fbpx

Mieszkania za gotówkę. Ile Polacy przeznaczyli na zakup nieruchomości w I półroczu 2021 roku?

Avatar photo
Od stycznia do września br. oddano do użytku ponad 164 tys. mieszkań. Wzrosła również liczba mieszkań z pozwoleniem na budowę oraz ilość rozpoczętych nowych budów mieszkań.

Rosnące ceny mieszkań nie zniechęcają potencjalnych nabywców. W I półroczu br. odnotowano kolejny rekordowy wynik na rynku nieruchomości – Polacy przeznaczyli 11 mld zł w gotówce na zakup mieszkań w 7 największych miastach. 

Najwyższy wynik w historii to efekt m.in. małej opłacalności lokat bankowych. Niskie stopy procentowe sprawiają, że zakup mieszkania to jeden z najlepszych sposobów na alokację kapitału. Polacy kupują nieruchomości do celów prywatnych, ale również jako inwestycję, ze względu na zyskowność wynajmu. Wielu nabywców wskazuje także, że zakup mieszkania to dobry sposób na ochronę kapitału przed rosnącą inflacją.  

Historyczny rekord na rynku nieruchomości w Polsce 

Narodowy Bank Polski szacuje, że w pierwszym półroczu 2021 roku deweloperzy sprzedali mieszkania o łącznej wartości 20 mld zł w 7 największych miastach w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Gdyni oraz Łodzi. Nowi właściciele przeznaczyli łącznie 11 mld zł na zakup mieszkań za gotówkę. 

Wśród przyczyn zjawiska należy wymienić: 

  • rosnącą popularność nieruchomości jako inwestycji zabezpieczających kapitał przed inflacją, 
  • niskie oprocentowania depozytów bankowych, 
  • dużą opłacalność wynajmu mieszkań i większe zyski niż w przypadku utrzymywania kapitału na lokacie. 

Wynajem nieruchomości wciąż pozostaje bardziej opłacalny niż lokaty bankowe. Eksperci podkreślają, że nawet po kilku podwyżkach stóp procentowych inwestycje w nieruchomości wciąż pozostaną korzystniejsze. Ostatnia podwyżka wprowadzona przez Radę Polityki Pieniężnej spowoduje jedynie niewielki wzrost oprocentowania depozytów i nie zwiększy atrakcyjności formy alokacji kapitału. 

Chociaż zanotowano rekordową wartość zakupu mieszkań za gotówkę, wynik pod względem liczby sprzedanych nieruchomości nie jest najwyższy w historii. W I półroczu br. sprzedano za gotówkę ponad 21 tys. mieszkań.  

Nie tylko gotówka. Zakup mieszkań coraz popularniejszy również na kredyt 

W lipcu br. padł rekord wartości kredytów mieszkaniowych udzielonych przez banki. Po raz pierwszy miesięczna akcja kredytowa przekroczyła 8 mld zł. Ponad 24 tys. pozytywnych decyzji kredytowych to efekt rosnącego popytu na nieruchomości w ostatnich latach. Porównując lipiec 2020 i 2021 widać, że wartość kredytów wzrosła o ponad 70 proc. a ilość o niemal 45 proc. 

Przez I półrocze 2021 roku udzielono ponad 150 tys. kredytów mieszkaniowych o łącznej wartości ponad 50 mld zł. Polacy coraz chętniej wybierają wysokie kredyty hipoteczne na większe mieszkania. Niskie stopy procentowe sprawiają, że inwestycja w nieruchomość nawet wsparta kredytowaniem, jest bardziej opłacalna. Jak wskazują dane HRE Investments rosną również wynagrodzenia Polaków. Rodzice posiadający jedno dziecko i zarabiający dwie średnie krajowe mogą pozwolić sobie na kredyt hipoteczny o wartości nawet ponad 700 tys. zł. 

Mieszkanie dla siebie czy inwestycja na lata?

Szacuje się, że ponad 25 proc. zakupów odbywa się w celach inwestycyjnych. Nawet pandemia nie wpłynęła znacząco na spadek rynku nieruchomości. Inwestorzy wybierają najchętniej mieszkania o wielkości maksymalnie 40 metrów kwadratowych z rynku pierwotnego, zlokalizowane w dużych miastach albo ośrodkach wypoczynkowych. Coraz popularniejszy staje się również zakup mieszkań przez inwestorów instytucjonalnych przede wszystkim zagranicznych. 

Wciąż ponad 70 proc. nabywców decyduje się na zakup mieszkania ze względu na prywatne cele mieszkaniowe. W 2020 roku Polacy coraz częściej kupowali nieruchomości po to, aby poprawić warunki mieszkaniowe. Ponad 60 proc. transakcji odbyło się na rynku wtórnym. Natomiast inwestorzy kupują zarówno na rynku pierwotnym (48 proc.), jak i wtórnym (52 proc.).

Total
0
Shares
Poprzedni wpis

10 najczęściej zadawanych pytań na temat crowdfundingu

Następny Wpis

Inwestycje w nieruchomości 2021/22. Jak wybrać rentowną inwestycję?

Powiązane wpisy

Brak gruntów problemem branży deweloperskiej. Co z Bezpiecznym Kredytem 2%?

Deweloperzy w Polsce rozpoczęli budowę 12,279 nowych mieszkań w październiku, zanotowano 0,6% wzrost w porównaniu z wrześniem, ale nadal notuje się spadki roczne - informuje Główny Urząd Statystyczny. Polski Związek Firm Deweloperskich wskazuje na poprawę sytuacji, ale zwraca uwagę na długotrwałe problemy, głównie brak dostępu do gruntów.
Avatar photo
Więcej