1503 z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych oraz zmieniające rozporządzenie (UE) 2017/1129 i dyrektywę (UE) 2019/1937.
Avatar photo
Więcej