fbpx

mObywatel 2.0. Koniec z plastikiem, czas na cyfrowy dowód osobisty

Avatar photo
Od 14 lipca 2023 r. obok dowodu plastikowego i paszportu w Polsce pojawia się nowy dokument tożsamości, czyli mDowód dostępny w aplikacji mObywatel. Dowodem elektronicznym będzie można potwierdzić tożsamość, tak samo tradycyjnym, jednak będzie kilka wyjątków.

Już wcześniej w aplikacji mObywatel wyświetlany był dowód osobisty, jednak nie był on uznany prawnie jako dowód tożsamości. Zmiana nastąpiła 14 lipca br., kiedy weszła w życie ustawa, wprowadzająca możliwość korzystania z mDowodu niemal we wszystkich sytuacjach, w których możliwe jest użycie dowodu osobistego. Wiąże się to z rozbudową aplikacji- w zamyśle ministra cyfryzacji Janusza Cieszyńskiego, ma się ona stać e-urzędem, przez który będzie można załatwiać wielorakie sprawy. Już teraz w aplikacji dostępne są recepty, punkty karne czy prawo jazdy.

Charakterystyka nowego dowodu

mDowód nie do końca jest kopią dotychczasowego dowodu osobistego- różni się serią, numerem i datą ważności. Obsługujący go mObywatel dostępny jest na telefony z każdym systemem. Osoby, które już posiadają aplikację, żeby skorzystać z nowego dokumentu, potrzebują pobrać aktualizację. Fakt akceptowania przez urzędy mDowodu nie zwalnia obywatela z obowiązku posiadania tradycyjnego dokumentu tożsamości.

Mobilny dowód do końca sierpnia nie będzie akceptowany w instytucjach, które objęte są ustawą o przeciwdziałaniu praniu brudnych pieniędzy, czyli w banku lub w firmie pożyczkowej, ponieważ dopiero od 1 września będą miały obowiązek akceptowania mDowodu. Innym miejscem, gdzie mobilny dowód nie będzie uznawany, to kontrola graniczna, ze względu na brak przepisów dotyczących identyfikacji elektronicznej w państwach członkowskich UE. Również za granicą mDowód nie będzie honorowany. Warto pamiętać, że przy składaniu wniosku o nowy, plastikowy, dowód nie będzie możliwości użycia mDowodu.

Weryfikacja nowym dokumentem przebiega w następujący sposób: petent skanuje kod QR udostępniony przez inną osobę, np. urzędnika i w taki sposób potwierdza swoją tożsamość.

Tymczasowe prawo jazdy

Ministerstwo zapowiedziało, że w sierpniu pojawi się jeszcze jeden nowy dokument- tymczasowe ePrawoJazdy. Obecnie, aby uzyskać tymczasowe prawo jazdy, trzeba zgłosić chęć do wydziału komunikacji,  następnie po wprowadzeniu informacji do systemu prośba trafia do Wytwórni Papierów Wartościowych. Po gotowy dokument należy się zgłosić do urzędu. W przypadku ePrawaJazdy dokument elektroniczny będzie dostępny w aplikacji zaraz po zdanym egzaminie i na jego podstawie będzie można prowadzić auto przez 30 dni. Procedura uzyskiwania plastikowego prawa jazdy pozostanie bez zmian.

Z danych Ministerstwa Cyfryzacji wynika, że około 5 mln kierowców posiada ePrawoJazdy.

Pomysł się sprawdza

Aplikacja cieszy się dużą popularnością. mDowód aktywowało już 600 tysięcy osób, a ministerstwo zapowiada dalsze innowacje. Obecnie trwa pilotaż e-płatności w mObywatelu. Usługa jest w końcowej fazie testów i już wkrótce pierwsze urzędy będą przyjmować mobilne płatności za podatek od nieruchomości. Samorząd będzie generować zapotrzebowanie na wpłatę, którą podatnik będzie mógł opłacać za pomocą kodu BLIK. Pojawić się ma również kalendarz, który będzie informować o harmonogramie płatności.

Ministerstwo ma w planach wprowadzenie możliwości udzielania pełnomocnictw w aplikacji.

– Chodzi o możliwość upoważnienie bliskiej osoby w aplikacji mObywatel do tego, żeby załatwić w naszym imieniu jakąś sprawę urzędową- tłumaczy minister Cieszyński. – Docelowo chcemy, żeby to też stał się standard pełnomocnictw udzielanych w życiu codziennym. Czy to do zawarcia umowy, czy do odebrania dziecka z przedszkola-  dodaje.

Total
1
Shares
Poprzedni wpis

Wodór jako paliwo przyszłości. Orlen uruchamia pierwsze stacje

Następny Wpis

Chiny hamują przed ścianą

Powiązane wpisy

SXO – czym jest i dlaczego warto wdrożyć w firmie?

Kompleksowe podejście do marketingu w sieci to obecnie punkt obowiązkowy w strategiach działania nie tylko sklepów internetowych, ale firm funkcjonujących niemal w każdej branży. Coraz więcej ekspertów zwraca uwagę na korzyści płynące z wykorzystania SEO i UX. Pozycjonowanie w wyszukiwarkach w połączeniu z doświadczeniami i wrażeniami użytkowników pozwala osiągać lepsze wyniki, maksymalizować cele i zyski.
Avatar photo
Więcej
cyberzpieczenstwo w polsce

Cyberbezpieczeństwo w Polsce. Jakie startupy tworzą branżę?

Cyberbezpieczeństwo zyskuje coraz większe znaczenie na całym świecie. Pracując, ucząc się czy robiąc zakupy w przestrzeni online użytkownicy narażeni są na ataki i oszustwa. Wiele osób przeniosło do Internetu nie tylko część życia prywatnego, ale również zawodowego. Firmy zajmujące się cyberbezpieczeństwem oferują innowacyjne rozwiązania zabezpieczające przed m.in. wyciekiem danych czy wyłudzeniami.
Avatar photo
Więcej